חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  ההבדל בין חקירה לבין חקירה באזהרה

 ההבדל בין חקירה לבין חקירה באזהרה

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 11/3/2018

אחת הדרכים לברר פרטים מסוימים באשר לאירוע פלילי כלשהו היא באמצעות חקירה משטרתית. חקירה זו, המנוהלת על ידי חוקרים מקצועיים מטעמה של המשטרה, עוזרת באיסוף ראיות, בחינה המקרה ובגבייה של עדויות על מנת לשמור על הסדר ולוודא כי הכלל פועל על פי החוק. החקירה המשטרתית עוזרת למנוע עבירות ומאפשרת את גילוין וכן את תפיסתם של עבריינים, האחראים לכך, והבאתם לדין.

על התחומים שבהם מתמקדות החקירות

חקירות משטריות מתנהלות במגוון רחב של תחומים: חקירות פליליות שנועדו לאתר עבריינים, לאסוף ראיות על מנת להעמידם לדין וגם למנוע פשיעה. חקירות של תאונות דרכים על מנת לגלות את הסיבות להן ולאסוף ראיות נגד העבריינים, שביצעו עבירות בכביש. תחום נוסף של חקירות הן אלו הבוחנות תאונות עבודה כדי לאתר את הסיבה להן ואם בוצעה עבירה, לאסוף ראיות ולהביא את העבריינים לדין. חקירה של דליקות הן תחום נוסף וגם חקירה במקרה של נעדרים וגם במקרים של רכוש אבוד או גנוב. המשטרה עומדת לרשותם של גופנים שונים, כמו השב"כ, רשות המכס, המס ועוד, ומסייעת להם בחקירת תיקים, שבחלקם מורכבים מאד.

מהי חקירה

החקירה המשטרתית כוללת במסגרתה מספר שלבים, העוזרים בקידומה. שלב התשאול הוא אולי אחד הבולטים והחשובים בה. בשלב זה מתשאלים החוקרים את הנחקרים על מנת לאסוף עדויות ומידע חשוב שיעזור בקידום החקירה. מטרתו העיקרית של שלב זה היא להשיג תשובות מהנחקר, תשובות אמינות שתוכלנה לסייע בחקירה. כדי להגיע לכך, נדרשים לעיתים החוקרים להשתמש באסטרטגיות שונות, על מנת "להוציא" מהנחקר את האמת. לחץ פסיכולוגי מתון ומדוד יכול לעזור במקרים מסוימים, ובמיוחד כאשר נחקרים מסרבים לשתף פעולה ולספר את האמת. יחד עם זאת, כאשר הוא רב מדי, הוא עשוי להוביל לכדי תשובות לא אמינות ובמקרים קיצוניים יותר לבעיות בריאות אצל הנחקרים ואפילו להתאבדות.

טכניקות נוספות, שבהן נעזרים חוקרים משטרתיים במהלך החקירה יכולות להיות עימות בין הנחקר לבין הקורבן או לבין נחקר אחר באותה חקירה, עימות עם הממצאים שנאספו, שיחזור הפשע וגם מסדר זיהוי. עם איסופן של כל הראיות הנדרשות ניתן לסיים את החקירה. מצבים נוספים שבהם היא מסתיימת הינם במצב של חוסר ראיות, במצב בהם החוקרים אינם מצליחים לזהות מיהו העבריין, במצב של חוסר אשמה, התיישנות, אי תביעה, מות החשוד או חוסר עניין לציבור.

מהי חקירה באזהרה

החקירה במדינת ישראל מוסדרת בחוק סדר הדין הפלילי משנת 2002. על פי החוק על החקירה לעמוד במספר קריטריונים: ראשית, עליה להתנהל בשפתו של החשוד על מנת שיבין אותה, שנית עליה להתנהל בתחנת המשטרה עצמה למעט במקרים בהם יש צורך לנהלה מחוצה לה, שלישית יש לתעד אותה תיעוד חזותי או תיעוד קולי ורביעית אם החוקרים מבינים שחקירתו של הנחקר עשויה להוביל אותו לאשמה בגין עבירה פלילית, עליהם להזהירו מראש. מקרה כזה נחשב לחקירה באזהרה. על האזהרה להיות מתועדת ולהירשם בתיקו תחת חתימתו ואישורו של הנחקר. מטרתה העיקרית של חקירה באזהרה היא ליידע את הנחקר באשר להשלכות המשפטיות שיחולו עליו אם יחליט למסור את גרסתו או לנצל את זכותו לשמור על השתיקה.

הוזמנתם לחקירה משטרתית? אם כן, חשוב שתעזרו בשירותיו של עורך דין פלילי, שיוכל לסייע לכם ולייצג אתכם מול כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות המשטרה. עורך דין זה, הבקיא בכל הסוגיות הרלוונטיות לדין הפלילי ולחקירות באופן כללי יפעל כמיטב יכולתו על מנת להציע לכם את המענה המתאים ולשמור על מלוא זכויותיכם.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?