חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  הגדלת מזונות

 הגדלת מזונות

מאת:   
מנהלת פורום דיני גירושין
פורסם: 5/7/2019
ההיגיון הבריא גורס כי דמי מזונות נועדו להיות ריאלים ביחס לחיי המשפחה והילדים ואמורים להיקבע על פי הפרמטרים האמיתיים וסעיפי הקיום של הילדים כמו: חינוך, הוצאות רפואיות, השתתפות בשכר דירה או במשכנתה, דמי כיס, הוצאות על ביגוד ועוד.

פעמים רבות נקבעים המזונות לפי אורח החיים אליו הורגלו הילדים, מהטעם הפשוט שבני הזוג לא רוצים שפירוק התא המשפחתי ישנה משהו בהרגלי הצריכה והקיום של הילדים. אבל לעתים עולה נושא המזונות כמחלוקת טעונה, בעיקר כאשר מדובר ברגשות כעס ונקם בין בני זוג, אשר מושלכים גם על תביעת דמי המזונות ללא שום קשר לנתונים ולנסיבות מציאותיות, ואלה עתידים להידחות משום שצריך להיות היגיון בין סכומי המזונות הנדרשים לילדים לבין השתכרות הבעל.

סכום המינימום של מזונות עומד כיום על סך שבין 1,250-1,350 ₪ בגין הוצאות שוטפות, מזון, ביגוד, חוגים, לימודים ועוד. אם ישנם עוד אחים במשפחה, יתכן כי סכום המזונות על כל אחד מהם יהיה נמוך מהסכום המינימום - בדרך כלל מצמידים את סכום המזונות למדד.
 

הגדלת מזונות - מתי ולמה?

לעתים בלהט ההיחפזות להתגרש, לחתוך, לפרק ולהמשיך הלאה, מקבלים בני זוג החלטות שגויות בכל מיני נושאים וגם בנושא של תשלומי מזונות. יש מצב שאישה שמאוד רוצה לקבל גט, תסכים להתפשר על דמי מזונות נמוכים או לא לקבל אותם כלל, ויש לציין כי אף אם תוכיח בעתיד לבית המשפט כי מצבה הכלכלי קשה והיא רוצה לשנות את דמי המזונות, רוב הסיכויים שטענתה תידחה משום שדמי מזונות כפי שנקבעו בהסכם הגירושין הם חלוטים ולא ניתנים לשינוי אלא בשל סיבות ונסיבות מיוחדות.

לא רק במצב של הגדלת מזונות בקשתה תידחה, גם אם הגבר משלם המזונות יטען להפחתה במשכורתו ומכאן לרצונו להפחית את דמי המזונות שהוא משלם, עלול למצוא את עצמו במצב של דחיית בקשה, משום שהדבר שעומד לנגד עיני השופטים ובית המשפט הוא טובתם של הילדים ולא שום טיעון אחר. הסיבות היחידות בגינן עשויה להתקבל בקשה להגדלת מזונות היא כאשר יש הוצאות חריגות רפואיות או בנושא של חינוך. אם למשל אחד הילדים התקבל ללמוד בבית ספר יוקרתי שעולה כסף, אז ניתן לדרוש הגדלת מזונות. בנוסף אם לדוגמה הייתה משמורת משותפת על הילדים, ולאחר מכן היא התבטלה והילדים נמצאים בחסות של הורה אחד בלבד, הרי שיש פה מניע לבקשה להגדלת מזונות מהטעם הפשוט, שהוצאות ההורה שהם תחת משמורתו גדלו.

את הבקשה להגדלת המזונות יכולים להגיש הילדים או ההורה שיש לו משמורת על הילדים.
 

הכל בהתאם לשינוי הצרכים...

אב שעליו הוטל לשלם מזונות לילדיו, אך הוא התעקש על סכומי מינימום, עלול למצוא את עצמו בתביעות נוספות להגדלת מזונות בהתאם לצרכים המשתנים של הילדים, תוך חובתה של האישה להציג ראיות והוכחות על שינוי הצרכים והגידול בהוצאות. בדרך כלל הורה כזה יצטרך להגדיל את סכום המזונות לילדיו, באם ההוצאות הן הוצאות חובה הנוגעות לבריאותם והתפתחותם של הילדים, ואי תשלומם עלול לפגוע בהם, ביכולות שלהם, בפוטנציאל שלהם ועוד.
 
סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני גירושין   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
מעונין להופיע פה?