חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  שני החוקים שכדאי לשמור עליהם כאשר פותחים עסק

 שני החוקים שכדאי לשמור עליהם כאשר פותחים עסק

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 21/7/2020

מס הכנסה ומע"מ מאפשרים למדינת ישראל לבצע גבייה של כספים מעסקים המיועדים לפעילות השוטפת של המדינה. אך, כאשר עסקים אלה מעלימים מס במכוון או לא מדווחים בצורה כנה על הכנסותיהם הם פוגעים ביכולתן של רשויות המס לבצע את הגבייה בצורה הוגנת. ישנם מספר חוקים שחשוב להכיר כאשר פותחים עסק, כדי לעמוד בחובת הדיווח. במאמר זה נסקור בקצרה מספר חוקים כאלה ואת ההשלכות שלהם אם עוברים עליהם במכוון.

עריכת דו"ח לא נכון ללא הצדק סביר

קנס של 2.5 מיליון שקלים ותשלום רטרואקטיבי של שמונה מיליון שקלים הושת בימים אלה על הדוגמנית בר רפאלי, לצד עונש של עבירות שירות. אמה, שניהלה את הכספים כאשר הגב' רפאלי הייתה צעירה יותר, נידונה לשנה וארבעה חודשים של מאסר בפועל. זהו אחד התיקים המסוקרים ביותר של רשויות המס כנגד ידוענים בישראל. העבירה שהוגדרה במהלך הדיון היא סעיף 217 לפקודת מס הכנסה "עריכת דוח לא נכון ומסית ידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר". לא היה מדובר רק בטעות קלה של רואה החשבון, אלא בניסיון מכוון להמנע ממס.

רבים מקבלים המלצות מרואי החשבון שלהם כיצד ניתן להפחית את נטל המס ולשלם פחות. אך יש הבדל בין העלמת נכסים או טענות הקשורות למיקום המגורים (ארה"ב או ישראל), לבין הפחתה של המס תוך שימוש בשיטת חישוב חוקית. כיצד תיישמו זאת? אם אתם פותחים עסק, חשוב לתעד בצורה ברורה את כל ההכנסות שלכם מכל המקורות ולהצהיר בכנות, היכן שהיתם בעולם בזמן הפעלת העסק? מהיכן מגיעים הלקוחות שלכם והאם מרכז החיים שלכם הוא בישראל או במדינה מעבר לים?

תשלום מע"מ – חייבים לשמור את כל הניירת הנוגעת לעסקה

עבירה נוספת שקשורה למיסים היא חלק מנוסח חוק מס ערך מוסף. פעמים רבות מקימי עסק אינם מודעים לעובדה כי עליהם לא רק לשלם את המע"מ בכל תקופה, אלא גם לשמר תיעוד מסודר של קבלת התקבולים על ידי הלקוחות והתשלומים עליהם. על פי חוק המע"מ – "פנקסי חשבונות של חייב במס שיש לנהלם על פי חוק זה, המסמכים שעליהם הם מבוססים וחשבוניות הקניה שלו, יישמרו אצלו שבע שנים". לכן, לא מספיק שהגדרתם את תשלום המס, עליכם לשמור את כל הניירת הקשורה למכירות של המוצרים והשירותים.

מדוע? מדי כמה שנים מתבצעת בדיקה אקראית של הספרים. אם עולה ספק בדבר התשלומים אתם צריכים להציג את כל פרטי העסקה שבוצעה. למשל, אם מכרתם שירות לתושב חוץ בארה"ב, עסקה הפטורה ממע"מ, לא מספיק להגדיר כי היה מדובר בתשלום לתושב חוץ, אלא יש לשמור את התיעוד של מקום המגורים או העסק של הלקוח. אם אינכם עושים זאת אתם עשויים להסתכן בתביעה מיותרת נגדכם, גם אם פעלתם בתום לב. לא בטוחים כיצד לנהוג כאשר הואשמתם בעבירת מס? פנו לעו"ד המתמחה בנושא.

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מעונין להופיע פה?