חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מחיקת רישום פלילי - המדריך המלא

 מחיקת רישום פלילי - המדריך המלא

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 29/8/2019

התבקשתם להביא או להציג תעודת יושר או אישור על העדר רישום פלילי, וגיליתם שיש לכם רישום פלילי שבכלל לא זכרתם? או אולי אתם מעוניינים למחוק רישום פלילי כלשהו, בלי קשר? כך תעשו זאת נכון.

בקשה למחיקת רישום פלילי וכל הטיפול בנושא, צריכים להיעשות על ידי עורך דין פלילי; סוג עורכי הדין שמתמחים בדין הפלילי ובעברות פליליות. רצוי מאוד שכאשר אתם מבקשים לטפל בנושא זה או בכל תחום פלילי אחר, פנו לעורך דין קרוב אליכם. אם אתם מתגוררים באזור המרכז, למשל, חפשו בין עורכי דין פליליים מומלצים בתל אביב. התקשורת, ההגעה לפגישות וכל הטיפול יהיו פשוטים יותר.

מה כלול במסגרת של 'רישום פלילי'?

רישום פלילי הוא למעשה סיכום של עברות הפליליות שמישהו ביצע במהלך תקופת זמן נתונה (מיד נסביר). הוא כולל את סוג העברה, את האופן בו טיפלו בה, אם הייתה הרשעה ואם כן, מה היה העונש שקיבל אותו אדם. כמו כן, וזה לא פחות חשוב' במאגר הרישומים הפליליים יש גם רישומים של תיקים שנמצאים בברור, או מוגדרים "תיקים פתוחים".

חשוב לדעת שהרישום הפלילי מתיישן בסופו של דבר, והמידע נמחק. המחיקה האוטומטית הזו נעשית על סמך סוג העברה וסוג העונש שנקבע. יש למשל עונשי מאסר – שנה עד שלוש שנים – שהרישום בגינם מופיע למשך שבע שנים. אותה תקופה – של שבע שנים – נהוגה גם על עברות שהעונש בגינן היה עבודות שרות או מאסר על תנאי, כך שבהחלט יכול להיות שמישהו עבר עברה די זניחה, ועדיין, שבע שנים אחרי הפסיקה, עדיין יהיה רישום פלילי לחובתו.

למה לבקש למחוק רישום פלילי?

בקשה למחיקת רישום פלילי נעשית כאשר רוצים למחוק את הרישום לפני מועד ההתיישנות, כאשר רוצים 'לפתוח דף חדש'. יכול להיות שמישהו רוצה להתקבל לעבודה במקום שמקפיד על הנושא הזה, או שהוא מעוניין לקבל הלוואה ולפתוח עסק, והרישום הפלילי מקשה עליו.

מהו הליך הבקשה עצמו?

כאמור, הבקשה למחיקת רישום פלילי באה בדרך כלל על מנת שהרישום יימחק לפני סופה או תומה של אותה תקופת התיישנות. היא דורשת דיון במשטרה ולא מתקבלת בלי מחשבה. כאשר לקוח מבקש מעורך הדין שלו להגיש בשמו בקשה למחיקת רישום פלילי, עורך הדין שולח בקשה מנומקת למשטרה ומתחיל למעשה אותו תהליך, שעשוי להתממש או שלא. אם חלף די זמן מביצוע הרישום המקורי, המשטרה בודקת מה טיב וסוג העברה, מה היה העונש ומי ביצע אותה; מהו ה'רקורד' של אותו אדם, אם היו לו הרשעות קודמות ומה עומד לחובתו או לזכותו.

צריך להבין שהמטרה של מחיקת הרישום הפלילי לפני המועד, היא לשקם את האדם ולאפשר לו לנהל חיים רגילים, כאזרח מהשורה, לשלב אותו בחזרה בחברה ולהרחיק אותו מהעולם הפלילי. אם המשטרה משתכנעת שהרישום מפריע לו לכך, והוא אכן אזרח נורמטיבי, יש להניח שהיא תענה לבקשה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
מעונין להופיע פה?