חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מה ההבדל בין משפט צבאי למשפט אזרחי?

 מה ההבדל בין משפט צבאי למשפט אזרחי?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 31/12/2018

במדינת ישראל קיימת מערכת משפט אזרחית אליה כפופים כל האזרחים הישראליים בלי יוצא מן הכלל, ובנוסף, אנשים אחרים החיים, עובדים, מטיילים בה וכיוצא בזה.  בישראל קיים גם גוף צבאי, צה"ל על  החיילים הסדירים, אנשי קבע ואנשי מילואים המשרתים בו, והתנהלותו  נעשית על פי חוקים צבאיים שנוצרו במיוחד עבורו. כך, שהגוף כולו כפוף למערכת משפט צבאית.  שתי המערכות עצמאיות לחלוטין ופועלות במקביל כל אחת בתחומה. הן מתנהלות באופן דומה מבחינת התשתית של בתי הדין, אופי פעילות, ייצוג של עורכי דין, בתי מעצר, ועוד. השוני הוא בעיקר בתוכן ובדרך בהם התהליכים מתנהלים ומתפתחים. במשפט צבאי, למשל, יכולים לשפוט קצינים שקבלו הסמכה אבל אינם בעלי השכלה משפטית. מה שלא אפשרי במערכת האזרחית.

מה כולל חוק השיפוט הצבאי?

למערכת הצבאית יש חוק שיפוט הצבאי המסדיר את מכלול ההיבטים של המשפט הצבאי כולל העבירות השונות ותחולתן, ובמלים אחרות: מי אמור להישפט עליהן. במקביל למערכת שיפוט צבאית פועלת משטרה צבאית חוקרת שהיא האמונה על חקירת האירועים השונים. יש כאן עבירות משמעתיות האופייניות לאופי הפעילות כמו: עריקה, סירוב פקודה, פקודה לא חוקית, פגיעה בטוהר הנשק ועוד. קיימים גם עונשים שונים כמו ריתוק, נזיפה, התראה, הורדה בדרגה ועוד. עורך דין לענייני צבא הינו בעל תפקיד חשוב במערכת מתוקף היותו מייצג נאשמים המגיעים למשפט צבאי.  

השופטים הצבאיים, עורכי הדין ועוזריהם מכירים את התשתית המשפטית הצבאית ומיומנים בהליכותיה. הצבא עוסק בפעילות ייחודית אך ורק לו, ולכן, יש צורך באבחנה מול המערכת האזרחית השונה. יחד עם זאת קיימים חוקים צבאיים המקבילים לאזרחיים. החוק הצבאי חל על חיילים בשירות סדיר, אם כי ניתן להעמיד לדין גם 180 יום לאחר שחרורם. חייל או מפקד שביצע עבירה בחופשה יישפט בבית דין צבאי מאחר והוא מייצג את הצבא. קיימות עבירות קלות, ואחרות חמורות אשר בהן נשפטים בבתי דין צבאיים. במערכת האזרחית קיימים בתי דין העוסקים בנושאים שונים הנוגעים לפעילות במרחב הציבורי וגם כאן יש עורכי דין במתמחים בתחומי משפט שונים.

תחומי השקה בין המשפט הצבאי לאזרחי

יחד עם זאת, יש תחומים בהם שתי הישויות משיקות אחת לשנייה ומושפעות זו מזו ולהלן שתי דוגמאות: בתי דין צבאיים רשאים בכל עת להעביר תיקים נדונים לשיפוט אצל בתי הדין האזרחיים. מדובר בעיקר בעבירות חמורות כמו: המתה, עבירות אלימות חמורות, עבירות של פגיעה בביטחון המדינה. בנוסף לכך, רישום פלילי שנזקף לחובתו של חייל במסגרת משפט צבאי עובר לתיק האישי שלו באזרחות. הדבר יכול לקרות גם במקרים קלים בהם באזרחות לא היה נרשם רישום פלילי. הדבר נובע מכך שבתי משפט צבאיים מחמירים בנושאי סמים. מומלץ לשכור שירותי עורך דין לענייני צבא אשר מכיר את התחום לעומק. הידע שהוא צבר במשך תקופת הלימודים והניסיון במהלך פעילותו המעשית יתרמו לכל נאשם בעבירה צבאית חמורה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מעונין להופיע פה?