חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  הכירו את סוגי הסדרת המעמד

 הכירו את סוגי הסדרת המעמד

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 12/11/2018

בישראל כיום כמה וכמה סוגים של הסדרת מעמד לבני זוג של אזרחים ישראליים שהם עצמם אינם אזרחים.

כיום בישראל קיימים כמה סוגים של הסדרים, האחד הסדרת מעמד כבני זוג ידועים בציבור ולא נשואים. אם מאיזו סיבה החליטו שני בני הזוג לא להינשא או שאין באפשרותם להינשא מכורח המציאות של היום במדינת ישראל, אזי ישנם כמה אפשרויות, עליהן מיד נפרט.

נישואין או ידועים בציבור

האופצייה האחת כמו שכבר הזכרנו, הסדרת מעמד של ידועים בציבור, המזכה את בן הזוג של האזרח בתעודת תושב קבע, אופצייה זו עדיפה, אמנם מעמד של שוהה שצריך לחדש את שהייתו מעת לעת אך היא פחותה מעמד של אזרח ישראלי, כאשר לאזרח ישראלי יש זכויות כגון, הזכות לבחור ולהיבחר והבטחת הכנסה וביטוח לאומי. בנוסף לתושב קבע אין אפשרות לשהות מחוץ לישראל מספר שנים כי אז במקרה כזה תפקע אשרת תושב הקבע. גם במקרה של ידועים בציבור תהיה חובת הוכחה לבני הזוג להוכיח שהם מנהלים קשר אמיתי וחיים במשותף. הליך זה עשוי לקחת מספר שנים בהן מזמנים את בני הזוג לשימועים במשרד הפנים כדי להבטיח את טיב הקשר. רבים טוענים לחודרניות מסוימת בתשאולים, אך המטרה מקדשת את האמצעים כמו שנאמר. אפשרות נוספת העומדת לרשות הזוגות היא להינשא בנישואים אזרחיים (לא ברבנות כמובן)  ואז מדובר בנוהל שונה לזוגות נשואים, שהוא כביכול יותר קל, בסופו לאחר כחמש שנים ניתנת האפשרות לקבלת אזרחות ישראלי, כמובן אם כל התנאים הבאים מתקיימים:נמצא בישראל/היה בישראל שלוש שנים מתוך תקופת חמש שנים שקדמה ליום הגשת בקשתו, זכאי לשבת בישראל ישיבת קבע, השתקע בישראל או שיש בכוונתו להשתקע, יודע במיקצת את השפה העברית,  ויתר על אזרחותו הקודמת או הוכיח שיחדל מלהיות אזרח חוץ כאשר יהיה לאזרח ישראלי, אך לעיתים התנאים הללו לא מחייבים אם שר הפנים ראה זאת לנכון. אז כמו שכבר הזכרנו להלן האפשרויות, האחת רק ידועים בציבור, ואשרת תושב קבע לבן הזוג הזר והשנייה נישואים אזרחיים והתחלת תהליך איזרוח של בן הזוג הזר. בנוסף אם לבן הזוג יש ילד הנחשב קטין כלומר מתחת לגיל 15, ישנו הליך של תושבות קבע גם לקטין, בהנחה שהוא לא צאצא של האזרח הישראלי, אולם ברגע שבן הזוג הזר קיבל אזרחות ישראלית היא חלה גם על בנו הקטין.

מי רשאי לקבל הסדר מעמד?

כל בן זוג או בת זוג של אזרח ישראלי, רשאי להגיש בקשת הסדר מעמד, כל עוד הוא אינו מעורב בפעילויות פליליות כאלה ואחרות או שאינו תושב מדינת אוייב. כמו כן זוגות שמכורח המציאות במדינה אינם יכולים להינשא כדת וכדין, כמו זוגות מעורבים (יהודי ולא יהודי), זוגות בני אותו מין, וכו' כל אלה רשאים לקבל מעמד של תושבות  קבע לבן הזוג הזר, נכון לעיתים הבדיקות של משרד הפנים עלולות להיות מטרידות ולא נוחות אך בסופו של דבר, האהבה תנצח הכל.

 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?