חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  דיני עבודה- גם במגזר הציבורי

 דיני עבודה- גם במגזר הציבורי

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני עבודה ועמותות
פורסם: 2/9/2013
בגופים ציבוריים חל איסור על העסקת בן משפחה ללא מכרז, וזאת לצורך מניעת ניגוד עניינים. אולם, כאשר מתרחש אירוע כזה, נשאלת השאלה על מי האחריות להסדיר את סוגיית ניגוד העניינים? שאלה זו נדונה בעסק (ארצי) 15/08 הסתדרות העובדים הכללית החדשה הסתדרות המעו"ף ומרחב ירושלים נ' עיריית ירושלים, פורסם בנבו (2011).
באותה פרשה פרסמה עיריית ירושלים מכרז הנוגע לשירותי כבאות והצלה. מר סוויסה זכה במכרז, אולם הזכיה הותנתה בכך שמר לילי, גיסו, אשר עבד באותו אגף ואשר אמור להיות כפוף לו, יועבר לתפקיד אחר. הסתדרות העובדים עתרה כנגד החלטה זו בטענה כי חופש העיסוק של מר לילי נפגע (הגם שקרובי המשפחה עצמם לא היו צד להליך כלל).
בין לבין, מר סוויסה הוחשד בשחיתות ומר לילי הורשע, וערעור ההסתדרות הפך ללא רלוונטי. ההסתדרות מצידה התעקשה להמשיך בהליך כי לטעמה, האחריות שלא לשבץ קרובי משפחה באותו אגף במקום עבודה מוטלת על המעסיק, וחרף אי רלוונטיות העובדות, העניין העקרוני עומד בעינו.
בית המשפט דחה את הערעור ופסק כי בית המשפט לא ידון בעניינים תיאורטים אלא אך ורק בעניינים אקטואלים (ע"א 9614/06 קרפילובסקי נ' ישיבת נזר ישראל מוסדות תורה, ניתן ביום 3.6.2007;ע"א 718/07 הרב דניאל ביטון ואח' נ' חברת העובדים השיתופית הכללית בארץ ישראל בע"מ ואח' (ניתן ביום 6.10.08)).

"אין לפתוח פתח להליכים למתן פסק דין הצהרתי אשר כל מגמתם היא רק בירור ההלכה בחלק המוגבל של העילות הפתוחות, תוך שמירת הזכות לפרוס בדיון נוסף יריעה רחבה יותר או לעגן את התביעה בעילה שונה ..".
עם זאת, לגופו של עניין התבסס בית המשפט, על פסק הדין בעניין ע"ע 578/07 שוקי ויטה – נציב שירות המדינה (ניתן ביום 3.3.2008), העוסק באיזון בין האינטרסים של העובד לבין אינטרס הציבור, בו נקבע כי כאשר מדובר בעובד במשרה בכירה, אינטרס הציבור גובר, ועל כן גם אם עתירת הסתדרות הייתה רלוונטית, היא לא הייתה יכולה לעמוד. עם זאת, בית המשפט לא קבע עמדה ביחס לתפקידו של המעביד במניעת ניגוד עניינים בתאגיד ציבורי, והזמין את ההסתדרות לעתור בנושא שוב כאשר הדבר יהפוך לרלוונטי.
בשירות הציבורי, דיני העבודה שונים במידת מה מדיני העבודה במגזר הפרטי, שכן אינטרס הציבור משחק תפקיד משמעותי בתווך בין העובד למעביד.
סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני עבודה ועמותות   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
מעונין להופיע פה?