חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  הדברים הכי מהותיים שחובה לדעת על משמורת משותפת

  הדברים הכי מהותיים שחובה לדעת על משמורת משותפת

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 7/5/2020

משמורת משותפת – הינו מושג, שעולה בהליך גירושין עם ילדים.  משמורת משותפת – הינו הסדר משפטי, שלפיו לשני ההורים המתגרשים תהיה זכות להיות שותפים מלאים בגידול הילדים, כפי שזה היה קיים במהלך שנות הנישואין.

 בשנים האחרונות יותר ויותר הורים בוחרים להיות פעילים שווה בשווה בגידול הילדים גם לאחר שהתגרשו. לפי ההסדר, שני ההורים מבלים עם הילדים זמן שווה, הם שותפים לקבלת החלטות לגבי הילדים וגם מתחלקים באחריות ההורית בצורה שווה.

לכאורה, מדובר כאן בהסדר המיטבי גם להורים וגם לילדים. הילדים אינן חווים ניתוק מאחד מההורים וההורים מתחלקים בכל מה שקשור בטיפול בילדים. אבל בפועל, כמו בטבע אין שום דבר מושלם.

לפני שמחליטים על משמורת משותפת חייבים להבין ולהכיר כמה דברים. למשל, שבשונה ממשמורת מלאה של אחד מההורים, כאשר  כמעט ולא דרוש שום קשר בין ההורים הגרושים, במקרה של משותפת ההורים חייבים להיות בקשר יומיומי אחד עם השני, להתייעץ אחד עם השני, לקבל ביחד החלטות בנודע לגידול ילדיהם. רק במקרים כאלו משמורת משותפת תהיה לטובת הילדים. הרי שיקול העיקרי הוא טובת הילד.

דבר נוסף, שצריך לשים לב עליו בזמן קבלת החלטות הוא האם ההורה הוא בעל יכולת טיפול בילד. זאת אומרת, שאורח החיים ושעות העבודה מאפשרים לקיים את ההסדר. כמובן, שמשמורת מסוג זה אינה קובעת שהילדים ישהו אצל האם שבוע ואצל האב שבוע. חלוקת הזמנים נעשית בהתאם ליכולות ולרצון של שני הצדדים.

ישנם זוגות של הורים הגרושים, שמחליטים דווקא לחלק את השבוע בצורה כזו, שהחלק הראשון הם אצל הורה אחד ובחלק השני אצל הורה השני. בדרך זו גם ניתן לצמצם את המספר המפגשים בין ההורים עצמם, מכיוון שעושים איסוף של הילדים ישר מהמסגרות.

הסדר של המשמורת המשותפת דורש מההורים הגרושים לגור במרחק קצר זה מזה, וכמובן לא רחוק ממוסדות החינוך של ילדיהם.

למרות כל ההגבלות והקשיים מחקרים הרבים מצביעים על כך שמשמורת זו עובדת למען הילדים ולטובתם. היא עוזרת להם לעבור את תקופה הראשונה לאחר הגירושין בצורה יותר רגועה וחלקה. לצד זה ישנן דעות סותרות, אשר מדברות על כך, שההסדר הזה יכול לגרום לחוסר ביטחון של הילד, מכיוון שאין לו לא בית קבוע ולא שגרה קבועה.

בכל מקרה, לפני שבית המשפט יקבע את המשמורת הוא יבחן את כל הסוגיות שהוזכרו לעיל. במידה ובית המשפט מצא חוסר התאמה לאחד הסוגיות או אי קיום של התנאים המתאימים המשמורת המשותפת לא תתאפשר.

תהליך גירושין אינו פשוט, במיוחד כאשר מדובר על משפחות עם ילדים. לכן, במידה ואתם עומדים לקבל החלטה לגבי סוג המשמורת מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני משפחה. עורך הדין ילווה אתכם בתהליך וגם יתאם את התנאים המתאימים לשני ההורים בדגש על טובת הילדים.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?