חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  זומנתם לחקירה במשטרה? כך תפעלו בהתאם

 זומנתם לחקירה במשטרה? כך תפעלו בהתאם

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 16/10/2019

א' ישוב על הכורסה שבסלון כשלפתע מכשירו הנייד מצלצל ממספר חסום. מן העבר השני בוקע קולו של פקיד תחנת המשטרה הסמוכה אשר מזמן אותו לסור לחקירה באופן מידי. תרחיש שכזה עשוי להישמע כמאורע שמתאים לאחרוני העבריינים, ועם זאת, גם אנשים נורמטיביים וללא כל עבר פלילי, עלולים למצוא עצמם במצב זה שאיננו נורמטיבי כלל.

זכרו כי חקירה הינה הליך לאיסוף ראיות

במקרה שלנו, א' נכח במסיבה שהתרחשה בבית חברו הקרוב. לאור תלונת השכנים, הגיעו השוטרים לדירה כתוצאה מהקמת רעש בשעות שאינן מותרות. מה שהחל כפעילות שגרתית להפסקת מפגע הרעש, הפך במהרה לחשד בסחר בסמים. חשדם של השוטרים התעורר כאשר הריחו את הימצאותה של מריחואנה, ומאיסוף כלל הסמים שהיו ברשות הנוכחים, נמצא כי בדירה כולה הייתה כמות של למעלה מ-15 גר'.

א' שארגן את המסיבה יחד עם חברו הקרוב, עתה הפך לחשוד בסחר בסמים. מבחינתו, הוא יודע כי הוא איננו עוסק בדבר והוא מוכן להוכיח את חפותו בחקירה. עם זאת, חשוב לזכור כי אין מדובר בהליך תמים ומטרתם של החוקרים היא לדובב את הנחקר ולהוציא ממנו ראיות. זכרו את הכלל הבא: כל מילה הנאמרת ללא מחשבת תחילה, אין היא בבעלותכם יותר ודינה כדין ראייה קבילה בבית המשפט.

כיצד יש לפעול טרם החקירה?

המהלך החשוב ביותר שעליכם לעשות הוא קודם כל להיוועץ עם עורך דין חקירות במשטרה אשר ידריך אתכם טרם החקירה.

אם נחזור לסיפורו של א', אז הרי שהוא התבקש לסור באופן מידי לתחנת המשטרה; מה שעליכם לעשות במקרה שכזה הוא להסביר לפקיד התחנה כי אינכם יכולים להגיע באופן מידי ושתוכלו להידרש אל החקירה בעוד כשעתיים עד שלוש שעות. בטווח הזמן אשר עומד עתה לרשותכם, תוכלו ליצור קשר מידי עם עורך דין פלילי ולבקש פגישה מידית טרם החקירה.

במקרים בהם עוכבתם לחקירה באופן מידי בשטח, דוגמת אירוע תאונת דרכים בעל תוצאות הרסניות, הרי שבתחנת המשטרה אינכם חייבים להידרש לחקירה ללא ייעוץ ראשוני על-ידי עורך דין. אל תחושו שלא בנוח להגיד לחוקרים כי אתם רוצים לראות עו"ד טרם ההליך. גם אם ייאמר לכם כי מדובר "בחקירה קצרה", או "מספר שאלות וסיימנו", עמדו על זכותכם ודעו כי החוקרים מחויבים להמתין לעורך דינכם.

הימנעו מחיכוכים מיותרים

רבים מן הנחקרים מנצלים את זכות השתיקה הקבועה בחוק כנגד הפללה עצמית. מהלך שכזה נראה כחיובי, ועם זאת בעת קבלת הדרכה מעורך דין פלילי, תיווכחו לגלות כי אין זה מומלץ. מבחינת החוקרים וגם מבחינת בית המשפט, שימוש בזכות השתיקה ללא כל סיבה הגיונית, רק מחזק את החשדות ומעורר תהיות באשר לחפותו של הנחקר.

כמו כן, ישנם המזומנים לחקירה ואשר עומדים על זכותם שלא להגיע, אלא בכפוף להצגת צו רשמי. נכון יהיה לומר שאינכם חייבים להגיע אלא בכפוף לצו, אך זוהי דרך שגויה לפתוח את ההליך החקירתי שכן כל התנגדות באשר היא, עלולה להביא לחיזוק החשדות, ולהתנהלות חקירתית שלילית.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מעונין להופיע פה?