חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  עבירות סמים - מה נחשב לעבירת סמים בישראל?

 עבירות סמים - מה נחשב לעבירת סמים בישראל?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 31/7/2018

עבירות סמים הן מהעבירות הנפוצות בישראל ועלולות ליצור בעיות חברתיות מורכבות מאוד ברבדים וגופים שונים בחברה הישראלית כולל בצבא.

עבירות הסמים והעונש עליהם מוגדרים בפקודת הסמים משנת 1973 אשר מגדירה את רשימת הסמים המסוכנים. הרשימה מתעדכנת לפי הצורך, וחומר שאינו מצוי בפקודה (כמו משככי כאבים מסוימים) אינו נחשב לסם מסוכן, ומשום כך, כל מי שמשתמש בו אינו עובר כל עבירה. בפקודה אין אבחנה בין סמים קשים דוגמת קוקאין, הירואין ואקסטזה לעומת סמים קלים דוגמת מריחואנה וחשיש. יחד עם זאת, בתי משפט עושים את האבחנה ביניהם והיא מתבטאת, בין היתר, בחומרת העונשים המוטלים על הנאשמים.

החוק מגדיר את כמות הסם המותרת לאחזקה למטרת שימוש אישי וכל מי שנתפס עם כמות רבה יותר עובר עבירה על  החוק. במקרים רבים, החשד לגביו הוא על אחזקה למטרת מסחר. במידה ויורשע הוא צפוי לעונש בהתאם לכמות שנתפסה ולנסיבות האחזקה והגילוי. קיימת טבלה המגדירה את הכמות המותרת לגבי כל סם. בטבלה מפורטים סוגי סם דוגמת: קנבוס, אופיום, לס"ד, הירואין, קוקאין, מורפין, מתדון וחומרים נוספים. לצד כל סם מצוינת הכמות המותרת לאחזקה לשימוש עצמי. במידה ותימצא כמות גדולה יותר יצטרך המחזיק לספק הסברים משכנעים לכמות  החריגה.

חלק גדול מהתיקים הפליליים המוגשים לבתי המשפט בארץ הם בגין עבירות סמים שונות, כאשר חשוב לציין כי אזרחים רבים ללא עבר פלילי נוהגים לצרוך סמים קלים מסוג מריחואנה או  אחרים ואחרים עושים זאת לשימוש אישי ואף מטעמי בריאות. כמות התיקים הפליליים בגין שימוש עצמי עומדים על עשרות אלפים בשנה ממוצעת. עורך דין מקצועי בתחום יכול לייצג כל מי שמוגש נגדו אישום פלילי בנושא. בתי המשפט מתחשבים באלמנטים שונים בבואם לקבוע את פסיקותיהם. דוגמא בולטת בתחום היא מקרה בו הוגש נגד נאשם ללא עבר פלילי כתב אישום בפעם  הראשונה בגין אחזקת סם לשימוש עצמי. עורך הדין יכול לבקש לסגור את  התיק בעילה של "חוסר עניין לציבור". במקרה כזה הנאשם יוזהר על יד בית המשפט.

עבירות סמים מסוכנות בגלל ההשפעה שיש להן על הסביבה הקרובה ועל המרקם החברתי ומשום כך חלים איסורים שונים. אסור לסחור בסמים, כלומר: לייבא, לייצא, לרכוש ולמכור אותם. ניתן להרשיע עבירת סחר בסמים גם אם אין תופסים את עובר העבירה בשעת מעשה אלא על סמך עדות. ניתן להאשים אדם שקבע פגישה למכירת סם גם אם לבסוף לא בוצעה העסקה. אסור להחזיק סם אצל מישהו אחר ביודעין. כלומר להסכים שכמות סם מסוימת מוחזקת לטובת המשתמש אצל מישהו אחר וכן הלאה. עונשים בגין שימוש עצמי הינם עד 3 שנות מאסר ואילו על  מסחר עד 20 שנות  מאסר.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מעונין להופיע פה?