חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  על שיטת המס בישראל, בסיס המס, עקרון המימוש, חוקתיות ודיני המס

 על שיטת המס בישראל, בסיס המס, עקרון המימוש, חוקתיות ודיני המס

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני מיסים
פורסם: 9/3/2016

שיטת המס בישראל היא פרסונאלית, קרי מוטלת על כל אדם (ולא נניח על משפחה) וכן היא פרוגרסיבית, כלומר מדובר על שיטת מס שמבוססת על מדרגות, כלומר ככל שההכנסה עולה כך נטל המס עולה. הרעיון שעומד מאחורי שיטה זו צמצום פערים חברתיים והרצון שהעני ישלם פחות מהעשיר. במרבית מדינות העולם זו השיטה הנהוגה.

המסים המוטלים בישראל, מוטלים על הכנסה סדירה, נכסים וכן על רווחי הון. בכל אחד מהמקרים המס יוטל רק לאחר מימוש אותם נקודות שזה עתה ציינו, כלומר, אנחנו לא נשלם מס לפני שנקבל את המשכורת ולא נשלם מס על נכס לפני שנרכוש אותו מן הסתם. במקרה של נכסים, הרי שקיים מה שנקרא מס שבח, מס שמוטל על מי שמוכר נכס שערכו עלה.

הרעיון הוא שבמהלך השנים שהחזקנו בנכס הרי שערכו עלה ומכאן שאנחנו מרוויחים עליו, לכן עלינו לשלם מס על עלייה זו בערכו, שכן זה כמו רווח לכל דבר.

חשוב להבהיר, מס הכנסה מבצע מעקב אחר האזרחים באמצעות תלושי שכר, במידה והם שכירים, וכן באמצעות קבלות שהם מנפיקים במידה והם עצמאים. במידה ויש מי שלא משלם מס מסיבות שונות, הרי שנבדקת השאלה מהיכן הוא מרוויח את כספו וכיצד הוא מבצע עסקאות שונות אם הוא לכאורה לא מדווח שהוא מרוויח שום משכורת.

מס הכנסה מבצע גם מבחנים שונים כמו מבחן מחזוריות, תדירות (כל כל מה זמן הוא מבצע עסקה מסוימת בנכס9, מבחן מימון, מהיכן הוא שואב את המימון למימוש אותו נכס ועוד. ישנם מבחנים רבים שמס הכנסה מבצע על מנת לבחון מהיכן נובעים המקורות הכספיים של אותו נישום אחריו מבצעים מעקב.

שינויים במס הכנסה

חשוב להבהיר, אחת לתקופה נבדקת האפשרות לבצע שינויים בתקנות מס הכנסה, במדרגות המס וכן בחוקתיות הדין של מס הכנסה. הסיבה לכך היא לבחון כיצד ניתן לשפר מצד אחד את המצב של האזרחים, בפרט על מנת לצמצם את הפערים החברתיים בין עניים לעשירים, ומצד שני, בשביל לבחון כיצד ניתן לשפר את הגבייה.

אחת הבעיות הגדולות של מס הכנסה היא קושי בגביית מסים בקרב אוכלוסיות שונות ובמצבים שונים, לעיתים מדובר בקושי שנובע מעצם החוק או מעצם הסדרים כספיים שונים, חברות אשר מבקשות לחסוך מעצמן תשלומי מס שונים, פועלות בשיטות חוקיות על מנת להקטין את נטל המס שלהן, כך גם נוהגים אנשים פרטיים רבים. גם אם זה חוקי הרי שזה לא אחת פוגע בהליך הגבייה וגורם נזק לאוצר המדינה.

בסופו של יום, מס הכנסה אחראי על אוצר המדינה ומהכסף שהמערכת גובה, מתאפשר למדינה לבצע פרויקטים שונים, לשלם משכורות ולאפשר איכות חיים וביטחון לאזרחיה.

המאמר נכתב באדיבות מסקלופדיה - לקריאה נוספת אודות דיני המיסים.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני מיסים    הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
מעונין להופיע פה?