חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  האם מכירת דירה מחויבת בליווי עורך דין?

 האם מכירת דירה מחויבת בליווי עורך דין?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני מקרקעין
פורסם: 16/10/2019

ההחלטה למכור את דירתנו מלווה בהתרגשות עצומה, שכן המשמעות היא שישנו סיכוי סביר כי נהנה משבח גבוה, ושנוכל לרכוש נכס חדש ומשופר. אך אם נשים לרגע בצד את ההתרגשות שמן המהלך, חשוב שנזכור כי מדובר בהליך לא פחות מורכב מאשר זה של רכישת דירה, ושמן ההיבט המשפטי, הוא עלול לטמון בחובו מגוון רחב של "הפתעות" בדמות מיסוי וחריגות. במאמר הבא נדון בהרחבה אודות הליך מכירת הדירה ומידת הצורך במעורבותו של עורך דין מקרקעין.

היבטים משפטיים במכירת דירה

נתחיל בקביעה כי אינכם חייבים בקבלת ייעוץ מטעם עורך דין עבור מכירת דירתכם. עם זאת, ההמלצה היא שכן לערב יועץ משפטי לכל אורך התהליך, וזאת כדי שתוכלו להבטיח את ביטחונכם במהלך הן אל מול הרוכשים והן אל מול הרשויות.

מיסוי מקרקעין

אחד מן הנושאים היותר מורכבים של מכירת דירה הינו תחום המיסוי אותו אנו חייבים עבור המדינה. בעוד שברכישת דירה אנו מחויבים בתשלום מס רכישה בלבד, הרי שמכירתו של נכס עלול להביא עמו תשלומי מס דוגמת מס שבח; מס הנגבה מן ההפרש החיובי בין ערך הדירה הנוכחי לבין ערך הדירה עת שנרכשה והיטל השבחה; מס המשולם לוועדת התכנון המקומית בכפוף לפיתוחים סביבתיים.

בסיועו של עורך דין המתמחה במכירת דירה, תוכלו להבטיח תחזית מדויקת של תשלומי המס, ואף להגיש בקשה רשמית להקלה או פטור, זאת בכפוף לחוק המקרקעין ונספחיו.

בדיקת הנכס

גם אם אתם גרים בדירתכם מזה עשרות שנים, וחשים כי אתם מכירים אותה כמו כף ידכם, חשוב לוודא כי "זהותה" של הדירה תיבדק בקפידה טרם כל הליך מכירתי ובטח לבטח שטרם חתימה על חוזה מכר.

במסגרת ההכנות המשפטיות הקודמות את מכירת הדירה, ייבדק נסח הטאבו המהווה כמעין "תעודת זהות" עבור הנכס. נסח זה כולל את מספר הגוש והחלקה, כמו גם את זהותם של כל בעלי הזכות על הנכס. דרך בדיקה משפטית קצרה, ניתן לגלות אם קיימת חריגת בנייה או שמא ישנם עיקולים ושעבודים אשר עלולים לטרפד את עסקת המכירה או שמא להערים קשיים על המוכרים.

ניסוח חוזה מכר

חוזה המכר הינו המסמך המשפטי אשר מקבע את זכויותיהם וחובותיהם של שני הצדדים במהלך עסקת הנדל"ן.

חוזה המכר מנוסח על-ידי עורכי דינם של שני הצדדים, והוא זוכה לבקרה מסודרת מטעם הרוכשים והקונים, זאת כדי לוודא שאין כל "תחום אפור" בעסקה אשר עלול להוביל למחלוקות וכפועל יוצא להליכים משפטיים מורכבים.

עורך דין מקרקעין אשר מתמחה במכירת דירה, ילווה את ניסוח חוזה המכר על סעיפיו השונים ויפעל כדי להבטיח את בטחון לקוחותיו. בין היתר ניתן למנות את חובתם של הרוכשים במועדי תשלומים מסודרים, הסדרת אי-קיום סעיפי החוזה והתניית הרכישה בביצוע מלוא הבדיקות הנדרשות על-ידי הרוכשים.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני מקרקעין   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?