חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  דרכון פורטוגלי ותהליך הוצאתו

 דרכון פורטוגלי ותהליך הוצאתו

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 13/11/2018

פורטוגל מאפשרת לצאצאי מגורשיה היהודים לקבל דרכון פורטוגלי. החוק עבר בשנת 2015. הסיבות לנחלטת ממשלת פורטוגל מגוונות וחלק מהן הוא בשל הרצון לתקן עוולות עבר. קבלת דרכון פורטוגלי מזכה באופן אוטומאטי את מחזיקו בשלל הטבות המוענקות לכל אזרח של המדינה והאיחוד האירופאי. העובדה הזאת נחשבת לאטרקטיבית מאוד עבור כל אזרח ישראלי שעונה על הקריטריון, ומשום כך, מומלץ לו לבדוק את האפשרות להשגתו. בישראל חיים היום צאצאים רבים של יהודי פורטוגל, חלקם הגיע ממרוקו ומארצות אחרות אליהם נדדו בעקבות הגירוש, ולאחר קום המדינה רבים מהם עלו לישראל. התהליך מורכב, יחסית, בגלל הזמן הרב שעבר מאז הגירוש ויש קושי להוכיח קשר קיים. ניתן להגיש בקשה עצמאית, אבל מומלץ לקבל ייעוץ ושירות מעורכי דין המתמחים בפרוצדורה הזאת. הם יכולים להסביר, להנחות, להזמין את המסמכים הדרושים, להגישם, ובאופן כללי, לייצג את הלקוח.

ראשית התהליך הוא בפנייה אל אחת מהקהילות היהודיות החיות בערים הגדולות בפורטוגל. יש להציג בפניהן שושלת יוחסין או הוכחות חד משמעיות לקשר קודם. את הפנייה יכול לבצע כל יהודי מעל גיל 18 ממוצא ספרדי שהינו בעל תעודת יושר נקייה. הורים יכולים לצרף לבקשה ילדים שלהם (תקנה על כך אושרה בשנת 2017). למשפחות יהודיות אשר שמרו על שמן העתיק יהיה קל יותר בניסיון השכנוע.  ברגע שנציגי הקהילה אשרו את הבקשה אזי המבקשים עברו משוכה עיקרית וחשובה. השלב הבא הוא הגשת מסמכים בליווי מסמכי אישור הקהילה. יש צורך לצרף מסמכים נוספים ובהם, צילום דרכון ישראלי של המבקש, תעודת לידה, תעודת יושר, ואם נדרש, תעודת נישואין ותעודת שינוי שם. את כל התעודות הללו יש להגיש בשפה הפורטוגזית כאשר היא מתורגמת על ידי מתרגם מוסמך ומאושרת על ידי נוטריון בצרוף אשרור אפוסטיל.

שלב הבדיקה על ידי הרשויות הפורטוגליות אורך כ 11 חודשים בממוצע. ברגע שהבקשה אושרה תונפק תעודת לידה למבקש, השלב הבא הוא קבלת תעודת זהות פורטוגלית ומיד לאחר מספר שבועות מיום קבלתה, ניתן לקבל דרכון פורטוגלי. בכל השלבים האחרונים ניתן לקיים מגעים ולקבל שירותים בקונסוליה הפורטוגלית בישראל או בפורטוגל עצמה במשרדי הפנים שלה. ישראלים רבים המנסים להשיג דרכון באופן עצמאי יכולים להיתקל בקשיים שונים. תקלות יכולות לקרות בכל שלב, ובמיוחד, בעת הגשת כמות המסמכים הרבה. שגיאות כתיב, תרגום שאיננו מתבצע נכון וטעויות אחרות יכולות לעכב את כל  התהליך, ובמקרים מסוימים, לגרום לדחיית בקשה. בנוסף, מסמכים יכולים להתעכב ולהיתקע בצנרת בירוקראטית ועוד. מומחים מטעם משרדי עורכי דין יכולים לבצע את כל התהליך ללא שגיאות. הם יכולים לספק שירותי תרגום ושירותי נוטריונים מוזלים ולחסוך כסף למבקשים. חיסכון בזמן ובכסף תורמים מאוד. דרכון פורטוגלי חשוב מאוד לאנשים ולצעירים אשר מעוניינים לבנות חייהם בצורה מסודרת, והזכויות האירופאיות נדיבות יותר מאשר הישראליות.

 

 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מעונין להופיע פה?