חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  עורך דין מקרקעין - המשימות המשפטיות

 עורך דין מקרקעין - המשימות המשפטיות

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 25/9/2018

אנשים רוכשים לעצמם בתים, קרקעות חקלאיות, משקים, מבני תעשייה, מפעלים, חנויות וכו' כאשר מטבע הדברים, כל אלו נחשבים יקרים מאוד, ולרוב הרוכשים נזקקים לשלם סכומי כסף ניכרים עבורם. במקרים רבים, הם לוקחים משכנתא והלוואות להשלמת סכומי הכסף הנדרשים.

כל עסקה כזאת מחייבת עריכת הסכם מסודר על ידי עורך דין. מומלץ לקבל ייעוץ של עורך דין מקרקעין כבר בעת הבדיקות ובתחילת התהליך כדי להבין על המיסוי, לקבל מושג איך לבצע בדיקת הנכסים ולהכיר נושאים נוספים הכרחיים. נושא המס, למשל, חשוב מאין כמוהו וכדאי שכל אחד יידע מראש איזה סכום מס הוא אמור לשלם.

עורך דין מקרקעין יכול לייעץ בעסקאות נדל"ן מורכבות יותר ופחות, ובין היתר, בפרויקטים של תמ"א 38, פינוי בינוי, סכסוכים מול רשויות מקומיות בנושאי היטלי השבחה, הקצאת אחוזי בנייה וכו' מול רשויות מס שבח ומס הכנסה בקשר למיסוי ועוד. קיימים חוקי בנייה ומיסוי רבים מאוד, חלקם מתעדכנים לעיתים קרובות ועורך דין הבקיא בכולם יכול לייעץ בכל רגע נתון ולחסוך ללקוחו כספים רבים. קיימות עסקאות מכירה בתוך  המשפחה, בין אחים, מכירת דירה שנייה ועוד והמיסוי לגבי כל אחד מהם יהיה שונה. פרויקט תמ"א 38 לדוגמא, הינו מורכב מאוד מאחר ומעורבים בו כל דיירי הבניין, הקבלן המבצע, הרשות המקומית ועוד.

אחת מהמשימות החשובות של כל עורך דין מקרקעין היא הכנת הסכם מכירת נכס. החוק מחייב עריכתו על ידי עורך דין אחד לפחות. במקרים רבים, מביא כל צד לעסקה עורך דין מטעמו. האחריות שנוטל על עצמו עורך הדין הינה רבה מאוד. הוא חייב לבדוק את נסח הטאבו של הנכס הוא מעין תעודת זהות שלו ובו רשומים פרטי הנכס, גודלו, מיקומו, הבעלות עליו ופרטים אחרים חשובים.  יש לוודא שהבעלים המוכרים אותו אכן הם הרשומים, לוודא שאין עיקולים או שעבודים וכדומה. בדיקת אחרות נעשות ברשויות המקומיות כדי לוודא שאין צווי הריסה, חריגות בנייה וכדומה. כל בעיה שמתגלית על ידי עורך הדין תועבר לידיעת הרוכש.

הסכם חייב להיערך על פי הכללים המקובלים ובהתאם לחוק. יירשמו בו סעיפים שונים דוגמת: התחייבויות כל  צד, הסדרי תשלום, הסדרי העברת נכס, הפקדת כספים בנאמנות שאחת ממטרותיהם סיום הסדרת כל הרישום כחוק, הפרות שונות של שני הצדדים ועוד. לאחר החתימה והעברת תשלום ראשון תירשם הערת אזהרה בטאבו לטובת הרוכשים. לאחר שהבעלים משלמים את כל חובותיהם לרשויות השונות תיעשה העברת  הבעלות, והנכס יירשם על שם הבעלים החדשים. עורך הדין אף מחשב את המיסוי על הנכס, לרוב, מדובר על מס שבח למוכר ומס רכישה לקונה. מומלץ לשכור שירותי עורך דין מקרקעין בחיפה בעל מוניטין וניסיון מצטבר בנושאים שונים הקשורים בנדל"ן ועצות נכונות וטיפולים מקצועיים ממנו יכולים לחסוך כספים רבים.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?