חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מיהו נוטריון, ומה הם התפקידים המרכזיים אותם הוא ממלא?

 מיהו נוטריון, ומה הם התפקידים המרכזיים אותם הוא ממלא?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 20/8/2018

נוטריון הוא עורך דין אשר בסמכותו לאשר, לאמת, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים. הוא פועל בכפוף לחוק ועל פי סמכויות שניתנו לו על ידי וועדה מיוחדת היושבת במשרד המשפטים. חתימתו של הנוטריון מהווה אישור בכל הקשור למקוריותו של המסמך, לזהותו  של החותם עליו, ולכך, כי הוא עשה זאת מרצונו הטוב והחופשי. מסמכים אלו נועדו להיות מוצגים בבתי משפט, ברשויות מוניציפאליות, במשרדי ממשלה, במוסדות ציבוריים ועוד. שופטים, מנהלים ופקידים במוסדות אלו נעזרים בהם רבות בעת ניהול תהליכים וביצוע מהלכים שונים בהם יש צורך בזיהוי אנשים, באימות מסמכים שחלקם מתורגמים וכדומה. חתימת נוטריון ישראלי קבילה בישראל כמו גם בארצות אחרות בעולם.  

כיצד עורך דין יכול להפוך לנוטריון?

עורך דין יכול להפוך לנוטריון לאחר שהוא עומד בתנאים רבים ומחמירים. הוא חייב להיות אזרח ישראלי וחבר בלשכת עורכי הדין. הוא חייב לשמש כעורך דין פעיל במשך 10 שנים לפחות ולהיות נקי מהרשעות של עבירות קלון או אחרות שבגללן הושעה מלשכת עורכי הדין. לאחר שהוא עונה על תנאים בסיסיים אלו הוא חייב לעבור השתלמות מיוחדת אשר בסיומה הוא יכול לבקש להתמנות כנוטריון. כאמור, וועדה מיוחד מטעם משרד המשפטים מתכנסת פעמיים בשנה ובוחנת את המועמד. במידה והוא נמצא מתאים הרי שהיא מאשרת את מינויו. בפועל, עורך הדין משאיר דוגמת חתימה בספר הנוטריונים, ולאחר מכן, הוא יכול להתחיל פעילותו בתור נוטריון בפתח תקווה.

תפקידיו של הנוטריון

לנוטריון תפקידים רבים ומגוונים וביניהם: אימות חתימה של אדם על  מסמך, אישור אמיתות ייפוי כוח, אישור העתק של  מסמך, אימות הסכמי ממון בין בני זוג. הליך מורכב יותר שהנוטריון  מבצע הוא תרגום נוטריוני של מסמכים ישראליים לשפות זרות. לשם ביצוע הפעולה הזאת חייב הנוטריון להכיר את שתי השפות - המקורית ושפת התרגום. במידה והוא אינו מכיר את שתיהן, הוא יכול להיעזר במתורגמן מקצועי אשר יבצע את עבודת התרגום עבורו. במקרה כזה, הוא חייב לצרף אישור נוטריוני של הצהרת המתרגם אשר במסגרתו הוא מצהיר  כי הוא שולט בשתי  השפות וכי נוסח  התרגום זהה לחלוטין לנוסח המקור.   

תפקידו של הנוטריון הינו רב חשיבות בגלל שהוא מסייע רבות למקבלי החלטות לבצע תפקידם. בבתי משפט עושים במסמכיו שימוש רב מאוד, ובמקרים רבים, נמנעת סחבת  בדיונים עקב כך. אי אפשר לתאר את  התנהלותם בלעדיהם. שופטים נעזרים רבות במסמכים מתורגמים ואחרים בעת קבלת החלטותיהם במגוון נושאים נידונים וביניהם: פיננסיים, משפחתיים, פליליים, ורבים אחרים. לרוב, מדובר על דיונים בהם מעורבים אנשים מישראל ומחוצה לה, נכים ומוגבלים שאינם יכולים להגיע לדיון ועוד. במסגרת הדיונים  מוגשים חוזים, תצהירים, חוות דעת, צוואות, יפויי כוח ומסמכים נוספים נדרשים. שכר הטרחה של הנוטריון נקבע על ידי משרד המשפטים והוא אחיד בכל אזורי הארץ. מטרתו הוא למנוע אי שיווין בין  הנזקקים לשירותיו.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?