חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  עורך דין מנהלי

 עורך דין מנהלי

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 30/12/2018

הרשויות הממשלתיות והמוניציפאליות, כמו גם גופים ציבוריים רבים, מספקות שירותים שונים לאזרחים ולאנשים פרטיים. לעיתים, נוצרים מצבים בהם לאדם פרטי יש תלונות על השירות המתקבל, על פסיקות החלטות של רשות מקומית, על דו"חות, על פעולות שנעשו ועוד. במקרים רבים, מוצאים הנפגעים לנכון להגיש תביעות משפטיות שלמעשה, שייכות לתחום המשפט המנהלי. התחום המנהלי נוגע להתנהלותם ופעולותיהם של הרשויות והגופים הציבוריים. לעניינים שבין הפרט לגופים כמו גם ביניהם לבין עצמם. הוא מורכב מכמה קטגוריות, מבנה המנהל, סמכויותיו, דרך הפעלת הסמכויות, שיקולי דעת של המנהלים, הגורמים המפקחים על הרשות המנהלית וההתמודדות של הרשות המנהלית בתחום המשפט האזרחי.

תלונות ועוולות יכולות להיות בתחומים שונים שבין האדם  לרשויות. מטבע הדברים, רבים מהם הן בנושאי נדל"ן. מדובר על הפקעות, צווי הריסה, צווי מניעה, השבחות, התנגדויות וכדומה. חיכוך מתמיד גורמים ענייני מיסוי, קנסות, מיצוי זכויות מול הרשות ועוד. תחום אחר רגיש הינו תחום של קבלת אזרחות, גירוש זרים, הסדרת מעמד, קבלת אזרחות זרה ועוד עניינים שבין האנשים למשרד הפנים ולמדינות זרות. תחום אחר הוא בנושא נזקי גוף ועוד, וכאן מדובר על רשלנות רפואית, התנהלות מול וועדות רפואיות של הביטוח הלאומי, תביעות נזיקין, פוליסות ביטוח ועוד. תחומים אחרים הינם: תחום התעבורה על גווניו השונים, הוצאה לפועל, משפט מסחרי ועוד.  

התחום המנהלי של עריכת הדין

התחום המנהלי הינו בעל מורכבות מיוחדת ויש צורך להכירו היטב לפני שמגישים תביעה שעלותה איננה זולה. עורך דין מנהלי יכול לסייע לכל מי שחושב שנפגע כבר בשלבים הראשונים. לעיתים, עצה נכונה ממנו בראשית הדרך יכולה לסייע רבות להמשך, ו/או לעצור נזקים אפשריים עתידיים. בכל מקרה בו יחליט לקוח לקבל ייעוץ הוא יוכל להיעזר בו גם בייצוג מול הגורם מולו הוא מתנהל. במקרים רבים, יתברר לעורך הדין כי אין ממש בתביעה מול הרשות ואז הוא ייעץ מהלקוח למשוך אותה. כך, הוא יצליח למנוע ממנו הוצאת כספים מיותרת, בזבוז זמן ועוגמת נפש. תביעת סרק יכולה לעלות לתובעים בקנסות ובהוצאות מיותרות. עורך דין מנהלי ינסה למצות תחילה את כל האפשרויות לפני הגעה לבית משפט.הוא יפנה בכתב ויציג טענות לקוחו. במידה והעניין לא מוסדר ולאחר כל הפגישות בנושא לא נמצא פתרון משביע רצון, אז הוא יגיש תביעה לבית הדין המנהלי לצורך קבלת סעד ממנו. במהלך המשפט הוא יציג את טענותיו וינסה לשכנע את בית המשפט בצדקתו. הוא יכול אף לערער על החלטות שהתקבלו.

עורך דין מנהלי מתמחה בנושאים רבים הקשורים ברשויות המקומיות. רבים מעורכי הדין המנהליים שירתו ברשויות אלו ומכירים את הבעיות הקיימות, את דרך התנהלות הרשות המקומית והמחלקה המשפטית שלה ויודעים אלו נקודות יש לתקוף. הניסיון הרב בתחום עומד להם לעזר. לכן, כאשר לקוח מגיע למשרד עורך דין שבא מהתחום יודע כי הוא יזכה לייצוג הולם.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?