חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  תביעות משרד הביטחון – שאלות ותשובות

 תביעות משרד הביטחון – שאלות ותשובות

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני נזיקין ותאונות
פורסם: 26/11/2018

פעמים רבות החיילים שלנו מתגייסים בריאים ושלמים בצבא ובמהלך שירותם עלולים להיפגע ממחלות ופגיעות שונות החל מפציעות במהלך מלחמה/מבצע/אימון עד למחלות פזיות ונפשיות. לכן חייל או איש קבע אשר נפגע כתוצאה ישירה משירותו הצבאי יכול להגיש תביעה למשרד הביטחון ושם תידון בקשתו ותביעתו לפיצויים. מה צריך לדעת לפני ובעת הגשת תביעה מסוג זה?

מה הם התנאים להגשת תביעה למשרד הביטחון?

חייל אשר נפגע בשירות הצבאי או כתוצאה ממנו ורוצה לתבוע את משרד הביטחון חייב להוכיח את קשר סיבתי בין הפגיעה/פציעה מחלה בשילוב של שני תנאים:

  1. שהחבלה/פגיעה/מחלה התרחשו במהלך השירות הצבאי
  2. חבלה/פגיעה/מחלה התרחשו כתוצאה מהשירות הצבאי

האם כל חייל יכול להגיש תביעה?

כן. כל חייל בשירות חובה/קבע ומילואים זכאי להגיש תביעה למשרד הביטחון במידה ואכן נגרמה להם פגיעה/מחלה/פציעה/נכות כתוצאה משירותם הצבאי.

עד מתי חייל יכול להגיש את התביעה?

יש להגיש את התביעה למשרד הביטחון תוך שלוש שנים מרגע שהשתחרר מהצבא.

במה יש להצטייד על מנת לתבוע את משרד הביטחון?

בתביעות משרד הביטחון נדרש לצרף תצהיר שבועה מפורט ומעמיק המתייחס לתנאי ואופי שירותו של החייל, העתק של תיק רפואי צבאי וגם תיק רפואי אזרחי (לפני הגיוס) במידה ומעורבת פציעה בתביעה חשוב להוסיף דו"ח פציעה.

כיצד מתנהלת התביעה?

כאמור החייל התובע חייב להראות את הקשר הסיבתי בין אופי ומהלך שירותו הצבאי לפגיעה/מחלה/פציעה. בכדי לקבוע את הקשר הסיבתי החייל התובע ישלח אל רופא מומחה ובהתאם לחוות דעתו קצין התגמולים יחליט אם לקבל את התביעה או לא. לאחר מכן, התובע ישלח לוועדה רפואית על מנת שתקבע את אחוזי הנכות המגיעים לו.

מה הם הפיצויים שמוענקים לחיילים אשר הוכרו כנכי צה"ל?

במידה ושיעור הנכות שנקבע עבור התובע יעמוד על 10% - 19% הוא יהיה זכאי לתגמול חד פעמי, במידה ונכות התובע עולה על 20% תוענק לו קצבה חודשית ועוד מגוון הטבות כמו שיקום, הכשרות, השלמת בגרויות, מכינות קדם אקדמאיות, מימון לימודי תואר ראשון וכיוצא בזה. כמו כן, נכי צה"ל זכאים להשתתפות בתשלומי ארנונה, מענקי נישואין, תוספות למימון של צרכים מיוחדים, דמי נסיעה קבועים, אישורי הנחה במס הכנסה, פטור מאגרות טלוויזיה, מימונים לטיפולים נפשיים, רכב שיקומי, מענקי דיור, הלוואות לדיור,  

האם כדאי לקבל סיוע של עו"ד?

בהחלט ואף מומלץ. יש חשיבות רבה בסיוע עורך דין מומחה בתחום תביעות משרד הביטחון מסיבות רבות. חיילים רבים שמנסים להתמודד לבד מול קצין התגמולים פעמים רבות נדחים כתוצאה מהתנהלות לא נכונה מול הגופים השונים והוועדות הרפואיות. סיוע משפטי מבטיח עבור תובע ייעוץ וליווי מקצועי בכל התהליך לרבות ייצוג בוועדות הרפואיות השונות ולעיתים בערעורים. עו"ד מנוסה בתחום יוכל לסייע בהגדלת הסיכויים משמעותית בקבלת פיצויים והכרה כנכי צה"ל.

לסיכום,

על מנת לזכות בפיצויים המגיעים לתובע יש להוכיח כי הפגיעה/המחלה/פציעה נגרמה עקב או כתוצאה משירותו הצבאי. הקפדה על הכללים ותמיכה של סיוע משפטי תוכל להוביל להכרה בתביעה אשר תקבע את דרגת הנכות. במידה ונפגעת במהלך השירות הצבאי או כתוצאה ממנו אל תנסה להתמודד לבד, היעזר בשירותי עורך דין נכי צה"ל.

 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני נזיקין ותאונות   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
מעונין להופיע פה?