חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  משמורת משותפת: טוב לילדים וגם לכם

 משמורת משותפת: טוב לילדים וגם לכם

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 27/2/2019

פירוק חבילה משפחתית או גירושין טומנים בתוכם אתגרים רבים. הקושי הרגשי הנלווה לזוגיות שהתנפצה אחרי שנים, שינויים במקום המגורים של אחד או שני הזוג, שינויים בפן הפיננסי כאשר ההוצאות גדלות וכמובן הגדרת משמורת על הילדים. אם בעבר, כמעט בכל מקרה הילדים היו נשארים אצל אמם בעוד האב עוזב את הבית המשותף לדירה אחרת היום אנו עדים לאפשרויות רבות נוספות. אחת מהן, ככל הנראה, טומנת בחובה יתרונות רבים עבור הילדים. דרך זו מאפשרת לילדים לחוות בצורה שווה או כמעט שווה את הנוכחות של כל אחד מההורים בביתו הוא.

מהי משמורת משותפת?

משמורת משותפת היא חלוקה שווה יחסית בין האחריות של כל אחד מההורים על ילדיו הבאה לידי ביטוי בהסדרי הראייה. בעבר, היחס בין השעות שמבלה ההורה האחד עם הילדים לזמן בו מבלה הורה השני עם ילדיו היה צריך לעמוד על יחס של 6:8. היום, היחסים שונים והסדרי הראייה נקבעים על בסיס מגוון רחב של פרמטרים כגון: מגורי כל אחד מההורים, שעות העבודה של כל אחד, מבנה הדירה, כמות הילדים, גיל הילדים ושיקולים נוספים. לכן, גם אם הורה מזמין את ילדיו להתגורר עמו רק בסופי שבוע ועוד יום בשבוע בעוד שאר זמן הם שוהים עם ההורה השני – עדיין בית המשפט עשויה להגדיר זאת כחלוקה במשמורת.

מי נושא בנטל ההוצאות במקרה של חלוקת המשמורת?

הוויכוחים הרבים אודות משמורת על ילדים קשורה במקרים רבים לשיקולים פיננסיים. שכן, אם ההורה הנחשב כמשמורן נושא במרבית הנטל הכספי על הילדים הוא יהיה זכאי לדמי מזונות. לעומת זאת, כאשר קיימת משמורת המחולקת לשני ההורים עשויות ההוצאות להתחלק באופן שוויוני יחסית בין ההורים (בהתאם למצבם הכלכלי ויכולת ההשתכרות שלהם) וכך אין גבייה של דמי מזונות אלא חיוב כל אחד מההורים לשאת בעלות הילדים כאשר הם אצלו.

הוצאות נוספות, כמו ביגוד, בילויים, מזון, צרכי בית הספר, חוגים והוצאות דומות אף הן יתחלקו שווה בשווה בדרך כלל. חשוב להבין כי גם אם הוגדרה משמורת משותפת אין הכרח כי ההוצאות יהיו באחריות שני בני הזוג. בכל תיק גירושין בית המשפט יהיה הפוסק האחרון על חלוקת ההוצאות השונות של הילדים. לכן, כדי להסתייע בעורך דין לענייני משפחה על מנת להסדיר את הנושא הכלכלי.

הטבות שונות לחד הוריים

נושא נוסף שעולה לדיון כאשר יש שיתוף במשמורת הוא מי מקבל את ההטבות המגיעות להורים לילדים או לחד הוריים. במשכורת החודשית מוגדרות נקודות זיכוי המעניקות הטבות מס וכן חלק מהעיריות מעניקות הנחה בארנונה לחד הוריים. במקרה של משמורת משותפת ניתן לבקש מהרשויות השונות לחלק את נקודות הזיכוי וההטבות בין ההורים. הנושא רלוונטי גם לחשבון המים הנגזר מכמות הדיירים בדירה. כאשר הילדים נמצאים בשני הבתים במהלך השבוע יש להגדיר בכל אחת מהכתובות כי נוסף דייר נוסף לדירה ולהתאים את חשבון המים בהתאם מול תאגיד המים.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?