חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  המקרים בהם חוזי זכיינות מסתיימים

 המקרים בהם חוזי זכיינות מסתיימים

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני חברות וקניין רוחני
פורסם: 1/1/2018

לא מעטים אלו המעוניינים לצאת לדרך עצמאית כמעסיקים, ולא כמועסקים, והבחירה שלכם היא במודל הזכיינות. מדול זה מבוסס על כניסה לרשת קיימת, תוך שהזכיין רוכש מהרשת את המוניטין שלה ומקבל ממנה ליווי לאורך כל הדרך עד לפתיחת העסק. בעוד ישנם חוזי זכיינות מוצלחים המשרתים את שני הצדדים, ישנם גם חוזי זכיינות המסתיימים במהרה, ולא תמיד בטון מלודי, אלא כזה שהינו צורם במיוחד. מה הסיבות המביאות אל סיום חוזה זכיינות?

 

הפרת חוזה על ידי זכיין - מה קורה כשהזכיין מחליט שלא לשלם?

אחד הסעיפים המשמעותיים ביותר בחוזה הזכיינות, מדבר על כך שעל הזכיין לשלם כספים לרשת ממנה הוא רכש את הזיכיון. בכל חוזה ישנם סעיפים שונים בכל הקשור לתנאי התשלום, התדירות בה משלמים לרשת וגובה התשלום. במרבית המקרים, מדובר על סכום ראשוני שעל הזכיין לשלם לרשת כשסכום זה הינו סכום התחלתי לפתיחת התהליך, ולאחר מכן עליו להמשיך לשלם לרשת בכל חודש כמה חוזים. חוב של זכיין לרשת זכיינות הוא אחת הסיבות לכך שחוזה הזכיינות הסתיים, שכן לא ניתן להניע סניף של הרשת מבלי שהיא מקבלת את שמגיע לה.

 

הסיבה נפוצה ביותר: העסק לא מצליח

בעוד ישנם עסקים מצליחים שהסיבה לכך שהם נסגרים היא סכסוך כספי בין זכיין לרשת זכיינית, ישנם גם מקרים בהם העסק לא הצליח כמצופה. זכיינים מוצאים בפורמט הזכיינות כדרך הבטוחה ביותר לפתוח את העסק – זאת מאחר והמוניטין של הרשת כבר ידוע, היא צברה לעצמה שם והיא אף יכולה להוביל את הזכיין החדש כל הדרך להצלחה. בפועל, גם זכיינות יכולה שלא להצליח וזו הסיבה השכיחה ביותר לכך שחוזי הזכיינות מסתיימים בין הזכיין ובין הרשת שהעניקה את הזכיינות.

 

מה קורה כשהרשת לא עומדת בתנאי ההסכם?

לעתים מי שצריך ליווי משפטי לזכיינים ורשתות זכיינות הוא דווקא הזכיין. הסיבה? הרשת הזכיינית לא עמדה בתנאי ההסכם. למרות שמדובר על מקרים מעטים, עדיין חשוב לדעת כי לעתים מי שעומד בתנאי ההסכם הוא הזכיין, ועל כן הוא גם הצד הנפגע. על מנת לצאת לדרך עם מתן זכיינות, על הרשת להיות במצב כלכלי יציב ועם ידע וניסיון רב שניתן לחלוק אותם עם הזכיינים העתידיים. מה שלעתים קורה הוא שהרשת אינה באמת מוכנה להעניק זכיינות, זאת מאחר והיא לא יודעת להדריך את הזכיינים ולהעניק להם את הליווי הנדרש.

 

מה שקורה בפועל הוא שהזכיינים מבולבלים, לא יודעים איך להניע העסק, הם לא מקבלים את ההדרכה שהם היו צריכים לקבל על פי הכתוב בחוזה, העסק שלהם לא מתפרסם והם לא מקבלים כל תמיכה ניהולית מהרשת. במקרים שכאלו, בוחר הזכיין לסיים את פרק הזכיינות עם הרשת ועל כן יש צורך בליווי משפטי על ידי עורך דין המתמחה בתחום זה. 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני חברות וקניין רוחני   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
מעונין להופיע פה?