חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  מעקב הריון לקוי - הולדה בעוולה

 מעקב הריון לקוי - הולדה בעוולה

מאת: עו"ד מיכל  ישראלי
מנהלת פורום רשלנות רפואית
פורסם: 6/5/2010

תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מוגשות  בגין מעקב הריון לקוי שבוצע בטיפת חלב או בקופת חולים או אצל רופא פרטי .

מתי יוגדר מעקב הריון כ- לקוי?

מעקב הריון מוגדר לקוי כאשר  הרופא שמנהל את מעקב ההריון לא מפנה את האשה ההרה לבדיקות המתאימות ו/או לא מבצע בדיקות נחוצות ו/או לא מפענח בדיקות כראוי ו/או לא נותן משקל ראוי לתוצאות בדיקות המצריכות התייחסות וטיפול בהתאם.

הנזק בעקבות מעקב הריון לקוי


תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון משתכללות כאשר מסתבר כי האשה ההרה לא הופנתה לביצוען ו/או ביצוע ו/או פיענוח הבדיקה לא בוצע כראוי ועל כן לא אותר המום עימו נולד התינוק.
להלן יובאו הבדיקות הנפוצות, אשר תקינותן נבחנות לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית במהלך ההריון:
 בדיקת שקיפות עורפית - בדיקת סקר המזהה את ההסתברות לקיום תסמונת דאון ופגיעות כרומוזומליות נוספות של העובר.

בדיקת סיסי שליה, דיקור מי שפיר - נותן זיהוי ודאי או שולל בצורה וודאית את קיום תסמונת אצל עובר- נותנת זיהוי ודאי או שוללת בצורה וודאית את קיום התסמונת בעובר.
בדיקות סקר גנטיות- ייעוץ גנטי-  מטרת הבדיקות הגנטיות המבוצעות לפני ההריון ו/או במהלך שלביו הראשונים, הינה לאתר נשאים של מחלות קשות, ובמיוחד לאתר זוגות בסיכון, לפני שייוולד להם צאצא החולה באחת המחלות הנבדקות.
בדיקת אולטרסאונד-  הבדיקה שמכונה ’סקירת מערכות’ היא בדיקה סונוגרפית בעזרת מכשיר אולטרסאונד שמטרתה לאבחן מומים כבר בתחילת ההיריון וכן לבחון מצג (ראש / עכוז)  ומנח לצורך קבלת החלטה באשר לאופן סיום ההריון באמצעות לידה רגילה או בניתוח קיסרי.

כאמור, אי הפניה ו/או אי ביצוע ו/או אי פענוח ראוי, בין השאר,  של הבדיקות המוזכרות מהווה מעקב הריון לקוי העלול לגרום להולדת ילד בעל מום.

דוגמאות למומים מולדים:
תסמונת דאון שיתוק מוחין, המיפלגיה, טטרפלגיה, פרפלגיה, קוודרופלגיה, ספינה ביפידה, פיגור שכלי, מוקדים אקוגניים בלב, קורפוס קלוזום,   מיקרוצפלוס,  תסמונת נונאן, סיסטיק פיברוזיס  טאי זקס   עיוורון מולד,  ציסטה בחדרי המוח,   אגני כליה מורחבים / מוגדלים,  מוקד אקוגני בלב , עצם ירך קצרה,  מעי אקוגני,  שפה שסועה,  חוסר בכף יד  וכו'.

בעקבות רשלנות רפואית בהריון בגין מעקב לקוי נולדים תינוקות רבים בעלי מומים הבאים לידי ביטוי בנכות מאוד גבוהה המגיעה עד .100%. כאשר נולד ילד עם מום בגין אי אבחון במהלך מעקב ההריון, הרי שקמה עילת תביעה לילד שנולד עם מום ולהוריו.

עילת התביעה הקמה לילד שנולד במומו בגין מעקב הריון לקוי הינה "הולדה בעוולה". כלומר, במסגרת התביעה נדרש פיצוי על כך שנולד ילד עם פגמים קשים, כאשר היה ניתן לזהות מומים אלו במהלך ההריון ולבצע הפסקת הריון ובכך למנוע ממנו ומהוריו חייו רצופי כאב וסבל.
על מנת להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון, יש לצרף חוות דעת רפואית אשר תוכיח לבית המשפט כי ניתן וצריך היה לגלות את המומים המולדים במהלך ההריון ולאפשר להורים את זכות הבחירה אם ברצונם לבצע הפסקת הריון. פיצוים בתביעות רשלנות רפואית בהריון מגיעים, במקרים רבים, למיליוני שקלים.
חשוב לציין כי במקרים רבים,  נשים אינן מודעות להיות מעקב ההריון  לקוי ורשלני. לכן, במקרים כגון דא, התייעצות עם עו"ד לצורך בחינת המסמכים, חשובה ביותר ומהווה תנאי מקדים.

האמור לעיל הינו מאמר משפטי כללי ואין לראות בו או בתוכנו משום ייעוץ משפטי. על מנת לקבל ייעוץ משפטי פרטני אנא פנו אלינו:
משרד עורכי דין מיכל ישראלי 

 

סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה רשלנות רפואית   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!

אין תגובות למאמר זה

כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
מעונין להופיע פה?