חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מתי אפשר לתבוע בגין רשלנות רפואית?

 מתי אפשר לתבוע בגין רשלנות רפואית?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום רשלנות רפואית
פורסם: 17/10/2018

בשנים האחרונות ניתן לראות בבתי הדין יותר ויותר תיקים העוסקים ברשלנות רפואית; אין זה אומר שהרפואה בישראל התדרדרה עד כדי כך שתופעת הרשלנות התרחבה, אלא ככל הנראה יש לזקוף זאת לזכות המודעות בקרב הציבור לזכויותיו ולדרכי הפעולה העומדות בפניו במצב בו הוא חש כי נגרם לו עוול.

מאידך, לא כל הליך רפואי שאינו משיג את התוצאות הרצויות הוא הליך רפואי שמהווה עילה לתהליך של תביעת רשלנות רפואית. רפואה כידוע איננה מדע מדויק: לתרופות רבות יש תופעות לוואי, לניתוחים רבים יש פוטנציאל לסיכונים, ולמרבה הצער יש לא מעט מקרים בהם על אף שהצוות הרפואי פעל נכון ועשה את כל המאמצים להעניק טיפול אופטימלי – עדיין המטופל נפגע, החל מפגיעה בכושר העבודה, המשך בנכות או מצב סיעודי וכלה במוות.

האם הייתה התרשלות רפואית?

על מנת להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, קודם כל צריך להוכיח שאכן הייתה התרשלות. לשם כך נוהג בית המשפט לבחון את היבט הסבירות: האם הטיפול שסביבו נסוב הדיון ניתן לנפגע על ידי הגורם הרפואי באותו אופן בו היה ניתן לו על ידי גורם רפואי מקצועי סביר וממוצע.

לדוגמה, אם רופא מיילד החליט על ביצוע חירום של ניתוח קיסרי, אשר לרוע המזל הוביל לפגיעה ביולדת או בעובר, בית המשפט יבקש לקבוע האם רופא מיילד סביר וממוצע היה מחליט באותן נסיבות החלטה דומה. אם ישתכנע בית המשפט שכל רופא באותה סיטואציה יכול היה לקבל את אותה החלטה, אזי התביעה תידחה; אולם אם יוחלט שהרופא קיבל החלטה לא סבירה, ניתן יהיה לתבוע בגין רשלנות רפואית בלידה ולדרוש פיצויים.

את מי לתבוע?

יש מקרים בהם הגורם הרפואי האחראי הוא אחד ויחיד ואז הוא זה שהתביעה תוגש נגדו, אולם במקרים אחרים לא ברורה זהותו של האחראי. כך למשל אם הרופא שגה בשיקול דעתו, אולם הסיבה לכך היא שבית החולים לא וידא את ביצוע הנהלים, יתכן שבית החולים הוא הגורם הרפואי האחראי במקרה הזה ולא הרופא.

לחלופין, יש מקרים בהם ניתן לתבוע מספר נתבעים יחד, באופן מאוחד, ובכך להגדיל את הסיכויים לניצחון ולהקל את גביית דמי הפיצויים. כדאי לדעת, אגב, שאנשי מקצוע רבים מתחום הרפואה, לרבות מוסדות רפואיים וצוותים רפואיים, מבוטחים בשלל ביטוחי אחריות מקצועית; כלומר גם אם רופא מסוים נתבע בגין רשלנות רפואית ומחוייב בתשלום פיצויים, סביר להניח שחברת הביטוח היא זו שתשלם ולא הוא עצמו.

איך תובעים?

על מנת לתבוע גורם רפואי אחד או יותר בגין רשלנות רפואית יש להציג בבית המספט כל פיסת ראיה אפשרית שתתמוך בטיעון התביעה, לרבות כל המסמכים הרפואיים שתיעדו את ההליכים הרפואיים, חוות דעת רפואיות מפי מומחים בלתי תלויים ועוד.

על מנת לדעת בדיוק אילו ראיות ומסמכים עליכם להציג בתביעה שכזו, מומלץ להתייעץ בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית שינחה אתכם בסבך המשפטי ויסייע לכם לצאת עם ידכם על העליונה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה רשלנות רפואית   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?