חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  עבירות מס

 עבירות מס

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני מיסים
פורסם: 7/9/2014

מס, מעצם היותו תשלום חובה, חל על כל אדם עובד באשר הוא, בין אם שכיר ובין אם עצמאי. הבעיה היא ששיעורי המס בישראל גבוהים, מה שמביא לקושי מהותי, עבור רבים, לעמוד בהם. בצר להם, ישנם אנשים אשר עוברים על החוק, ומבצעים עבירת מס לכל דבר ועניין. אז מה מוגדר כעבירת מס? מהם העונשים האפשריים על כך? וכיצד ניתן להקטין את הסיכויים לענישה?

השתמטות ממס על היבטיה

כשמדברים על עבירות מס אין ספק כי השתמטות מתשלום מס היא העבירה הראשית שנכנסת כאן לתמונה. הדרך העיקרית בה בוחרים אנשים לעשות זאת היא העלמת הכנסות, כלומר, הימנעות מדיווח על הכנסות, בזדון או בשוגג, מה שמקטין את שיעור המס שהאדם משלם. מן העבר השני, ישנם אנשים אשר דואגים להוצאות פיקטיביות - הצגת חשבונית על עסקה שלא באמת התקיימה - במטרה לקבל זיכוי מס עליה. גם הצגת הוצאות פרטיות כהוצאות עסקיות נמנית על אותה קטגוריה של עבירות.

סוג אחר של עבירת מס, שעלול להיות חמור גם כן, נוגע לחובת הדיווח לרשויות המס. עצמאיים שאינם מגישים דוח''ות מס הכנסה במועד המבוקש, למשל, עוברים על החוק, ועלולים להיות נגדם הליכים משמעותיים. תרחיש אחר נוגע לאנשים שאינם מנכים מס במקור, או לא מעבירים מס שנוכה בהתאם לפקודות מס ההכנסה.

כל אחת מהעבירות שהוזכרו כאן, בהתאם למידת חומרתה, עלולה להביא להגשת כתב אישום, ועקב כך גם לעונשים דוגמת קנסות כבדים, שלילת זכויות אחרות או אפילו מאסר מאחורי סוגר ובריח.

המושיע המרכזי: עורך דין

מכל הכתוב מעלה, ניתן להסיק, בפה מלא, כי עבירות מס הן מצב שנוטה להיות מורכב במיוחד. ההמלצה הכמעט יחידה שניתן להעניק לכל מי שמצבו הכלכלי אינו אידיאלי היא שלא להמתין עד שהוא הופך לחמור יותר, ולנקוט באי אילו הליכי הגנה כבר בשלבים מוקדמים. במילים אחרות: פיתרון הבעיות צריך להיות טרם הגשת תביעת מס, בהתנהלות אל מול הרשויות.

בפועל, הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות קבלת ייעוץ וליווי של בעל מקצוע. עורך דין הבקיא בעבירות מס מכיר בוודאי את כל הנגזרות וההסתעפויות של חוקי המס בישראל, ויכול להתנהל אל מול הרשויות בשמו של האדם שהעסיק אותו.

 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני מיסים    הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?