חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  דעי את זכויותייך וחובותייך בגירושין - כל מה שחשוב

 דעי את זכויותייך וחובותייך בגירושין - כל מה שחשוב

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 28/6/2020

הליך גירושין הוא הליך הפרדת כוחות שטומן בחובו, לצד צער וכאב, גם לא מעט החלטות קשות שצריך לקבל. לאישה זכויות רבות בכל הנוגע להליך הגירושין – לרבות משמרות ומזונות, אך גם חובות.

על הזכויות והחובות של האישה בהליך גירושין

בכל נושא גירושין זכויות האישה, ניתן למנות את זכויותיה וחובותיה במשמורת, מזונות ילדים, מזונות האישה, חלוקת רכוש וסרבנות גט, עליהן נפרט להלן:

משמורת על הילדים - החוק קובע כי ילדים בגיל הרך (עד גיל 6) יישארו בחזקת אימם, אלא אם ישנם נסיבות המונעות ממנה לעשות כן, כמו בעיה בריאותית, נפשית, בעיית התמכרות וכיו"ב. יחד עם זאת, חובתה של האישה לאפשר לאב לראות את ילדיו על פי הסדרי ראייה שיסוכמו ביניהם או על ידי בית-המשפט. במידה והאב לא יקיים את הסדרי הראייה שנקבעו, יכולה האישה להגיש בקשה לבית-המשפט לחייב את האב בקנסות ואף לצמצם את הסדרי הראייה כדי לחסוך אכזבה מן הילדים המצפים לראותו.

מזונות ילדים - מזונות ילדים הם תשלום חודשי אותו מעביר האב למען צרכי ילדיו עד שהצעיר מילדיו מגיע לגיל 18. הוא מחויב לשלם גם אם הוא אינו לוקח חלק בחיי היום-יום ואף אם לא נמצא עמם בקשר, וכן גם אם הוא מצוי בקשיים כלכליים. מנגד, חובתה של האם להשתמש בכספי המזונות לרווחתם של ילדיה, לרבות רכישת מזון, ביגוד והנעלה, חינוך וצרכים בריאותיים. במקרים בהם האב אינו יכול לשלם מזונות, האישה תקבל את התשלום מביטוח לאומי וכנגד האב יינקטו הליכי הוצאה לפועל שייקשו מאוד על חיו.

מזונות אישה - הדין העברי מחייב את הגבר לדאוג לרווחתה של אשתו – החל ממזון, דרך רכב, בילויים, רפואה ובריאות ועד לביגוד. גם בזמן הליך גירושין ועד לתום התביעה וקבלת הגט, הגבר מחויב לתת לאישה מזונות על פי חוק, כאילו היה חי איתה ודואג לה. כלומר, האישה זכאית להמשיך לחיות באיכות חיים לה הייתה רגילה. מנגד, אם הגבר ביקש גט בעקבות בגידה של אשתו בו, ויכול להוכיח זאת בבית הדין הרבני, האישה לא תהא זכאית למה שמוגדר מזונות אישה.

חלוקת רכוש - במהלך חיי הנישואין, הגבר והאישה צוברים נכסים ומבצעים רכישות יקרות-ערך. החוק קובע כי במקרה של גירושין יתבצע "איזון משאבים", כלומר בני הזוג יחלקו ביניהם את כל הנכסים המשותפים שנצברו להם במהלך הנישואין בצורה שוות ערך מבחינה כספית – החל מדירה ורכב ועד למניות, אופציות וקופות חיסכון. במידה וקיימים הסכם ממון עליו חתמו או שהם מסכימים להסתדר בדרך אחרת – תינתן להם האפשרות. עיקרון "איזון משאבים" שמור למקרים בהם אין הסכמה או הסכם ממון מחייב.

סרבנות גט – מה זה אומר ומה הן ההשלכות?

סרבנות גט היא מצב בו הגבר או האישה מסרבים לתת גט, וזו נחשבת לפגיעה קשה בזכויות הבסיסיות של האדם לחירות ולכבוד. על פי הרבנות, אישה מסורבת גט לא יכולה להינשא לגבר אחר, ואם תביא ילד שלא במסגרת נישואין – הוא ייחשב לממזר – ולא יוכל להתחתן כדת משה וישראל (הגבר לעומת זאת יכול להיות מסורב גט מאשתו אך כן להינשא מחדש). במקרה כזה, האישה רשאית לפנות לבית הדין הרבני שמפעיל סנקציות על הגבר בדמות שלילת רישיון, עיכולי משכורת ואף מאסר. במקביל, ניתן לפנות לתביעה אזרחית נזיקין על מנת להטיל על הגבר קנסות כספיים בטענה לפגיעה חמורה באיכות חיה של האישה.

החשיבות של פנייה לייעוץ משפטי

כפי שניתן לראות, הליך הגירושין רווי ביצרים, צמתי דרכים ומחלוקות. על כן, ישנה חשיבות גבוהה לייעוץ משפטי תומך לנשים הנמצאות בתחילת התהליך, בשיאו או שוקלות את צעדיהן לפי קבלת החלטה. עורך דין המתמחה בתחום דיני המשפחה והגירושין ידע לייעץ לאישה ולהבהיר לה את כל זכויותיה כדי שלמרות העננה הכבדה שמרחפת מעליה, היא תצליח לקבל החלטות מושכלות שיטיבו עימה ועם ילדיה.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?