חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  זכויות העובדת בהריון

 זכויות העובדת בהריון

מאת: עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מנהלת פורום דיני עבודה ועמותות
פורסם: 9/6/2010


                                         זכויות העובדת במהלך ההריון

מתי להודיע על ההריון? על העובדת להודיע למעסיקה על הריונה עד לחודש החמישי להריון. לפני כן, הודעה על ההריון נתונה לשיקול דעתה ואין חובה לעשות זאת.  חשוב להבין כי משנודע למעביד על הריונה של העובדת, הוא אינו רשאי להעסיקה בשעות נוספות, אלא אם נתנה הסכמתה בכתב, בצירוף אישור רפואי מתאים.

כמו כן, החל מהחודש החמישי להריון, המעסיק אינו רשאי להעסיק את העובדת בזמן המנוחה השבועית ובעבודת לילה, אם העובדת הודיעה למעביד כי אינה מסכימה לכך.  לפני חודש חמישי, גם אם ידע המעסיק על הריונה של העובדת, הוא רשאי להעסיקה במועדים אלה.

איסור פגיעה בשכר או בהיקף משרה של עובדת הרה: למעביד אסור לפגוע בהיקף המשרה או בשכרה של עובדת בהריון, בגלל הריונה, אלא בהיתר מאת מטעם משרד התמ"ת. הוראות אלה חלות על עובדת קבועה, זמנית וכן על עובדת קבלן כח אדם, ובלבד שהעובדת עבדה אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה לפחות ששה חודשים.
 
היעדרות מהעבודה במהלך ההריון: אישה הרה, העובדת יותר מארבע שעות ביום, זכאית להיעדר עד 40 שעות בתשלום,  לצורכי בדיקות רפואיות, ובלבד שתציג אישורים רפואיים על כך. מי שעובדת עד ארבע שעות ביום, זכאית להעדר עד 20 שעות במשך חודשי הריונה.
 
מי שעברה הפלה או הפסקת הריון עד לשבוע 26 של ההריון, רשאית להיעדר מן העבודה שבוע לאחר ההפלה, אך לא יותר משישה שבועות, וזאת בהינתן  אישור רפואי, שמצב בריאותה בשל ההפלה מחייב זאת. היעדרות כזאת תנוכה מימי המחלה של העובדת. 
 
איסור פיטורים במהלך הריון: עובדת הרה, בין אם זמנית ובין אם קבועה וכן עובדת של קבלן כח אדם כגון חברות השמה, שהועסקה אצל אותו מעסיק למעלה מחצי שנה לא תפוטר ללא היתר משר העבודה. היתר לפיטורים לא ינתן אם הפיטורים הם "בקשר להריון". סיום חוזה עבודה לתקופה קצובה יחשב כפיטורים לצורך עניין זה.

מי שהועסקה פחות מחצי שנה ופוטרה בגלל הריונה, תוכל לפנות בתביעה לבית משפט בגין היות הפיטורים מפלים. במקרים אלו, המעסיק אינו חייב בפניה למשרד התמ"ת על מנת לקבל תוקף לפיטורים. סיכויי תביעה כזו, תלויים רבות ביכולת ההוכחה כי אכן הפיטורים קשורים קשר ישיר להריון.

* מומלץ להשתמש במחשבון הריון על מנת שיהיה תיעוד לכל שלבי ההריון הכולל תאריכים.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני עבודה ועמותות   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?