חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  הואשמת בתקיפת שוטר? כך תפעל

 הואשמת בתקיפת שוטר? כך תפעל

מאת:  מאמרי מערכת
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 11/12/2015
בשנים האחרונות כותרת מסוג  "שוטר הותקף" היא כבר שכיחה למדי. ישראל הדמוקרטית והדינמית המאפשרת קיום הפגנות, מחאות והבעת דעה מביאה לעימותים ומפגשים רבים של הציבור עם המשטרה. לפעמים העימותים הללו מסתכמים בתלונה של המשטרה בגין תקיפת שוטר.

מה עושים במקרים בהם המשטרה מאשימה אתכם בתקיפת שוטר?


חובת ההוכחה
כולנו נתקלים במשטרה בהזדמנויות אלו ואחרות, גם אם רק כדי להציג רשיונות אחרי שנהגנו במהירות מעל המותר בחוק. הבעיה מתחילה כאשר מתפתח עימות או ויכוח, על כל רקע שהוא והשוטר מאשים את האזרח מולו בתקיפה. לעתים יש ביסוס להאשמה, פעמים אחרות לא. כך או אחרת, חשוב לדעת כיצד לנהוג במקרים כאלה.

תקיפה, לפי ההגדרה, היא כל מעשה בו מופעל כוח כלפי אדם. במידה והורשע אדם בתקיפת שוטר הוא עלול למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח לתקפה של עד שלוש שנים. כשמואשם אדם בתקיפה בנסיבות מחמירות, העונש המרבי הוא חמש שנות מאסר.

ראשית, יש לזכור כי בהרשעת אדם בעבירה של תקיפת שוטר חובת ההוכחה לעבירה חלה על המשטרה. תקיפת שוטר מוגדרת בחוק כאשר בעת מילוי תפקידו הוא מותקף. התקיפה לא חייבת להיות פיסית וגם בעת ויכוח על עבירת תנועה, יכול השוטר לטעון כי הותקף, או לפחות הפריע לו הנאשם בעת מילי תפקידו.

כאמור, חובת ההוכחה חלה על המשטרה. עליה להוכיח כי התוקף היה מודע לעובדה כי המותקף שמולו הוא שוטר הפועל במסגרת מילוי תפקידו, ובמקרים של תקיפה בנסיבות מחמירות, עליו להוכיח כי היתה כוונה בזדון להפריע לשוטר בעת מילוי תפקידו, להכשילו או למנוע ממנו לבצע את תפקידו, אם אחז כלי נשק, שיכול להיות גם אלה, בקבוק או מקל ולאו דווקא נשק חם וכדומה.


יעוץ משפטי דחוף


עבירה, או תלונה של שוטר בגין תקיפה, היא חמורה ביותר ומוגדרת כעבירה פלילית. לכן יש חשיבות גדולה מאד לבטל את כתב האישום ככל שניתן. תגובה מהירה של הנאשם היא קריטית. עליו להיוועץ מייד עם עורך דין פלילי, כדי לנסות ולמזער את הנזקים או לפחות לוודא אם ניתן להחליף את האישום מתקיפת שטר להפרעה לשטר בעת מילוי תפקידו (למשל, ויכוח בעת מתן דו"ח, אי הסכמה לחתום עליו או להתפנות ממקום הפגנה וכדומה).

עורך דין פלילי יבחן בחינה מדוקדקת של כל הראיות, ביניהם גם הדו"ח שהגיש השוטר עצמו, הטוען כי הותקף. לעתים ימצא עורך הדין ראיות סותרות שימשו לו כדי לשכנע את התביעה בביטול כתב האישום. כשמדובר באדם שאין לו עבר פלילי, קל יותר לשכנע את התביעה, או לפחות להגיש בקשה ליועץ המשפטי לממשלה לעכב את ההליכים בתיק, גם אחרי שהוגש כתב אישום.

נדרש ליווי מקצועי


לסיכום, ההמלצה העיקרית היא, במידה והאשמתם בתקיפת שטר, היא ליצור קשר מיידי עם עורך דין פלילי, מאחר וודי בקלות אתם יכולים למצוא את עצמכם נאשמים בהליך פלילי, לאחר שהמדינה הגישה נגדכם כתב אישום. 

עורך דין פלילי ינחה אתכם כבר בשלב הראשוני ב הוגשה תלונה למח"ש- מחלקת חקירת שוטרים, הבודקת את נסיבות המקרה ומחליטה אם להעבירו לתביעה ועד לבקשה לביטול כתב אישום, אם יוגש.

זכרו כי ישנה חשיבות מכרעת לבחינה מדוקדקת של ראיות התביעה ולחקירה נגדית של עדי התביעה, זאת בשל האפשרות לסתור ראיות אלו. ואת ההליך הזה יעשה עבורכם עורך דין פלילי ומנוסה.

לייעוץ, ליווי והנחיה מקצועית, פנו לעו"ד אורית חיון בהקדם האפשרי, שתוכל לנסח את ההגנה, לבחון את הנסיבות בהן אירע המקרה ותפעל באופן מיידי לסגירת התיק נגדכם.
סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
מעונין להופיע פה?