חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  כל מה שרצית לדעת על ביטוח תאונות אישיות

 כל מה שרצית לדעת על ביטוח תאונות אישיות

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 24/5/2018

ביטוח תאונות אישיות הוא נושא שמבלבל ישראלים רבים, במיוחד לאור העבודה שבמדינת ישראל לא קיים נוסח אחיד שמחייב את כל הפוליסות. באופן כללי ניתן לומר שביטוח הבריאות כולל שני תחומים, והם מחלות ואשפוז מחד ותאונות אישיות מאידך – ומביניהם רוב הביטוחים הנמכרים ללקוחות ישראלים הם דווקא מתחום המחלות והאשפוז (כגון ביטוחים סיעודיים, ביטוחי שיניים, ביטוחי נסיעות לחו"ל וכדומה).

אז מה בעצם נכלל בפוליסת הביטוח?

על פי חוקי מדינת ישראל, ביטוח תאונות אישיות יעניק למבוטח פיצוי במקרה של מוות כתוצאה מתאונה (במקרה שבו המבוטח נפטר, מוטביו או יורשיו החוקיים יקבלו את הפיצוי במקומו), או כתוצאה מנכות תמידית, מלאה או חלקית, או נזקים נוספים שנגרמו עקב תאונה (ובמקרה כזה המבוטח הוא שיקבל את הפיצוי). לצורך העניין, תאונה כהגדרתה על ידי חברות הביטוח היא אירוע בלתי צפוי אשר נגרם כתוצאה מאמצעי פיזי שהוביל לפגיעה בגופו של המבוטח.

ניתן לרכוש פוליסת ביטוח תאונות אישיות כפוליסה עצמאית או כנספח לפוליסות אחרות, כגון פוליסת ביטוח חיים, פוליסת ביטוח דירה וכדומה. חשוב מאוד לשים לב לאותיות הקטנות, משום ששיעורי הנכות המזכים בדמי פיצויים משתנים בין חברות הביטוח השונות, כמו גם ההגדרות המדויקות של מיהו זכאי ומי לא.

חשוב לדעת גם שקיים הבדל נוסף בין שלל פוליסות הביטוח, והוא דרך קביעת גובה הפיצוי. למשל, יש פוליסות המפרטות את הנכויות המזכות בפיצויים על פי סוגי הפגיעה וכך קובעים את אחוזי הפיצוי על פי סכום הביטוח; ומנגד יש פוליסות המתאימות את שיעורי הנכות על פי טבלת נכויות שהוגדרה על ידי המוסד לביטוח לאומי. פוליסות מסוימות מזכות בפיצויים גם עבור נזקים שאינם מוות או נכות כתוצאה מתאונה, אלא גם עבור אובדן כושר עבודה, אובדן תפקוד, הוצאות רפואיות בעבור טיפולים ואשפוזים, פיצויים בגין מצב סיעודי ועוד.

השתכנעתם? אל תמהרו לרכוש ביטוח!

כל ההבדלים שתוארו לעיל בין פוליסות ביטוח תאונות אישיות בחברות השונות מוכיחות בין היתר שכל פוליסת ביטוח תאונות אישיות היא סיפור בפני עצמו, ולכן חשוב מאוד לקרוא את כל תנאי הפוליסה ולא להתעלם מהן. זכרו שברגע האמת רוב הסיכויים הם שחברת הביטוח לא תמהר לשלם לכם דמי פיצויים גם אם לכאורה אתם עומדים בתנאי הפוליסה; יותר סביר להניח שהן יחפשו דרך להתחמק מתשלום הפיצויים או לשלם סכום מופחת, ולשם כך ינסו לאתר חורים בפוליסה.

עוד דברים שכדאי לפקוח עין לגביהם: בדקו את משך תקופת הביטוח, האם היא מתחדשת כל שנה ומהו תוקפה, האם עד גיל 65 או לכל החיים. בדקו גם האם קיימת תקופת המתנה ומהו גובה דמי ההשתתפות העצמית.

לסיכום, ביטוח תאונות אישיות הוא בהחלט דבר נחוץ לכל אדם, אולם על מנת לבצע בחירה מושכלת של פוליסת ביטוח יש לחשוב רבות ולא להקל ראש בעניין.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
מעונין להופיע פה?