תביעות נגד משרד הביטחון

מאת:  מאמרי מערכת ליגל אינפו
מנהלת פורום דיני נזיקין ותאונות

פורסם: 13/12/2018

משרד הביטחון בישראל מאגד תחתיו גופים רבים הנוגעים לפעילותה הביטחונית של מדינת ישראל. לפעילות הביטחונית מאפיינים רבים של פעילות שלצערנו גובה לא פעם מחיר גופני ונפשי מהעוסקים בדבר.

ישראל נמצאת עד היום במצב מתמיד של לחימה ומאבקים נגד ארגונים ומדינות הרוצים ברעתה. חיילים, לוחמים, שוטרים, סוהרים ואנשי ביטחון עושים ימים כלילות בכדי להגן ולאפשר חיים לעורף הישראלי ,זאת בכדי שנוכל כולנו לנהל אורח חיים מטיב ובטוח. במסגרת אותה פעילות חווים אותם לוחמים פגיעות פיזיות ונפשיות המצריכות ממשרד הביטחון להעניק להם קשת רחבה של טיפולים ופיצויים וזאת בכדי שיוכלו לתפקד ולהשתקם.

בצער רב ניתן להצביע על לא מעט מקרים בהם לוחמים שלא קיבלו את היחס המטיב ולבטח את מלא זכויותיהם וזאת לאחר שחוו פגיעה משמעותית הנוגעת לפעילות הביטחונית שאליה התגייסו. במקרים אלו בוחרים אותם לוחמים לעשות שימוש באנשי מקצוע דוגמת עורך דין משרד הביטחון אשר מייצג נאמנה את זכויותיהם של אותם לוחמים המבקשים לא רק מיצוי מרבי של זכויותיהם אלא גם הכרה והוקרה של הממסד בתרומתם לביטחון המדינה.

חלק ניכר מהפגיעות נוצרות מפגיעה גופנית של הלוחמים. בחלק מהמקרים מדובר על פציעות ירי, שברים, ירידה חדה בשמיעה ועוד. בין היתר, קיימת פגיעות ברמה הנפשית וזאת למול המראות והחוויות אליהם נחשפים הלוחמים. חלק ניכר מאותה חשיפה מתבטאת בפוסט טראומה, כשזו עלולה להופיע ללא הכנה מוקדמת לאחר שנים רבות. במקרים אלו עומדת לזכותם של אותם לוחמים האפשרות להיות מוכרים כנכים מטעם משרד הביטחון ולבכך לזכות בפיצויים כספיים, תגמולים ומימון רפואי מלא או חלקי.

חלק רחב מפעילותו של עורך הדין, שהוא בא כוחו של אותו נפגע, מבוסס כמובן על מספר רחב של חוקים בישראל המתייחסים לאותה פגיעות. בין היתר מתבססות אותן זכויות במסגרת חוק הנכים תגמולים ושיקום, חוק התגמולים לחיילים ובני משפחותיהם, חוק המשפחה נכים ונספים וחוק שירות בתי הסוהר נכים ונספים ועוד.

הרציונל של חוקים אלו מתבטא בהכרה והבנה אודות התובע בחוסר יכולתו להמשיך ולפעול באופן רגיל, בין אם מדובר בפעילויות פיזיות פשוטות ויומיומיות ולבטח כשמדובר ברמה השכלית, המנטלית והרגשית. יכולתו של התובע לקשור את פגיעותו למול הפעילות הביטחונית אותה מילא תביא את משרד הביטחון ואת החוק בישראל להכיר בו כמי שלו עומדות הזכויות בקבלת פיצויים ומימון טיפולים אשר אמורים להטיב עמו.

לצערנו הרב, משרד הביטחון מערים לא פעם קשיים רבים למול אותם לוחמים הדורשים את זכויותיהם. כגוף רחב ומסואב ישנם מקרים לא מעטים בהם משרד הביטחון דוחה את דרישת אותם לוחמים או שהכרתו בפגיעתם היא ברף מינימלי נמוך שלא באמת מכיר באופן מטיב את פגיעתם. במקרים אלו עומדת לזכותם של אותם לוחמים השימוש בעורכי דין, שלהם ניסיון רחב שנים בתביעות כנגד מוסד זה. לזכותם מקרים רבים בהם הצליחו להפוך את הקערה על פיה ולהשיג למיוצגים שלהם את מלוא זכויותיהם. 

Legalinfo.co.il - פורטל משפטי מיוחד לאזרח בישראל המציג מבחר רחב של עורכי דין מובילים אשר מתמחים כל אחד בתחומו. יש לציין כי המידע באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או כל תחליף לו, למען הסר ספק, שימוש בתוכן המוצג באחריות הגולש בלבד - באחריות כל גולש לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר באופן פרטני ועצמאי. **הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר (c) כל הזכויות שמורות 2016 בניית אתרים ע"י בניית אתרים