חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  זכויות עובדים במצב של הרעת תנאים

 זכויות עובדים במצב של הרעת תנאים

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני עבודה ועמותות
פורסם: 1/11/2017

כל עובד שמועסק על פי חוק, חותם על חוזה העסקה מול המעסיק שלו. חוזה זה הוא ההסכם שבין העובד למעסיק המסכם את התנאים בהם העובד יידרש לעבוד בכדי לקבל את שכרו. מכיוון שישנם מספר נושאים בהם החוזה יכול להשתנות, העובד עלול להיפגע מכך משמעותית ולהיגרם לו נזק.

בכדי לצמצם את המקרים בהם נגרם נזק ישיר לעבוד, מדינת ישראל מאפשרת במקרים מסוימים לעובד להתפטר ולדרוש פיצויים, כחלק מ-זכויות העובד המוגנות בחוק. יחד עם זאת, חלק גדול מהעובדים בישראל לא מודע שקיימת זכאות לזכות זאת, וישנם מקרים בהם הזכויות האלה לא ממומשות. לכן חשוב שכל עובד בישראל ידע את זכויותיו השונות ובמיוחד במקרים בהם גורעים חלק מתנאי עבודתו.

הלנת שכר לאורך זמן

הלנת שכר (אי מתן שכר בזמן המוגדר) היא עבירה חמורה. במקרה שהמעסיק חוזר על עבירה זאת מספר פעמים, לעובד תהיה הזכות המלאה להתפטר ולדרוש פיצויי פיטורים. חשוב להדגיש כי הלנת שכר חד פעמית לא תזכה את העובד באותם זכויות באופן אוטומטי, ולכן במקרים שונים עדיף להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה.

ירידה בשכר

כמובן ששכרו של העובד הוא נושא רגיש. אחת מהזכויות של העובד היא לשמור על רמת השכר הנוכחית. כמובן שלא כל ירידה משכר תזכה את העובד בזכות להתפטר עם דרישת פיצויים, אך ברוב המקרים העובד יקבל את הזכות. דברים שבהם צריך להתחשב הם: משך הזמן בו העובד מועסק על ידי המעסיק, עד כמה משמעותית הפגיעה בשכרו וממה נובעת הירידה בשכרו. במידה והוכח כי העובד נפגע שלא בצדק, דבר זה יחשב להרעת תנאי עבודה.

פגיעה בעובד - יחסי עובד מעביד

כל עובד זכאי ליחס הוגן ומכבד מהמעסיק, לא משנה באיזה תפקיד, כמה וותק יש לעובד, גילו וכו'... העובד תמיד צריך לקבל יחס הולם. במקרים בהם המעסיק מזלזל, מתנכל, מטריד, פוגע רגשית או פיזית בעובד, לעובד תהיה הזכות לעזוב את מקום עבודתו ולדרוש פיצויים. זאת מעבר לכך שפגיע פיזית או הטרדה הם עבירות חמורות מאוד, אשר במידה והוכח כי המעסיק אשם, באופן אוטומטי העובד יקבל את הזכות לעזוב ולדרוש פיצויים.

חשוב להבין כי בכל המקרים האלה ונוספים, קיימת הזכות לעובד לעזוב את מקום העבודה ולדרוש פיצויים רק במידה והוכח כי הייתה פגיעה בתנאי העבודה של המועסק. לכן, בכדי להיות בטוחים שהתנאים אכן מתקיימים ושהלכה למעשה היתה פגיעה בעובד - מומלץ ראשית להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני עבודה ועמותות   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?