חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  דרכי הגירה חוקית לישראל

 דרכי הגירה חוקית לישראל

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 13/12/2018

עבור רבים מהווה ישראל מקום בטוח ומאפשר להגירה חוקית אליה. בראש והראשונה מאפשרת המדינה הגירה חוקית של יהודים אליה אך לא רק. גם למי שאינם יהודים קיימים מסלולים חוקיים המאפשרים הגירה.

נתוני ההגירה לישראל מצביעים על הגעה של מאות עד אלפים מידי חודש המבקשים להתיישב ולקבוע את חייהם במדינה. בין היתר, מדובר בראש ובראשונה על יהודים המבקשים לגור בישראל וזאת במסגרת חוק השבות המאפשר זאת. מקצתם של אותם אלפים כולל אף עובדים זרים הזוכים במעמד של תושב קבע או אזרחות ישראלית זאת לאחר שנישאו לאזרח ישראלי והביאו ילדים בישראל.

אלו הרוצים להגר לישראל ולא במסגרת חוק השבות נאלצים להכיר בעובדה שמדובר לא פעם בהליך מורכב שלוקח לא מעט זמן. עבור רבים, היעזרות מושכלת בעורך דין אזרחות ישראלית מהווה את ההבדל בין זכייה באותה אזרחות לבין התנהלות מתישה וארוכה שאף בסופה אינה מושגת אותה אזרחות כלל.

ניתן להצביע על מספר מוקדים המאפשרים הגירה חוקית לישראל מלבד זו של יהודים (מכוח חוק השבות).

הגירה מכוח זוגיות של ידועים בציבור

חוק האזרחות בישראל מאפשר הסדרה חוקית של בן או בת זוג במסגרת היותם ידועים בציבור. ההוכחה העיקרית עבור בן הזוג המבקש אזרחות ישראלית נוגעת להוכחת קשר כנה בין מבקש הבקשה לבן או בת הזוג. אי לכך, דורשת הבקשה הגשה של מסמכים רבים, עריכת ראיון עם כל אחד מהם ועוד. בית המשפט העליון התייחס לנושא והטיב להדגיש זאת באומרו ש"במערכת יחסים שאינה מעוגנת במעמד פורמלי של נישואין, מחייבת בחינה מעמיקה, יסודית וחודרנית יותר של המצב העובדתי הקיים בין בני הזוג, במטרה להתחקות אל נכונה אם מדובר במערכת יחסים כנה ואמתית ואם בני הזוג מקיימים את שני היסודות המרכזיים שנמנו בפסיקה לצורך הכרה בהם כ'ידועים בציבור' – חיי אישות וניהול משק בית משותף, המעידים על כך שבני הזוג קשרו את גורלם זה בזה. בחינה עובדתית, עמוקה ויסודית ככל שתהיה, נדרשת למנוע ניצול לרעה על ידי אלה המבקשים לקנות לעצמם מעמד שלא מגיע להם בדרך לא דרך".

הגירה מכוח נישואין

להגירה חוקית זו התייחסות בסעיף 5 לחוק האזרחות והיא מאפשרת קבלת מעמד אזרחות תוך הסדרת מעמד זה למי שהתחתן עם אזרח או אזרחית ישראלים. גם כאן ישנו הצורך בהסדרת המעמד והוא אינו ניתן באופן אוטומטי. על אותו זוג נשוי בהוכחת טיב וכנות הקשר וזאת בכדי שלא ייווצר חלון עבור רבים בניצול ציני של מוסד הנישואין בישראל וזאת בכדי לזכות באזרחות ישראלית. ברוב המקרים מדובר על הליך שלוקח בין שלוש לחמש שנים.

הגירה מכוח הורות

בהגירה מכוח הורות ישנה הענקה של אזרחות ישראלית להורים של אזרח ישראלי המתגוררים לבדם במדינה זרה. מדובר על מקרים בהם ישנו הורה קשיש הרוצה לבלות את שארית חייו בישראל לצד ילדיו להם אזרחות ישראלית ומכאן, מטעמים הומניטריים מאפשרת המדינה להעניק אזרחות ישראלית לאותו הורה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
מעונין להופיע פה?