חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  בדק בית – לפני רכישת נדל"ן

 בדק בית – לפני רכישת נדל"ן

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 30/5/2019

ההחלטה על רכישת בית או דירה היא אחת החלטות החשובות ביותר של כל אדם בחייו. לצורך קבלת ההחלטה בוחן הרוכש נתונים אקוטיים רבים כמו סביבת המגורים, טיב האוכלוסייה, מוסדות חינוך ונושאים חשובים נוספים.

לאחר קבלת ההחלטה על הנכס המתאים וסיום המשא ומתן על ערכו של הנכס מומלץ לבצע בדיקה מקיפה של בדק בית כדי לבחון את מצבו הפיזי של הבית. לקוחות רבים רוכשים בתים שנראים יפהפיים מבחוץ ומסודרים מבפנים אך למעשה יש בהם הרבה מאד בעיות טכניות שלא נראות על פני השטח אך הן יצוצו עם הזמן ויגרמו לדיירים החדשים הוצאות כספיות כבדות ביותר.

מה כוללת בדיקה של בדק בית?

מהנדס אזרחי בעל מיומנות רבה בעריכת בדק בית בודק כל נקודה ונקודה ברחבי הבית:

מתחילים מהגג ובודקים אם קיימות עליו שלוליות מים המעידות על כך שהגג אינו אטום כהלכה, מי השלוליות הללו עלולים לחלחל פנימה לחדרים הממוקמים מתחת לגג. מעבר לכך נראה שקיימת בעיה במרזבים כיוון שהם היו אמורים לקלוט את מי הגשמים ולהזרים אותם לקרקע. בבדיקה של המרזבים רואים אם קיימת בהם סתימה מאבנים, לכלוך, עלים וכו' ולכן אין למים מקום לזרום בהם, או שקיימת בעיה טכנית במרזבים והם אינם תקינים ויש צורך להחליף אותם.

בבדיקת קירות הבית בודקים אם קיימת רטיבות של צנרת דולפת או של מים המחלחלים מהגג. הרטיבות יוצרת מהר מאד עובש או פטריות אך אם המוכר צבע את הקיר, העובש לא ייראה כלל. זו הסיבה שמבצעים בדיקות מסוג זה באמצעות מכשור ייעודי המראה באופן מדויק את מצב הצנרת בתוך הקיר. אם היא תקינה, דולפת, חלודה או כל בעיה אחרת. בדרך זו בודקים גם את קו הצנרת הממוקם מתחת למרצפות הן בחדרי האמבטיה והן במטבח. במקרים רבים הבדיקות הללו מראות כי הצנרת הקיימת בבית המיועד לקניה היא צנרת ברזל ישנה העטופה כולה בחלודה ובקורוזיה. התוצאה הישירה של מצב זה היא שהצנרת לא תחזיק מעמד זמן רב ובמוקדם או במאוחר יהיה צורך להוציא את הצנרת ולהתקין במקומה צנרת איכותית חדשה. עניין הצנרת אינו עניין של מה בכך כיוון שמדובר בפרויקט שעלותו הוא כמה עשרות אלפי שקלים כיוון שהוא גורר צורך להחליף גם את האריחים, לטפל בקירות ולעיתים מצריך גם השקעות נוספות.

המהנדס בודק בנוסף לכך את המצב של מערכת החשמל בבית, אם מדובר במערכת ישנה או חדשה ואם המערכת תקינה או יהיה צורך בהשקעה כספית. שלב חשוב מאד הוא בדיקה מקיפה של יסודות הבניין, אם הם תקינים ויציבים ואם הם מסוגלים לשאת את העומס של המבנה בעת רעידת אדמה, אם קיימים בעמודים סדקים או ליקויי בניה.

דו"ח מפורט של בדק בית

בתום תהליך הבדיקה מקבל הלקוח דו"ח מפורט הכולל את כל הליקויים, את ההמלצות לתיקונים אם הם אקוטים או סובלים דיחוי ומהו הערך המשוער של תיקון כל אחד מהליקויים. כשמדובר בתיקונים בסדרי גודל מהותיים, מומלץ לנהל משא ומתן מחודש עם המוכר ולבקש להפחית מערך הרכישה לאור העלויות הגבוהות הצפויות לקונה לאחר הכניסה .  

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
מעונין להופיע פה?