חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  שלילית רישיון לאחר בדיקת שיכרות

 שלילית רישיון לאחר בדיקת שיכרות

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני תעבורה ותנועה
פורסם: 29/10/2017

החוק הישראלי נותן לקצין משטרה בשטח את היכולת לשלול לנהג את הרישיון נהיגה לתקופה של עד ל-90 ימים. זאת בהינתן שהנהג/ת נמצאו שיכורים או כי הם נכשלו באחת מבדיקות המשטרה ונמצאה כי רמת האלכוהול בגופם העולה על המותר בחוק. במידה והקצין רואה זאת לנכון, תינתן שלילה מידית לנהג הרכב לתקופה של בין 30 ל-90 ימים לפי ראות השוטר.

נהג אשר נוהג בשכרות מבצע עבירה חמורה עם השלכות כבדות ולא נעימות. עבירה זאת נמצאת בקטגוריית העבירות שמובילות לתאונות דרכים, לכן גם רמת האכיפה והענישה בגין עבירה זו גבוהה מהרגיל. במידה ונהג נתפס נוהג לאחר ששתה אלכוהול מעבר לגבולות המותר, באופן מיידי הוא נתפס כאשם ומוטלת עליו האחריות המלאה למעשה.

המשטרה עורכת באופן אקראי על כבישי ישראל את בדיקת ה"ינשוף". חשוב לדעת כי נהג המסרב להיבדק בבדיקה זו, ככל הנראה יקבל עונש הזהה לנהג שנתפס שיכור! לכן לסירוב של נהגים בדיקת ה"ינשוף" יש השלכות חמורות ועדיף להימנע ממצב זה.

האם יש דרך להתמודד עם שלילת רישיון?

כאמור, במידה והנהג נתפס שיכור הוא יעבור באופן מידי לקצין המשטרה, הקצין יעניש את הנהג במקום, אך על עונש הקצין ניתן לערער. לכן במידה ודבר כזה קורה מומלץ ראשית להתייעץ עם עורך דין תעבורה בנוגע לתקרית. יכול מאוד להיות שעו"ד ששמע את פרטי המקרה, ימצא פריצה בחוק וימליץ לנהג לערער על החלטת קצין המשטרה. מצד אחד על על כל מקרה ניתן לערער, אך מצד שני עורך דין תעבורה מנוסה יכול לזהות הליך לא תקין או פגמים בהחלטת השוטר שאנו כאזרחים מן השורה לא נהיה מודעים להם כלל.

ברוב המקרים העונש אותו ייתן קצין המשטרה יעמוד על תקופה של כ-30 ימים, למעט מקרים חמורים במיוחד. הקצין לוקח בחשבון את רמת הסכנה לה גרם הנהג, את עברו כנהג ואת כל גורמי סביבתו. לבסוף על פי שיקול דעתו הוא מקבל את החלטתו. לאחר התייעצות עם עורך דין תעבורה ואם הדבר כדאי, יש לנהג אפשרות לערער ולהישפט בבית משפט לענייני תעבורה.

ערעור לבית המשפט לתעבורה

לאחר הגשת הערעור הנהג יזומן למשפט בבית הדין, שם השפוטים יתחשבו במקרה ובמצבו של הנהג.

במקרים ישנם מקרים בהם הנהג יקבל את רישיונו בחזרה או מקרים בהם הנהג יקבל הקלה על עונשו. אך חשוב לציין שיכולה להיות גם החמרה לעונש ולא תמיד כדאי לערער על החלטת השוטר. לכן מומלץ לקבל את עזרתו של עורך דין תעבורה אם בכלל כדאי להגיש עירור, ועל אחת כמה וכמה אם קבלת זימון לבית המשפט לתעבורה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני תעבורה ותנועה   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?