חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל

 יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל

מאת:   
מנהלת פורום 
פורסם: 6/11/2010

בהליכי הוצאה לפועל מוצא עצמו לרוב החייב נרדף על ידי נושיו המפעילים עליו לחץ בלתי נסבל באמצעות עיקולים, פקודות מעצר וכדומה. חייב אשר חובותיו מגיעים לסכומים כה גבוהים עד אשר אין ידיו משגת להשיבם יוכל להגיש בקשה להכריז עליו כפושט רגל ובכך לשים קץ לרדיפה הבלתי פוסקת אחריו. 

 היתרון המרכזי והמיידי בו זוכה החייב בהליך של פשיטת רגל הוא הקפאה מיידת של כלל ההליכים שנפתחו נגדו לרבות: תביעות, הוצאה לפועל, פקודות מאסר, עיקולים וכו'.עם הקפאת ההליכים הללו תיפסק גם צבירת הריבית ההולכת ותופחת. יתרון נוסף שמקנה הליך זה הוא איחוד כלל החובות והסדרת החזר כולל לכל הנושים בשיעור נמוך בהתאם ליכולתו של החייב באופן בו יוכל החייב להשיב את חייו למסלולם ולנהל אורח חיים רגיל ובמקביל להשיב את סך החובות שצבר. אף קיימים מקרים בהם זוכה החייב לפטור מחלק מחובותיו או מהפטר מלא של חובותיו.

כיצד פותחים בהליך פשיטת רגל?

הבקשה לפשיטת רגל יכול שתוגש הן על ידי החייב עצמו והן על ידי נושה של החייב כאשר  רוב רובן של הבקשות מוגשות על ידי החייב עצמו. הבקשה תפרט את מעשה פשיטת הרגל שיהווה את עילת הבקשה. עם הגשת הבקשה לפשיטת רגל תחל מסכת חקירות ובירורים שעל החייב לעבור על ידי הכונס הרשמי לשם גילוי פרטים אודות החובות שצבר וכן כדי לוודא שאכן החובות נוצרו בתום לב ולא כתוצאה ממעשי מרמה שנקט החייב. בהסתמך על הבקשה לפשיטת רגל ועל מסקנות הכונס הרשמי מוסמך בית המשפט ליתן צו כינוס נכסים שמטרתו לכנס את כלל נכסיו של החייב כדי שניתן יהיה לממשם בעתיד לטובת נושיו. 

יחד עם זאת, עם מתן צו הכינוס יחולו על החייב מגבלות רבות כגון: איסור פעילות כלכלית, איסור יציאה מן הארץ, תשלום חודשי לקופת הכונס הרשמי. מגבלות אלו נועדו כדי למנוע צבירת חובות נוספים. החל ממתן צו הכינוס על הנושים להגיש תביעה חוב במשך 6 חודשים ממועד פרסום  צו הכינוס ברשומות. במהלך ששת החודשים הללו יכנס הכונס הרשמי אסיפות נושים כדי להקנות הזדמנות לנושים להביע את עמדתם באשר לאופן פרעון החובות המגיעים להם. כמו כן במהלך תקופה זו יעבור החייב חקירה על ידי הכונס הרשמי לצורך בירור מקיף באשר למסת נכסיו, עסקיו והחובות הנצברים. על החייב להתייצב במשרד הכונס הרשמי במועד שנקבע, לשתף פעולה ולמסור כל מידע ומסמך שיתבקש. סיום התהליך בדיון בבקשה לפשיטת רגל שיתקיים בנוכחות החייב, נושיו והכונס הרשמי ואשר בסיומו יחליט בית המשפט אחד מאלה: (א) אם לקבל את הבקשה ולהכריז על החייב פושט רגל; (ב) לדחות את הבקשה באם שוכנע כי מצבו של החייב מאפשר לו לפרוע חובותיו ואין הוא זקוק לסעד של פשיטת רגל או לחילופין אם שוכנע בית המשפט כי החייב ניצל את הליך פשיטת הרגל בחוסר תום לב ובמטרה להתחמק מתשלום חובותיו; (ג) להכריז על החייב פושט רגל ובמקביל ליתן לחייב הפטר מכל חוב בר- תביעה בפשיטת רגל, אם הגיע למסקנה כי אין בניהול הליך פשיטת הרגל נגד החייב כדי להביא תועלת לנושים. (ד) לדחות את ההחלטה בבקשה לפשיטת רגל אם סבור בית המשפט כי ניתן לסיים את ההליך בדרך של פשרה. יש לציין כי בכל אחד מן השלבים של הליך פשיטת הרגל, רשאי החייב להציע הסדר פשרה עם נושיו ובכך לשים קץ להליכי פשיטת הרגל.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה    הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
מעונין להופיע פה?