חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  תביעת לשון הרע - איך זה עובד?

 תביעת לשון הרע - איך זה עובד?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 29/7/2018

חוק לשון הרע קובע כי כל אמירה פוגענית על אדם שנעשית בצורה פומבית ואשר גורמת או עלולה לגרום לו נזק היא עוולת לשון הרע - במקרה והייתה כוונה לפגוע גם במכוון אזי לשון הרע נחשבת גם לעבירה פלילית.  

האמירה יכולה להיות בדרכים שונות, בכתב, בתמונה ובדרכים אחרות והיא נחשבת ללשון הרע כאשר לפחות עוד אדם אחד מלבד הנפגע נחשף אליה. חילופי דברים בין שני אנשים בלבד לא תהיה לשון הרע. האינטרנט הינו אמצעי פרסום נפוץ ולכן, פעמים רבות הפגיעות נעשות דרכו אבל גם אמירה ברדיו, בטלוויזיה או בעיתונות הכתובה נחשבים פלטפורומות בהם ניתן להיחשף ללשון הרע. הנפגע יכול להגיש תביעה לפיצוי כספי והוא אינו חייב להוכיח גרימת נזק בעת הגשתה. עצם העובדה שנאמרו עליו דברים שליליים, לטענתו, היא עילה להגשת תביעה.

לשון הרע יכולה להתבטא בנושאים שונים כמו: מקצוע, מין, גיל, גזע, נטייה מינית וכדומה. גם אופן הפרסום, מקום הפרסום וכדומה יכולים להצביע על העצמת לשון הרע. במקרים רבים, בית המשפט יכול לחייב את הפוגע בפיצוי נזקים אף מבלי בהוכחת נזקים וזאת בשל הסיבה שיש קושי בהוכחת נזק. במרבית המקרים עורך דין יכול לזהות את אופי המקרה כבר בשלב ראשוני כאשר יבדוק אם אכן הייתה עבירה על חוק לשון הרע. במידה וכן ובמידה והוא ייווכח כי יש קושי בהוכחת נזק הרי שהוא ימליץ על הגשת תביעה ללא הוכחת נזק.

בתי משפט בישראל דוחים במקרים רבים תביעות לשון הרע ועל כן, מומלץ לקבל ייעוץ מקדים של עורך דין לשון הרע המנוסה בתחום. הערכת סיכוי התביעה נבדקת על פי מספר פרמטרים כאשר אחד מהם הוא נושא חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב. במקרים רבים, יעדיף בית המשפט לאפשר חופש ביטוי ורק במקרי דיבה קיצוניים הוא יקבל את התביעה. מקרה אחר הוא היקף הנזק. כאשר מדובר על נזק קטן ההמלצה תהיה מהימנעות מהגשת תביעה. המקרה השלישי הוא כאשר אין יכולת או יש קושי להוכחת נזק ואז יעריך עורך הדין את הסיכוי לקבלת פיצוי סטטוטורי ללא הוכחת נזק.

לאור כל  זאת, נראה כי במקרים רבים הסיכוי לזכייה בתביעת לשון הרע היא גבולית ויש צורך לבדוק טוב כל מקרה לפני שנכנסים להרפתקה משפטית שמשמעותה אובדן זמן יקר, בזבוז כספים ועגמת נפש. במקרים בהם נגרמים נזקים כספיים כתוצאה מאובדן מוניטין של עסק, מפגיעה בשם הטוב של ידוען שמונעת ממנו קבלת ייצוג של פירמות ידועות, מפגיעה במערכת יחסים אישית ועוד הרי שהנזקים הם מוחשיים מאוד, ויש צורך להגיש את התביעה בצורה מושכלת ונכונה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?