חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מהו תהליך הסדר חובות לאדם פרטי?

 מהו תהליך הסדר חובות לאדם פרטי?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 12/3/2020

הדרך הנכונה להתמודד עם חובות היא להכיר את הזכויות הקיימות עבור אדם פרטי ואת הכלים שבהם ניתן לנקוט. במאמר הבא נסביר מהו הסדר חובות לאדם פרטי, מה ההבדל בינו לבין איחוד חובות וכיצד כל התהליך הזה מתקיים.

הסדר חובות לאדם פרטי מאפשר את הפחתת החוב לגובה שעליו החייב והנושה מסכימים. מטבע הדברים, הסדר מן הסוג הזה דורש התפשרות של כל אחד מהצדדים. מהצד של החייב, מטרת ההסדר היא לסיים עם החובות על מנת לפתוח דף חדש. מהצד של הנישום, המטרה היא לצמצם כמה שאפשר את החוב ולהציל לפחות חלק ממנו. ההסדר מיועד עבור אדם פרטי או חברה עסקית. בנוסף, כדאי לדעת שהסדר מן הסוג הזה נועד כדי למנוע הליך חדלות פירעון, פשיטת רגל ופגישה עם נציגי הוצאה לפועל. יתרה על כך, החובות שמתכנסים אל ההסדר יכולים להיות או חובות אישיים של אדם – או במסגרת חוב של חברה עסקית – אבל התהליך עצמו ומניעת ההוצאה לפועל הם יחסית זהים.

לאיזה סוגים של הסדרי חוב ניתן להגיע ומתי פונים לעורך דין?

כאן המקום להזכיר את ההבדל בין הסדר חובות לאיחוד חובות: בעוד בהסדר ניתן להפחית את החוב לסכום שעליו החייב והנושה כאמור מסכימים, באיחוד חובות מעביר החייב תשלומים חודשיים לגורם מתווך והוא זה שמעביר אותם אל הנושאים. לשם השוואה, בהסדר חובות החייב מעביר תשלומים לגורם המתווך אבל הוא מעביר אותם לחשבון נאמנות ולא ישירות לנושים.

הסכום של הסדר חובות שבו ניתן לפנות אל עורך דין בעיקרון אינו קבוע בחוק. כמובן שרלוונטי יותר לפנות אל עורך דין כאשר הסכום הוא גבוה ולא רואים דרך לעמוד בו, אך באופן עקרוני ניתן לעשות זאת גם עם סכומים יחסית נמוכים. בכל מקרה, צריך לדעת שבמסגרת תהליך התמודדות עם חוב – הבנקים מתאמים את עניין הגבייה מול עורך דין חיצוני והוא זה שיוזם את הפנייה אל החייב באמצעות מכתב דרישת תשלום והתרעה על נקיטת הליכים משפטיים ופתיחת תיק בלשכת ההוצאה לפועל.

הסדר של הסדר חובות

עוד דרך טובה למלא חובות ולמנוע כניסה למצב של חדלות פירעון ופשיטת רגל היא להכיר את הסדר שבו מתקיימים שלבים שונים של הסדר חובות לאדם פרטי. ספציפית יותר, מדובר על כמה שלבים חשובים:

א. בדיקת סוג הנושה – יש הבדל בין הסדר חובות בין אדם פרטי לחברה בע"מ לבין הסדר מול הבנקים. יותר מזה, חברה עסקית שהיא חברה בע"מ נהנית ממסך משפטי שמגן על בעליה מפני עיקול נכסים פרטיים.

ב. קבלת התרעה – אם אדם פרטי חייב לבנקים כסף עבור הלוואה או משכנתא והוא לא מחזיר אותו במועדי הפירעון הקבועים בחוזה, הוא יקבל התרעה על כך. בשלב הזה צריך לנסות  ולהסדיר את החוב כמה שיותר מהר כדי למנוע ממנו לצמוח, אך אם לא עושים זאת מגיע השלב של פניה מעורך דין חיצוני והתרעה על נקיטת הליכים משפטיים.

ג. תיק בהוצאה לפועל – השלב האחרון בתהליך הסדר חובות לאדם פרטי שלא ממוצה עד תום הוא פתיחת תיק בהוצאה לפועל. כאשר פותחים תיק בהוצאה לפועל, מתווספים לחוב המקורי עוד תשלומים ובהם שכר טרחת עורך דין, אגרה ללשכת ההוצאה לפועל וכן הלאה.

לסיכום, הסדר חובות לאדם פרטי אמור להיות הליך שמשרת את האינטרסים של הצדדים השונים. אם רוצים לבצע את התהליך הזה בצורה נכונה ומקצועית, כדאי להתייעץ עם המומחים של פירמת עורכי דין-רון אביטל.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?