חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מהו חוק עוולות מסחריות וכיצד הוא מגן על העסק שלך?

 מהו חוק עוולות מסחריות וכיצד הוא מגן על העסק שלך?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני חברות וקניין רוחני
פורסם: 17/1/2019

אם ברשותכם עסק אשר השקעתם בו רבות והוצאתם כספים עבור המוניטין שלו, הנכם זכאים להיות מוגנים מכורח החוק מפני עוולות של אנשים ובעלי עסקים אחרים המתחרים בך בצורה בלתי הוגנת.

הכירו את חוק עוולות מסחריות אשר עוסק בהתנהגות בלתי מקובלת בשוק המסחרי ומגדיר מספר פעולות הנחשבות לא הוגנות מבחינה מסחרית אשר ניתן לתבוע בגינן ולקבל פיצוי כספי במידה ובית המשפט מכיר בתביעה. כל אחת מהעוולות הללו יכולות להתבצע בין שני בעלי עסקים מתחרים או בין מעביד ועובד. 

על העלוות המסחריות הבולטות בחוק

 1. גניבת עין: הכוונה להטעיית הציבור לחשוב שעסק או מוצר מסוים שייכים או מקושרים למוצר או לעסק אחר שצבר לעצמו מוניטין. הדבר יכול להתבטא על ידי שימוש בלוגו/שם דומים או זהים לאלו המקוריים ובעלי המוניטין. אין שזה משנה אם מדובר בחיקוי או בביצוע קישור בין השירות או המוצר לאלו האחרים בעלי המוניטין.
   
 2. תיאור כוזב: העוולה עוסקת בפרסום מוטעה וקובעת כי כל מי שמפרסם במודע מידע שאיננו נכון לגבי עסק, מקצוע. נכס או שירות מבצע עוולה נזיקית. כך לדוגמא, אדם המפרסם את העסק שלו וכולל בפרסום פרטים שהוא יודע שאינם נכונים.
   
 3. התערבות לא הוגנת: עוולה זאת קובעת שישנן דרכי פעולה בתחרות בין שני עסקים שמהווים תחרות בלתי הוגנת, ועל כן, איננה מקובלת בשוק המסחרי. בין היתר, מדובר על כך שבעל עסק לא יכביד על הגישה של לקוחות, עובדים וסוכנים לעסק אחר. העוולה איננה מפרטת מה נחשבת הגבלה על גישה ומה נחשב לפעילות בלתי הוגנת. הדבר ניתן לפרשנות של בתי משפט.
   
 4. גזל סוד מסחרי: עוולה זאת קובעת שסוד מסחרי הינו כל מידע עסקי שאינו ידוע לציבור הרחב ואשר לא ניתן לגלותו בקלות וכן נותן לבעל העסק יתרון על מתחריו. כל זאת, בתנאי שהוא נוקט באמצעים סבירים כדי להגן עליו ולשמור על סודיותו. סוד מסחרי יכול להיות רכיבים במוצר מזון, טכנולוגיה חדשה, נוסחת תרופה או תמצית משקה מיוחד ועוד.

הפרת החוק מוגדרת כנטילת הסוד באמצעים פסולים ללא הסכמת הבעלים, שימוש בו ללא הסכמתו, בניגוד לחוזה שנחתם עימו, או בניגוד לחובת אמון שיש למשתמש כלפיו (כמו, למשל, במקרה של עובד אצל מעסיק). גם קבלת סוד מסחרי או שימוש בו ללא הסכמת בעליו כאשר ידוע למי שקיבל את הסוד שהוא הושג בדרך אסורה, נחשבת לגזל של הסוד. עוד קובע החוק כי גם שימוש בסוד מסחרי שנעשו בו שינויים, כל עוד יש דמיון מהותי בין המידע בו נעשה שימוש וסוד המסחרי, ייחשב כגזל.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני חברות וקניין רוחני   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד מיכל ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין כרמית תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?