חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  שיתוף קבצים על גבי האינטרנט

 שיתוף קבצים על גבי האינטרנט

מאת: עו"ד קרן בק פוגל
מנהלת פורום דיני חברות וקניין רוחני
פורסם: 4/5/2011

היום התעורר צד חדש לבעיה של יוצרים ומוזיקאים שעד עתה הייתה מוגבלת לשיתוף הקבצים הבלתי חוקי על גבי האינטרנט, התופעה שבה מופצים הסרטונים ('קליפים') ביוטיוב.

הפגיעה בזכויות יוצרים במקרה המדובר

יואב קוטנר סקר בחדשות ערוץ 10 בינואר האחרון את התופעה שבה מועלים ליוטיוב ולאתרים פרטיים נוספים באינטרנט קליפים וסרטונים של אומני עבר, על ידי אין ספור אנשים שאף אחד מהם אינו מחזיק בזכויות הקנייניות של היצירות הללו. הכתבה התמקדה בסרטונים של זמר עיברי ותיעוד של להקות צבאיות בשחור לבן המופצות באינטרנט, בדגש על יוטיוב, ע"י אדם ששם לו למטרה להפיץ את הסרטונים ולשמר את המוסיקה העברית דרכם. הבעייתיות מתעוררת כיוון שנראה שסרטונים אלו מועלים לרשת מבלי לתגמל ואפילו מבלי לבקש את רשותם של בעלי זכויות היוצרים. אך אותו אדם לא הסתפק בכך ועל פי אותה כתבה פעל כדי לקבל מהמאגר שנמצא בארכיון רשות השידור חומר מצולם נוסף והביע תקווה כי בעתיד החומר בכלליותו יתפרסם ברבים להנאת הציבור. חוקי קניין רבים ברחבי העולם, וכך גם בישראל חוק זכויות יוצרים, אוסרים על העלאת חומר כזה ללא רשות של בעלי הזכויות הקנייניות בו, וכך אוסר גם תקנון השימוש באתרים אלו כדוגמת יוטיוב.

הדיון בעד ונגד שיתוף הקבצים

כדוגמה, הובא בכתבה המקרה של הגששים שפנו ליוטיוב על מנת להסיר כל סרטון שפורסם בו ללא רשותם, כפי שיוטיוב עשו ומחויבים לעשות גם בעתיד אם יקבלו פנייה מבעלי זכויות הקניין ביצירה. אותו אדם שהפיץ את הסרטונים טען מנגד כי הפצת החומרים בקרב הציבור הוא בבחינת קידום ושימור של נכסי צאן ברזל של תרבותינו. בכך בעצם מתעוררת הדילמה הקבוע שבדיני קניין רוחני, הצורך הציבורי בהפצת מגוון תרבותי רחב וזאת אל מול הרצון לתגמל כראוי את היוצרים על ידי תגמולים, שמירת זכויות יוצרים, זכויות לתביעת פיצויים וכיו"ס, על מנת לעודד את היצירה וכדאיותה.

 

סיכום ופתרון אפשרי

כפי שצוין במאמרנו בנושא שיתוף קבצים וזכויות יוצרים באינטרנט, העולם הטכנולוגי של היום פורץ גבולות והעולם המשפטי כהוויתו אינו מספיק להתאים את עצמו למציאות המשתנה בכל הנוגע לזכויות בקניין רוחני. האכיפה של חוקים המטפלים בנושא מגוחכת ולא יעילה לאור המהירות והקלות שבהן ניתן להפיץ את החומר ברבים ולהפר בכך את זכויות הקניין הרוחני של אותו יוצר.לכן, אנו חוזרים על דעתינו כי בעולם הטכנולוגי-צרכני של היום יש צורך במציאת פתרונות חדשניים על מנת לתגמל את היוצרים ולעודד אותם להמשיך וליצור יצירות חדשות לטובת התרבות של כולנו. גולשים רבים המעדיפים לשלם מחיר נמוך כדי להימנע מלעבור על חוקי הקניין הרוחני, יכולים לעשות זאת כיום באתרים רבים המאפשרים הורדה של סרטים , פרקים בודדים בסדרות, שירים בודדים מתקליט וכיו"ב בתמורה למחיר נמוך לכל רצועה. לתפיסתנו גם אתרים נוספים ובראשם יוטיוב צריכים לנהוג בצורה דומה. עליהם לרכוש את מבעלי הזכויות את הזכויות לשידור או לקבל רשיון מהם לעשות כן, ולתגמל אותם על הפצת יצירתם מתוך תפיסה עיסקית כי אותם סרטונים יגבירו את כניסת הגולשים לאתרם ויעלו את רווחיהם התלויים בכמות הגולשים באתר. בצורה זו יושגו שתי המטרות, אותם יוצרים יזכו לרווח הוגן מפרי יצירתם תוך שמירת זכויות היוצרים שלהם ומצד שני אותם סרטונים יופצו לציבור וישמרו במקום שיעלו אבק במרתפי ארכיונים במדינה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני חברות וקניין רוחני   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?