חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  פשיטת רגל - ההליך המשפטי והשלבים המרכזיים

 פשיטת רגל - ההליך המשפטי והשלבים המרכזיים

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 29/7/2018

הליך פשיטת רגל הינו הליך משפטי המיועד לאדם שהינו חדל פירעון בשל חובות גדולים שצבר. מטרת ההליך היא להביא למחיקת כלל חובותיו לכל הגורמים השונים, ובכך להביא לפתיחת דף חדש בחייו.

הליך פשיטת רגל, בשונה מהליך ההוצאה לפועל, מרכז את כל פעולות הגבייה בפיקוח בית המשפט המחוזי ובאמצעות הנאמן. היתרון העצום בהליך הוא שכנגד החייב מעוכבים כל ההליכים, ניתן צו כינוס, הליך והגנה שבסופם הוא עשוי לקבל הפטר שמשמעותו הינו מחיקת כל חובותיו. ההליך המשפטי נחשב ללמורכב ובמרבית המקרים כדאי להסתייע בשירותיו של עורך דין פשיטת רגל מנוסה כבר בשלבים הראשונים וטרם קבלת ההחלטה על הכרזת פשיטת רגל.

תכנית הרפורמה של בית המשפט המחוזי והכונס הרשמי קובעת מועד של 18 חודשים מיום הגשת הבקשה ועד להכנת תכנית פירעון של על ידי המנהל  המיוחד. בתקופה זאת נבדקים כל האלמנטים השונים הכרוכים בהגשת התביעה. כאן ייבחנו תום ליבו של המבקש, יכולתו הכלכלית, פוטנציאל השתכרותו, ניהול משק הבית שלו ועוד. לאחר הבדיקה תתקבל החלטה. הדבר מאפשר לחייב לדעת  כמה זמן נותר לו לסיים את ההליך. תפקיד עורך הדין בתהליך הוא לסייע בהגשת הבקשה, ניהול  התיק מול המנהל המיוחד שנקבע על ידי בית המשפט ובחינת תכנית הפירעון העתידית לצורך קבלת ההפטר הנדרש.

חלקו הראשון של ההליך הוא הגשת הבקשה והמתנה לצו כינוס. בשלב זה חייב כל אחד לבדוק אם ההליך מתאים לצרכיו או שעדיפה חלופה אחרת בדמות איחוד תיקים בהוצאה לפועל. אלו שני ההליכים המקובלים ויש לכל אחד יתרונות וחסרונות. צריך לציין, כי כאן יש לקחת בחשבון את גודל החוב, כמות הנכסים שנותרה, הרצון והיכולת להתמודד מול חקירות, הדרך היעילה ביותר לפיתרון בעיית החוב ועוד.

ייעוץ נכון של עורך דין מנוסה בתחום יכול להאיר את עיני החייב ולסייע לו בקבלת החלטה. הגשת בקשה בצורה נכונה חיונית והיא הבסיס שעליו ניתן צו הכינוס. יש צורך להקפיד על הצהרה נכונה של הכנסות והוצאות על צירוף מסמכים מתאימים ועוד. במהלך ההמתנה לצו הכינוס יש להגיש בקשה לעיכוב בתיקי ההוצאה לפועל השונים עד למתו הצו. במקרים שונים ניתן לבקש גם ביטול הליכים כמו: עיקול  משכורות, הגבלת רישיון נהיגה, עיקול חשבונות עו"ש בבנק ועוד.

צו  הכינוס המיוחל ניתן לאחר תגובת הכונס הרשמי וכולל את גובה השלום החודשי, קובע את זהות המנהל המיוחד שנבחר לתיק ומועד לדיון. בנוסף, נקבעות ההגבלות על החייב במסגרת פקודת פשיטת הרגל. בשלב זה כל ההליכים מעוכבים ובמצבים שונים יתבקש החייב לספק מסמכים נוספים. התהליך מסתיים לאחר שבית המשפט יעיין בתכנית הפירעון שהוגשה על ידי  המנהל המיוחד ויקבל החלטתו החיובית. או אז ישלם החייב את חובותיו במשך 36 חודשים עד לקבלת ההפטר.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
מעונין להופיע פה?