חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  תביעה משפטית כנגד עורך דין מייצג

 תביעה משפטית כנגד עורך דין מייצג

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני נזיקין ותאונות
פורסם: 29/6/2016

אחת השאלות המשפטיות ביותר היא, כיצד ניתן לתבוע עורך דין על רשלנות מקצועית, כלומר כיצד ניתן לתבוע עורך דין שטיפל בתיק שלנו בצורה לא טובה. לצד השאלה הזאת יש שאלות אשר נלוות לה, כמו האם בכלל ניתן לעשות זאת, מתי, ואילו ראיות צריך בשביל להוכיח רשלנות שכזו.

רשלנות מקצועית היא דבר שקיים כמעט בכל תחום, ניתן לתאר אותה כמצב בו הגורם המקצועי נוהג בצורה לא מקצועית ואסורה במתכוון או שלא. תביעות כנד רשלנות מקצועית, הן תביעות נפוצות בעיקר בתחום הרפואי ופחות בתחום המשפטי. עם זאת, אנחנו יכולים לקרוא במדורי המשפט על לא מעט מקרים של עורכי דין אשר נתבעו על ידי הלקוחות שלהם בטענה לרשלנות מקצועית.

לפני שנסביר כיצד עושים את זה, חשוב להבהיר מתי ולמה נגיש תביעה כנגד עורך דין מייצג בגין רשלנות מקצועית. בדרך כלל התביעה תוגש לאחר הפסד במשפט, הפסד שיגרום לנו לנזק כספי, תדמיתי, או כל נזק אחר שייגרם לנו. בדומה לתביעה כנגד רופא שנהג ברשלנות או כנהג בעל מקצוע אחר, גם כאן עלינו להוכיח שעורך הדין נהג בצורה שלא הטיבה עמנו, בצורה שונה מזו שעורכי דין היו נוהגים במצב רגיל, ולמעשה שהדרך בה הוא נקט, היא הסיבה להפסד שלנו.

יש לציין, זה לא פשוט להוכיח שעורך דין נהג בצורה רשלנית מהסיבה הפשוטה, בסופו של דבר משפט הוא עניין של ראיות ומילה כנגד מילה. לא מדובר במדע מדויק שאם פעולה מסוימת אז נגיע לתוצאה קבועה. לכן אנחנו צריכים לעבוד קשה בשביל להוכיח שאכן אם עורך הדין היה נוהג אחרת, היינו מצליחים במשפט.

עם זאת יש מקרים רבים בהם רשלנותו של עורך הדין עולה מתוך הפעולות שהוא נקט או לא נקט, הן די וודאיות. למשל, מקרים בהם עורך דין לא מזהיר את הלקוחה שלו שהמקרה שלה עלול להתיישן אם לא ינקטו צעדים מהירים, עורך דין שלא דאג לספק בטחונות ללקוח שלו במהלך עסקה, עורך דין שהסכים לפשרה ללא הסכמת הלקוח, עורך דין שכתב הסכם מרושל שפגע בלקוח שלו, מן הסתם יש גם מקרים בהם עורך דין נקט במתכוון כנגד הלקוח שלו מאחר והאינטרס שלו היה שהוא יפסיד.

כיצד מגישים תביעה כנגד עורך דין? ראשית צריכים להוכיח שאכן היתה רשלנות ואכן היא גרמה להפסד של הלקוח. לשם כך נעבור על כל תיק התביעה והשתלשלות העניינים במשפט, ואז נבחן ביחד עם הלקוח האם משתלם להגיש תביעה, מה עומד לרשותו, והאם מבחינה כלכלית התועלת עולה על העלות.

לפני שניגשים למשפט, הרבה פעמים מתקיים הליך קדם משפטי במהלכו מתעמתים עם הצד הנתבע ומצד שני מנסים להגיע איתו לפשרה. לעיתים הליך זה נכון יותר מאשר פנייה לבית משפט ולו מהסיבה שהוא חוסך זמן וכסף.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני נזיקין ותאונות   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?