חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  חוב מזונות בהוצאה לפועל

 חוב מזונות בהוצאה לפועל

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 22/9/2019

חובות רבים הנצברים לאדם בחייו עשויים להביא להליכי הוצאה לפועל ולגרור אחריהם צעדים משמעתיים כבדים. מכל המקרים האלו, חובות הנצברים בגין אי תשלום דמי מזונות כדין הם החמורים ביותר וניצבים במעמד מיוחד בכל הקשור לחוק ולסמכויות האכיפה. אין כל תימה על כך, אחרי הכול, דמי המזונות נועדו על מנת לקיים את מחייתם של ילדי הזוג הגרוש ובמקרים מסוימים אף את האישה. מאחר שמדובר בקצבה כספית שעשויה להיות קריטית, אי עמידה בחובות אלו עלולה לגרור סנקציות קשות במיוחד ולהגביל באופן אקוטי את חירותו של החייב עד שיסדיר את חובו.

מול אילו סנקציות אני עשוי להתמודד?

רשות האכיפה והגבייה ובתי הדין אינם מקלים בחומרת חובות אלו ובמרבית מקרים אלו ככולם, לא ניתן יהיה לקבל הפטר על חוב הקשור לדמי מזונות בשום מקרה. חובות אלו מנוהלים במסלולים ייעודיים וצעדי האכיפה קשים במיוחד. אלו כמה מהצעדים עמם עשוי חייב להתמודד במסגרת חוב מזונות בהוצאה לפועל:

  • שלילת רישיון הנהיגה
  • עיקולים על חשבונות הבנק ונכסים אחרים של החייב
  • עיכוב יציאה מהארץ
  • עונשי מאסר על תנאי ואף בפועל

על מנת להימנע מעונשים כבדים אלו ומסיבוכים משפטיים רבים שעשויים להתפרש על שנים ולהחריף את חובותיך באופן שיהיה קשה מאוד לפתור, חשוב להגיע להסדר עם הוצאה לפועל.

אילו הסדרים עומדים לרשותי?

במקרה של חוב מזונות, תקשורת ישירה ופתוחה עם הרשות לאכיפה וגבייה היא קריטית על מנת למנוע מפתיחת הליכים נגדך. טיפול מהיר, אחראי ומוקדם בחוב ימנע סיבוכים. ישנם כמה פתרונות העומדים לרשותך במצב זה.

עיכוב הליכים

לפני כל פתרון קבוע שננסה לנקוט בו, מומלץ להגיש בקשה להוצאה לפועל לעיכוב/הקפאת הליכים. בקשה זו תיתן לך את השהות הנדרשת על מנת למצוא פתרון קבע לחובותיך ולמנוע מהליכים משפטיים להיפתח נגדך.

פריסת החוב

במקרים רבים, תינתן לך האפשרות לפרוס את חובך ולהחזירו בתשלומים קבועים ונוחים על פי יכולתך. על מנת שאפשרות זו תעמוד לרשותך, יידרש ממך להוכיח כי חלו שינויים משמעותיים במצבך הכלכלי אשר בגינם תשלום המזונות נעשה כבד יותר וגרם לצבירת החובות. מקרים כמו פיטורים מהעבודה, הפסדים בתחום ההשקעות ושינויים פתאומיים אחרים במצב הכלכלי עשויים להוות הצדקה לפריסה זו. במידה ולאחר תקופה, תתקשה לעמוד בתשלומי החזר החוב, ניתן יהיה לבקש לבחון מחדש את מצבך הכלכלי ולבצע פריסה עדכנית לפי יכולתך. חשוב לציין כי פריסה מחודשת זו אינה ניתנת בקלות בתחום תשלומי המזונות ותדרוש סיבה מוצדקת.

הפטר חוב

במקרים נדירים, מאשר בית המשפט הליך פשיטת רגל והפטר חובות גם לחייבי מזונות. על מנת לבחון את זכאותך וכדי להבטיח כי הדברים יעברו בצורה הטובה ביותר, חשוב לקבל ליווי של איש מקצוע הבקיא בדיני המזונות שילווה אותך בתהליך ויסייע לך להגיע לפתרון יעיל ומשתלם.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?