חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מהי חדלות פירעון וכיצד מתמודדים עמה?

 מהי חדלות פירעון וכיצד מתמודדים עמה?

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום מאמרי מערכת
פורסם: 10/8/2020

המציאות מראה כי בכל שבוע נסגרים בישראל עשרות רבות של בתי עסק. במצב זה, בו עולם העסקים מתאפיין בעיקר במאבק להישרדות, עצמאים רבים נקלעים לקשיים כלכליים ומוצאים עצמם טובעים בחובות. על מנת לשקם את מצבך ולקבל הזדמנות לפתוח דף חדש, חשוב שלא נקפא על שמרינו. טיפול מהיר בתיקי הוצאה לפועל והנעת תהליכי שיקום כלכלי עשויים לאפשר לך לשפר את מצבך. במאמר הבא נסביר מהו הליך חדלות פירעון, כיצד הוא מתבצע ואילו יתרונות קיימים בו.

מהו הליך חדלות פירעון?

ההכרזה על חדלות פירעון משמעה כי החייב איבד כל יכולת כלכלית לפרוע את חובו. במידה ושווי נכסיך נמוך מגובה החובות, זוהי למעשה הגדרתו בפועל של מצב חדלות פירעון. במידה ובית המשפט אכן יכיר במצבך ככזה, ניתן יהיה להגיש בקשה להליך פשיטת רגל. החוק החדש המסדיר הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי מציב בידיך לא מעט אפשרויות. כדי להבטיח שהן יהיו נתונות לך, חשוב להיעזר בשירותי עורך דין חדלות פירעון בעל ניסיון והכשרה שילווה אותך בתהליך.

מה צפוי לי בתהליך?

את תהליך חדלות הפירעון ניתן לחלק למספר שלבים עיקריים:

א. הוצאת צו כינוס - במידה ורשם ההוצל"פ או בית המשפט ימצאו זאת לנכון, יונפק צו כינוס ותיקך יטופל על ידי הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי במשרד המשפטים. הממונה יערוך כינוס נכסים בו ישוערך שווי כלל נכסיך ותיבחן האפשרות לממשם על מנת לכסות את חובותיך.

ב. חקירת יכולת - הממונה יבחן את מצבך הכלכלי ויעריך האם אכן מדובר במצב של חדלות פירעון. חקירת היכולת תכלול הערכת נכסים, בחינת הנסיבות בהן נוצר החוב והבטחה כי התנהלותך לאורך התהליך הייתה בתום לב. במידה ויימצא הממונה לנכון כי עמדת בכל הקריטריונים, ניתן יהיה לקבל צו פשיטת רגל.

ג. קבלת צו תשלומים ופתיחה בהליך - בית המשפט או רשם ההוצל"פ (על פי הנסיבות וגובה החוב) יגדירו תוכנית תשלומים להחזר חובך המותאמת ליכולת ההחזר שלך. בנוסף, יוצא נגדך צו עיכוב יציאה מהארץ ומדי חודשיים, יהיה עליך להגיש דו"ח הכנסות והוצאות מפורט לממונה.

ד. קבלת הפטר - החקיקה החדשה מאפשרת במקרים מסוימים לסיים את הליך פשיטת הרגל ולקבל הפטר תוך 18 חודשים בלבד ובכל מקרה, תקופת ההליך לא תעלה על 4 שנים. מדובר בשינוי תפיסתי חשוב ומהפכני בתחום הטיפול בחייבים. כעת, רבים בישראל אשר צברו חובות בשל סיבות שלא היו בשליטתם, יוכלו לקבל הזדמנות לשפר את מצבם ולקבל הזדמנות שנייה ליציבות וביטחון כלכלי.

כדי לעבור תהליך מיטיב, יציב ותוך מיצוי מלוא זכויותיך, חשוב להסתייע בייעוץ מקצועי. עורך דין המתמחה בתחום חדלות הפירעון יוכל לתרום לך רבות מניסיונו והידע המקצועי שלו ולייצג אותך נאמנה מול הרשויות הרלוונטיות. במקרים רבים, הליווי של עורך הדין יכול לעשות שינוי גדול ולסייע לך לסיים את ההליך על הצד הטוב ביותר.

 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה מאמרי מערכת   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?