חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מתי ואיך עסק זכאי למחיקת ביטול, או הנחה בתשלום ארנונה

  מתי ואיך עסק זכאי למחיקת ביטול, או הנחה בתשלום ארנונה

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 7/5/2020

 

ארנונה – הינו מס מוניציפלי, המוטל על בעלי הנכס. היא גם חלק נכבד בהוצאות השוטפות של העסק. אבל ישנם כמה קריטריונים, שבמידה והם מתקיימים לגבי הנכס שמשמש לעסק, אז ניתן להפחית או לבטל את תשלומי הארנונה. יש לציין, שבבל מקרה חשוב וכדאי להתייעץ עם עורך דין ארנונה על מנת לקבל מידע המותאם למצב שלך וגם לקבל ליווי מקצועי.

ארנונה לעסקים בדרך כלל מורכבת מכמה פרמטרים, שלפיהם נקבע התשלום. לכל רשות מקומית ישנו צו ארנונה שונה, יש לזה כמה סיבות, אחת מהן – המדיניות של הרשות, למשל אילו סוגי עסקים הרשות רוצה למשוך לשטח בניהולה. לכן, בהחלט יתכן מצב, שבו שני שתי רשויות מקומיות מחייבות בתעריף שונה עבור אותו שימוש בנכס. לעתים ההבדלים יכולים להגיע לסכומים משמעותיים.

הנחה בארנונה לעסקים יכולה להינתן מכמה סיבות. למשל: שינוי סיווג הנכס. סיווג, בעצם מגדיר את השימוש בנכס. הגדרה נכונה של שימוש בנכס יכולה לחסוך לבית העסק אלפי שקלים. אם נדבר על סיווג כמו מפעלי תעשייה, אז חיוב הארנונה יהיה משמעותית נמוך יותר מאשר חיוב הארנונה עבור נכס, שמוגדר כמשרד או בניין שאינו משמש למגורים.

חישוב והפחתת שטח של נכס גם יכולים להשפיע על חיוב הארנונה. שיטות החישוב של השטח משתנות בין הרשויות. ישנן רשויות שמחשבות את השטח נטו, ישנן כאלו, שמוסיפות לשטח הנטו גם את שטח הקירות.

כמובן, שאזור שבו נמצא נכס גם משפיע על סכום החיוב. בדרך כלל בכל רשות המקומית, השטח המוניציפלי מתחלק לאזורי מס שונים, ותעריפי ארנונה כמובן יהיו בהתאם.

בנוסף להנחות למיניהן ניתן לקבל פטור מחיוב ארנונה כאשר הנכס אינו ראוי לשימוש, או כאשר הנכס ריק מחפץ ואדם. במקרה השני, לשוב כשהנכס יהיה ריק ונקי מכל חפץ באמת ולא ימצא בו אף דבר. בדרך כלל כל הפטורים ניתנים לתקופת זמן מוגבלת וכפופים לקיום של תנאים מסוימים. למשל: פטור מתשלומי ארנונה בשל נכס ריק מוגבל לתקופה של שישה חודשים וניתן לקבל אותו פעם אחת בלבד, אלא אם שונתה בעלות בנכס. אלא פטור מתשלום ארנונה לנכס שאינו ראוי לשימוש מוגבל לתקופה של שלוש שנים, אחרי תם שלוש שנים יחויב הנכס לפי התעריף האחרון, שהיה כאשר בנכס נעשה שימוש.

כאמור, תשלומי ארנונה מורכבים ממספר פרמטרים ובדיקה והגדרה נכונה של הנאמר לעיל יכולים לחסוך לבית העסק סכומים משמעותיים, לכן יש לבדוק את כל הפרמטרים בקפידה ולצורך זה להיעזר בבעל מקצוע, שמכיר ומבין את התחום.

חשוב לדעת, שבקשה לשינוי גובה תשלומי הארנונה ניתן להגיש במהלך 90 יום ממועד קבלת הודעה על חיוב. אם הבקשה לא הוגשה בזמן, אז הסיכוי להדחתה גדול במיוחד. לעומת זה אם הכל הוגש בזמן ולא התקבלה תשובה בפרק זמן מסוים, יכול הדבר להתפרש כאילו הבקשה התקבלה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?