חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  חוק הסיעוד - כיצד לוודא שיקירכם מקבלים את מלוא הזכויות?

 חוק הסיעוד - כיצד לוודא שיקירכם מקבלים את מלוא הזכויות?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 9/8/2017

התבגרות בגיל שלנו ושל האנשים הקרובים אלינו אינה תמיד פשוטה, במיוחד אם מדובר במקרים סיעודיים בהם אנו לא תמיד יכולים להושיט יד לסיוע. למרבה הצער, ישנם קשישים רבים שלא מודעים למלוא הזכויות שלהם מהמדינה, ואינם משתמשים בהן בגלל חוסר הידיעה הזה.

במקרים הללו, חשוב שתכירו את "חוק סיעוד" שמאפשר לקשישים לקבל סיוע כלכלי במגוון תחומים, ובכך מקל עליו במידה גדולה בגיל הזהב. הודות לחוק הזה אתם או בני משפחתכם תוכלו לזכות ברווחה שלא ידעתם שמגיעה לכם, ולחיות חיים רגועים יותר למרות ההתבגרות בגיל.

מהו חוק סיעוד?

באופן כללי, חוק סיעוד הוא חוק שמגדיר מי זכאי לעזרה מי זכאי לעזרה יומיומית במגוון תחומים, כולל ניהול משק הבית. לפי החוק הזה, יינתן סיוע כלכלי מהמוסד לביטוח לאומי למי שייצא זכאי לעזרה מהסוג הזה, ובמקרים רבים יכול להיות שאתם אכן זכאיים בלי להיות מודעים לכך.

מי בדיוק זכאי לסיוע כלכלי וקבלת גמלה על פי חוק סיעוד?

לחוק סיעוד יש מספר תנאי סף שמגדירים באופן כללי מי בדיוק זכאי לסיוע כלכלי מהמוסד לביטוח לאומי. התנאים הם אזרחות ישראלי, הגעה לגיל פרישה, בדיקת הכנסה  ואי קבלה של סיוע כלכלי אחר למימון של טיפולים אישיים. אם אחד או יותר מהתנאים הללו מתקיימים אצלכם/אצל בני משפחתכם, ישנו סיכוי גדול שתהיו זכאים לגמלה לסיוע יומי מהמוסד לביטוח לאומי.

על מנת שתוכלו להתקדם בנושא, יהיה עליכם למלא טופס פרטים אישיים ולהגיש אותו למוסד לביטוח לאומי. לאחר הבדיקה של הטופס, אחות תגיע לביתכם כדי לעשות לכם "הערכת תלות", כלומר לבדוק כיצד אתם מתפקדים והאם אתם אכן נזקקים לסיוע יומיומי. אם תימצאו זכאיים לסיוע על ידי האחות, הבקשה שלכם תאושר ותוכלו לקבל קצבה למגוון סוגי סיוע שכוללים מטפלת ישראלית בבית, לחצן מצוקה, השתתפות במימון עובד זר ועוד. במקרה שאתם מרגישים קבילתם הערכה שגויה, תוכלו להגיש ערעור למוסד לביטוח לאומי כדי לבחון מחדש את המקרה שלכם ולקבל את הסיוע המגיע לכם.

אילו סכומים מקבלים במסגרת חוק סיעוד?

הסכומים להם זכאים הקשישים הסיעודיים משתנים מאדם לאדם בהתאם למידת העזרה שהוא צריך. על מנת לדעת את הסכום המדויק או סוג העזרה שתהיו זכאיים לה, יהיה עליכם לעבור את התהליך מעלה בסופו ניתן יהיה לדעת מה תקבלו במסגרת חוק הסיעוד.

החיים בגיל השלישי עלולים להיות מאתגרים במיוחד עבור קשישים רבים, בייחוד אם הם נמצאים במצב סיעודי. על מנת שאתם או בני משפחתכם תוכלו לעבור את התקופה הזו על הצד הטוב ביותר, חשוב שתהיו מודעים לזכויות שלכם במסגרת חוק סיעוד ובכך תשפרו את חייכם. הסיוע עוזר לקשישים רבים בישראל היום, והוא מעוגן בחוק, כך שאם אתם או אחרים סביבכם זקוקים לו, אל תהססו ובדקו את הזכאות שלכם בנושא בהקדם האפשרי. 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
כוחו של הסכם ממון מול הליך פשיטת רגל
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד שרון סגל
דיני גירושין
עו"ד שרון סגל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מעונין להופיע פה?