חובות וזכויות כששוטר תנועה עוצר אתכם

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני תעבורה ותנועה

פורסם: 28/5/2017

למרות שהמפגש עם כוחות המשטרה עשוי להיות מעט מלחיץ יש לזכור כי השוטרים כפופים להוראות החוק וכי גם להם יש חובות בהן עליהם לעמוד. מהן החובות של שוטרי תנועה? ומהן הזכויות שלכם כאשר עוצר אתכם שוטר? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

שוטרים העומדים בצד הדרך הם מחזה רגיל ומטרתם אחת היא: לאכוף את חוקי התנועה ולשמש כגורם התרעה עבור הנהגים. עם זאת גם השוטרים עצמם אינם מעל החוק ומוטל עליהם לשמור על כללים ונהלים מסוימים בעת המפגש עם הנהגים. אם אינכם מכירים את הזכויות שלכם ואת חובותיו של השוטר כלפיכם, הנה כמה דברים שכדאי שתדעו.

זכותכם: לבקש מהשוטר להזדהות

לידיעתכם, על שוטר תנועה העוצר אתכם בצד הדרך להיות לבוש במדי משטרה ובאפשרותכם לבקש ממנו להראות לכם את תעודת השוטר שלו ואף לרשום את פרטיו. במידה והשוטר פונה אליכם בבגד אזרחי או במדים אך ללא תג שם, זכותכם לבקש ממנו לומר לכם את שמו המלא, מלבד לבקש ממנו להציג תעודת שוטר.

לעכב אתכם? לא בכל מקרה

מתוקף תפקידם לשוטרים ניתנת סמכות עיכוב, אולם יש לדעת כי לא בכל מקרה לשוטר ישנה סמכות לעכב אתכם. בכדי להפעיל את סמכותו לשוטר צריך להיות יסוד סביר כי ביצעתם עבירה, כי הנכם עתידים לבצע עבירה או כי באפשרותכם למסור מידע אודות עבירה. מתי שוטר כן יכול לעכב אתכם? בעיקר עבור המקרים הבאים:

  • בירור זהות וכתובת
  • חקירה במקום
  • ביצוע חיפוש
  • מסירת מסמכים

ומה חובותיו של השוטר? מלבד חובתו להזדהות, על שוטר שמעכב אזרח להודיע לו שהוא מעכב אותו ולהסביר מהי סיבת העיכוב. כמו כן במידה והאזרח אינו נושא אמצעי זיהוי או שלא ניתן לחקור אותו, בסמכותו של השוטר לדרוש ממנו להגיע לתחנת המשטרה. לידיעתכם, שוטר אינו יכול לעכב אתכם לפרק זמן העולה על שלוש שעות, לשם כך הוא זקוק לאישור מיוחד מטעם קצין המשטרה.

בכל מקרה, לא להודות באשמה

הודאה בדבר העבירה מבלי שנועצתם בעורך דין תעבורה עשויה לחרוץ את דינכם ולהיחשב כהודאה אותה יהיה קשה לבטל לאחר מעשה. אם השוטר שואל אתכם אם הנכם יודעים מדוע עצר אתכם, אל תמהו לענות ולהודות באשמתכם, אלא נשמו עמוק ואמרו כי לפי מיטב ידיעתכם נהגתם כשורה. בל נשכח שלא פעם ייתכן שהשוטר עמד במקום ובו אין שדה ראיה, או שעצר אתכם בשל מכשיר שלא היה תקין או לא כויל. לכן מומלץ שלא תתנדבו להודות, היות והודאה כזו יכולה להוביל לכך שתורשעו בבית משפט.

לסיכום: התייעצו עם עורך דין בהקדם האפשרי

כאמור לשוטרים יש חובות ולאזרחים זכויות אשר צריכות לבוא לידי ביטוי. בכל מקרה בו זכויותיכם לא מומשו מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה, יותר מכך זו זכותכם על פי חוק ומומלץ כי תנצלו אותה. עורך דין מקצועי ולו ניסיון יכול לספק ייעוץ וייצוג משפטי, לבדוק באם השוטר עמד בחובותיו ובמידה ופעל בניגוד לחוקים האמורים, ניתן יהיה לערער על פעולותיו מבחינה משפטית. כמובן שיש לבחור בעורך דין מנוסה וכמה שיותר מקצועי ולו רק על מנת לממש את זכויותיכם עד תום, כי לא פעם ישנם משתנים בחוק אשר סביר להניח כי אליהם לא תהיו מודעים, ללא ייצוג וייעוץ של עורך דין.

Legalinfo.co.il - פורטל משפטי מיוחד לאזרח בישראל המציג מבחר רחב של עורכי דין מובילים אשר מתמחים כל אחד בתחומו. יש לציין כי המידע באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או כל תחליף לו, למען הסר ספק, שימוש בתוכן המוצג באחריות הגולש בלבד - באחריות כל גולש לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר באופן פרטני ועצמאי. **הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר (c) כל הזכויות שמורות 2016 בניית אתרים ע"י בניית אתרים