חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  תהליך הגשת תביעה עבור קצבת נכות כללית

 תהליך הגשת תביעה עבור קצבת נכות כללית

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני נזיקין ותאונות
פורסם: 5/4/2016

אנשים הלוקים בנכות במהלך חייהם, אם זה בשל מחלה פתאומית, תאונת דרכים, פציעות בעבודה או תאונות שונות, לרוב מתקשים לתפקד ביום יום בשל העובדה שהם אינם יכולים לעבוד תקופה מסוימת או בכלל.

קצבת נכות כללית הינה נועדה להוות עזרה מינימלית לאנשים הללו כדי לצלוח לתפקד ביום יום ולחסות את ההוצאות הכספיות הרבות בשל הפציעות הללו. ישנם מקורות שונים בהם אנשים יכולים לתבוע פיצויים, אם זה פציעות כתוצאה מתאונת דרכים שאז יש אפשרות לקבל קצבה דרך ביטוח החברה, או מי שנפצע בעבודתו יוכל לתבוע את הביטוח הלאומי ולקבל פיצויים. לעומת זאת, מי שנפצע ברחוב כתוצאה מלקויים שונים ברחוב - יכול לתבוע את הרשויות הקומיות וכך הלאה.

קבלת קצבת נכות כללית מיועדת לאנשים שאין להם מקור אחר לתבוע. לדוגמא – אנשים שנולדו עם מומים מולדים, כלומר שנולדו נכים או עם מחלות שונות שבגינן הם לא יכולים לתפקד. אנשים אלו יוכלו לפנות לביטוח הלאומי בכדי לקבל קצבת נכות. המטרה של פיצויים אלו הם לפצות את הנכה על כך שהוא לא יכול לעבוד ולתפקד ביום יום ולא על עצם היותו נכה.

מהי קצבת נכות כללית?

את קצבאות אלו מקבלים דרך ביטוח לאומי לתושבי ישראל מגיל 18 ומעלה ועד לגיל פרישה. עד גיל 18, מקבלים נכים קצבה בשם "גמלת ילד נכה" אותה מקבלים האפוטרופוסים המגדלים אותו שלרוב הם הוריו. לאחר גיל פרישה מקבלים נכים קצבת זקנה שתהיה באותו הסכום של קצבת הנכות על מנת שהיא לא תפחת מקצבת הנכות שקיבלו קודם לכן.

על מנת לקבל קצבת נכות כללית על המבקש לקבלה לעמוד בתנאים מסוימים כנדרש בחוקי הביטוח הלאומי והם למעשה בשני תנאים מצטברים שהם: שיעורי הנכות הרפואית המוגדרת ודרגת אי כושר העבודה. למעשה, על המבקש את הקצבה להוכיח ששיעורי הנכות הרפואית שלו גבוהים ועומדים בדרישות התקנות של ביטוח הלאומי.

אך מהם שיעורי הנכות שעל המבקש לעמוד בהם?

על מנת לקבל את הקצבה, על המבקש להיות בעל 60% נכות רפואית. את אחוזים אלו קובעים רופאים והם יכולים להיות ליקויים גופניים שונים או ליקויים נפשיים אשר קרו כתוצאה מתאונה, מחלה פתאומיים או שמדובר בנכות מולדת. אם לפחות אחד מהליקויים הרפואיים מהם המבקש סובל הנם בשיעור של 25%, עליו להיות בעל 40% נכות רפואית. מבקש ששיעור נכותו אינו מגיע לסף זה תביעתו תדחה כבר בתחילת התהליך.

תהליך קבלת קצבת נכות כללית, היא לעיתים די קשה ומסורבלת ודורשת הגשת טפסים רבים לעמידה בתנאי סף. לכן, אנשים רבים פונים למשרדי עורכי דין כדי לקבל סיוע בתהליך על ידי מומחים שמכירים היטב את הבירוקרטיה המתישה. עורכי דין אלו יוכלו לזרז את התהליך וללוות את המבקשים את כל התהליך עד לקבלת הקצבה. 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני נזיקין ותאונות   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?