חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מה קורה בזמן חקירה צבאית?

 מה קורה בזמן חקירה צבאית?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 11/4/2016

מדי שנה נחקרים מאות חיילים במשטרה צבאית על רקע חשדות שונות. אלו יכולים להיות חשדות למקרים של אלימות, שימוש בסמים, גניבת רכוש צה"ל, התעללות בחיילים או באזרחים, וכן מקרים של נפקדות ועבירות אחרות.

ברוב המקרים החיילים שנחקרים אינם יודעים כיצד לנהוג מול החוקרים, אינם יודעים בדיוק מה עליהם לומר ומה לא, כיצד הם יכולים להגן על עצמם. לא מעט חיילים נמצאים בסיטואציה הזאת פעם ראשונה בחייהם, וגם אם מרגישים מספיק חזקים ואמיצים דווקא סיטואציה שכזו עלולה לשבור אותם. אפילו שמדובר בחיילים ישרים שמעולם לא עשו דבר רע וגם כאן במקרים בהם חשודים, הם לא עשו שום דבר, עדיין קשה להם מאוד לעמוד מול החוקרים. זה נכון גם במקרה בו החיילים אכן אשמים והם הרגישו מספיק "אמיצים" לבצע את העבירה, הם עדיין מרגישים חלשים מול החוקרים.

בשביל לעמוד בצורה טובה מול החוקרים השונים עדיף לחיילים לא לעמוד לבדם אלא לשכור עורך דין צבאי שייצג אותם. הם יכולים לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי בעצמם או לבקש מהסנגוריה הצבאית שתייצג אותם. עדיף לשכור עורך דין באופן עצמאי, גם בגלל שמדובר בעורך דין שהם מכירים את יכולותיו ואת ניסיונו וגם בגלל שבדרך כלל מדובר בעורך דין שייתן הרבה יותר מזמנו ומיכולותיו מאשר עורך דין שהסנגוריה שוכרת עבור החייל.

מה ייעשה עורך דין צבאי במהלך החקירה?

עורך דין צבאי ייצג את החייל החל מהשלב הראשון, הוא ינחה את החייל כיצד לנהוג בעת חקירה, מה לספר ומה לא, האם לשמור על זכות השתיקה או לא, הוא גם ידאג לעמוד על כך שהחוקרים נוהגים עם החייל בצורה מכובדת על פי כללי החקירה הצבאיים. הוא ידע להסביר לחייל כיצד להתמודד עם מערכת הלחצים שהחוקרים ינסו להפעיל עליו.

מערכת זו היא לגיטימית הבעיה היא שהרבה פעמים היא מנסה להתל בחייל ולגרום לו להודות בעבירה או להפליל אחרים. לעיתים אין לחוקרים דבר ממשי שיכול להחזיק חקירה אך הם מנסים להציג את זה כאילו יש להם, כך הם מנסים לגרום לחייל להודות ולספר הכל, בזמן שאין להם כלום. שיטה זו מוכרת לכל מי שראה אי פעם סרט או סדרה שעוסקת בבתי משפט וזה לא מצב מיוחד או שונה במציאות.

עורך דין צבאי ידאג גם שהלקוח שלו יקבל את כל הזכויות שמגיעות לו כנהוג בעת חקירה. זכויות אלו אינן בגדר המלצה או "טובה אישית" שעושים לו החוקרים אלא הם מוגדרים בחוק. ולכן עליהם לקיים אותן כלשונן. חיילים שאינם מיוצגים על ידי עורך דין צבאי, חושבים לא פעם, בתמימותם, שהזכויות והתנאים בחקירה הם עניין של הוקרת תודה שהחוקרים מוקירים להם על שיתוף הפעולה מצידם, אך זה לא כך. עורך דין צבאי שעומד לרשות הנחקרים מעניק להם לא רק ייצוג משפטי הולם אלא גם דואג שהם ייחקרו בצורה מכובדת וראויה. 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מעונין להופיע פה?