חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  חוק שירותי תעופה - כל מה שחשוב לדעת

 חוק שירותי תעופה - כל מה שחשוב לדעת

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 24/1/2019

חוק שירותי תעופה נחקק בשנת 2012 ומתייחס לסיוע ופיצוי בשל טיסה ובשינוי בתנאיה. החוק מדבר על פגיעות מהותיות בנוסע בין היתר סירוב להטיס נוסע, ביטול טיסה, עיכוב טיסה, הקדמת טיסה, שינוי בתנאי כרטיס הטיסה. פגיעות מהותיות מזכות את הנוסעים בסיוע, ופגיעות חמורות יותר אף להשבת כספו ובפיצוי כספי נוסף.

להלן נפרט בקצרה על התרחישים השונים בהם ניתן לקבל פיצוי לפי חוק שירותי תעופה:

 1. סירוב להטיס נוסע בשל "אובר-בוקינג" (רישום יתר) - במקרה כזה רשאית החברה לפנות לנוסע אחר ולהציע לו פיצוי כספי בתמורה להסכמתו לעלות על הטיסה. החברה חייבת לדאוג להטיס אותו במועד אחר. במידה ואין מתנדב הנוסע שמנוע לעלות לטיסה יזכה בפיצוי כספי.
   
 2. ביטול טיסה - כאשר מועד הטיסה המקורי נדחה בשמונה שעות ומעלה מהמועד שהיה נקוב בכרטיס הטיסה. הטיסה תיחשב כטיסה שבוטלה לצורך קבלת פיצוי כספי.
   
 3. איחור בטיסה - עד שעתיים אין הדבר נחשב איחור. על איחור של שעתיים ומעלה זכאי הנוסע לקבל מזון, שתייה ושירותי תקשורת. במקרה של איחור שבין 5 ל-8 שעות הוא זכאי למזון, שתייה ותקשורת, ובנוסף, החזר של  התמורה המלאה של כרטיס הטיסה כולל מיסים והיטלים או כרטיס חלופי ופיצוי כספי. במידה והוצע לו כרטיס חלופי למחרת היום והוא הסכים לקבלו הוא יהיה זכאי לסידורי לינה והסעה. הפיצוי הכספי נקבע על פי מרחקי הנסיעה ליעדים.
   
 4. הקדמת טיסה - במידה והטיסה הוקדמה בחמש שעות הוא זכאי לכרטיס טיסה חילופי או להשבת כספו.
   
 5. שינוי בתנאי הטיסה - אם הנוסע הועבר ממחלקת תיירים למחלקה ראשונה או עסקים הוא לא חייב לשלם תוספת עבור השדרוג. אם הוא הועבר ממחלקה ראשונה למחלקות אחרות הוא זכאי לפיצוי כספי בהתאם לקריטריונים שנקבעו בהתאם להרעת מקומו במטוס. הפיצוי יכול להיות בין 60% ל-100% ממחיר הכרטיס.

מתי נוסע לא זכאי לפיצוי או הטבות?

נוסע לא זכאי להטבות אם קיבל הודעות רשמיות על שינויים די זמן לפני הביטולים או העיכובים כפי שנקבע בחוק. בנוסף, אם קיבל את כרטיס הטיסה ללא תשלום או בתעריף מיוחד שלא ניתן לציבור במישרין או בעקיפין. קיימים מצבי ביניים שונים בהם לא יינתן פיצוי כספי אלא רק מזון ושתייה - בעת שביתה ועיצומים, עיכוב או ביטול בגלל הנושא של חילול שבת, במקרים שאינם בשליטתו של המפעיל דוגמת מצב חירום ומלחמה, פגם שהתגלה במטוס על ידי היצרן ועוד.  קיימים מצבים מורכבים נוספים ומומלץ לברר עליהם כאשר הם קורים.

החוק חל על טיסות לחו"ל לרבות טיסות עם חניות ביניים בשדות תעופה זרים, וכן, בטיסות פנים. התנאים לקבלת ההטבות הם כאשר הנוסע התייצב  במועד בבידוק (אלא אם כן קיבל הודעה שהטיסה בוטלה). הנוסע יכול להגיש תלונה לחברה עצמה ויכול להיעזר בסוכנות הנסיעות שטפלה בסידורי הטיסה שלו. הסוכנות תפנה למפעיל הטיסה ותסייע ללקוח ככל שנדרש. במידה, ולדעתו, הוא לא קבל את ההטבות המגיעות לו הוא יכול לפנות לערכות משפטיות לקבלת סעד מתאים.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין כרמית תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד מיכל ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
מעונין להופיע פה?