דיני מקרקעין מסדירים את הזכויות השונות המוקנות לאנשים בנדל"ן, כלומר בחלקות קרקע, על כל הבנוי והנטוע עליהן, ובכלל זה מגרשים, בתים צמודי קרקע, דירות מגורים בבתים משותפים, משרדים, חנויות, מבנים תעשייתיים, שטחים חקלאיים, השכרת דירות וכיוב'. קיימות מספר זכויות במקרקעין, שהעיקריות בהן הנן בעלות, חכירה, שכירות ורשות. זכויות אלה ניתנות להעברה בתנאים מסוימים. עסקאות במקרקעין, כלומר הקניה של זכויות במקרקעין, הן עסקאות מורכבות המצריכות ליווי צמוד של אנשי מקצוע, כגון עורך דין נדל"ן או מקרקעין מנוסה על מנת להבטיח את השמירה על זכויות המוכר והקונה, הן מבחינה משפטית, הן מבחינת מיסוי והן מבחינה פיננסית כאשר מדובר בעסקאות הכרוכות בקבלת הלוואה בנקאית המובטחת במשכנתא. קיימת חשיבות עליונה להתייעצות מוקדמת עם עורך דין הבקיא בדיני מקרקעין, עוד לפני ביצוע העסקה, לפני החתימה על זכרון דברים או מסמך אחר כלשהו, כלומר כבר בתחילתו של המשא ומתן לקראת ביצוע העסקה.

הפורום עוסק בהיבטים שונים של תביעות משפטיות הנוגעות למקרקעין ובכלל זה תביעות פינוי, ליקויי בניה, פירוק שיתוף במקרקעין, תביעות בגין הפקעה, השגות מס שבח ועוד.

* כל המידע המועבר במדור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

עו"ד דיאנה רוזנבוים

המשרד מייצג לקוחות בעסקאות מקרקעיןו נד"לן מגוונות. כמו כן מעניק המשרד ליווי משפטי לעסקים וחברות.

מנחם שאל/ה:
18/7/2024 ב 22:28

למי שייכים הזכויות?

הי קבלן של בנין מגורים שבחוזה השאיר לעצמו זכויות ברכוש המשותף. אך ברישומי הטאבו של בית משותף, בכלל לא מוזכר שיש לו איזהו זכות בשטח. מה גובר על מה? החוזה או הרישום של הבתים המשותפים?

יחזקאל דניאלי שאל/ה:
17/7/2024 ב 18:58

דייר סרבן

דיירת מתנגדת שהקבלן יצבע את הכתמים בתקרה כי טוענת שיש לה תינוקת בת 3 חודשים. היא לא מוכנה לצבוע אלא בעוד שנה עד שהיא יוצאת מהדירה. זה מזיק לי כי שום שוכר חדש לא יתן את הסכום ההולם כשיראה תקרה מכוערת כזו.

רחל שאל/ה:
10/7/2024 ב 10:17

הגדרת דירה מזכה לטובת פטור ממס שבח

שלום, רכשתי דירה לפני 4 שנים מקבלן על הנייר. טופס 4 התקבל לפני שנתיים ומאז הדירה מושכרת. מדובר בדירה יחידה ואני רוצה למכור אותה כעת בפטור ממס שבח. הבנתי שתנאי מקדים לשימוש בפטור ממס שבח הוא שהדירה תהיה דירה מזכה ואחד התנאים הוא שהדירה שימשה למגורים ב-80 אחוז מתקופת השבח. העניין הוא שיוצא שהדירה שימשה למגורים רק שנתיים מתוך ה-4 שנים שעברו מאז שנרכשה כי לא היה טופס 4 אז השאלה אם זה נחשב 50 אחוז או 100 אחוז וכתוצאה מזה האם הדירה נחשבת דירה מזכה?

עבודה מהבית שאל/ה:
24/6/2024 ב 02:51

דרושים לעבודה בהקלדת נתונים, תמלול, והזנת תוכן, עבודה מהבית, עבודה היברידית מרחוק, לא נדרש ניסיון! פרטים נוספים ניתן לקבל בוואטספ שלנו - 055-7042211

דרושים לעבודה בהקלדת נתונים, תמלול, והזנת תוכן, עבודה מהבית, עבודה היברידית מרחוק, לא נדרש ניסיון! פרטים נוספים ניתן לקבל בוואטספ שלנו - 055-7042211

רון שאל/ה:
17/6/2024 ב 16:48

הבטחת כספי הורים לרכישת דירה לזוג צעיר

אנו הורים לבן שהתחתן זה עתה . אנו נותנים לבן סכום לרכישת דירה. הורי האשה לא נותנים. מה ניתן לעשות כדי להבטיח שאם הזוג יתגרש הכסף שאנחנו נתנו לדירה יחזור לידינו.

מאיה שאל/ה:
16/6/2024 ב 17:42

תיקונים בבניין משותף

שלום אני בעלת דירת גן בבניין משותף הקבלן שבנה את הבניין שעדיין באחריות עושה תיקון במעטפת ולצורך זה משתמש בדירת הגן שלי מה הזכויות שלי במצב כזה ? תחילה עדכן 5 ימי עבודה כעת עקב בעיה מורכבת יותר נוסף שבוע עפים כל מני חלקים לגינה שלי יורדים אצלי משתמשים במים שבחצר …. מה הסוף של זה האם חייבת להסכים האם יכול לתבוע אותי אם אסרב ?

thenewstimeisrael שאל/ה:
14/6/2024 ב 23:09

חדשות - the news time israel , האתר שמציל את המדינה , חדשות - https://thenewstimeisrael.com/

חדשות - the news time israel , האתר שמציל את המדינה , חדשות - https://thenewstimeisrael.com/

דוד שאל/ה:
4/6/2024 ב 14:47

דרושים עובדים לעבודה מהבית בכל התחומים! לפרטים הירשמו חינם לאתר עבודה מהבית! עבודה מהבית - https://atardrushim.com/

דרושים עובדים לעבודה מהבית בכל התחומים! לפרטים הירשמו חינם לאתר עבודה מהבית! עבודה מהבית - https://atardrushim.com/

יוסי מרק שאל/ה:
4/6/2024 ב 08:18

בית משותף - רכב חשמלי

לפי החוק, דייר בבניין משותף יהיה רשאי להתקין תשתית לצורך הקמת עמדת טעינה לרכב חשמלי, ללא צורך בהסכמת יתר הדיירים, שתחובר ישירות למונה הפרטי של בעל החנייה דרך הרכוש המשותף. רציתי למתוח כבל, מהחניה שלי דרך התיקרה עד למונה הפרטי שלי. אחד הדיירים אמר שהתקרה מעל החנייה שלו שייכת לו ולכן אין לי זכות להעביר את הכבל דרך התקרה. האם הצדק איתו ?

גיל שאל/ה:
23/5/2024 ב 19:04

סיום חוזה - פינוי

שנת השכירות השנייה שלי מסתיימת בסוף יוני. במרץ הודעתי לבעל הבית שלא אחדש את החוזה עקב גירושין. למרות חיפושים אינטנסיביים, לא מצאתי בית חדש לתחילת יולי בגלל המלחמה וגל המפונים. במאי ביקשתי לחדש את החוזה לשנה נוספת ונעניתי בשלילה. לאחר מאמצים רבים מצאתי בית חדש וחתמתי על חוזה, אך הדיירים הנוכחיים יפנו רק ב-10 באוגוסט, מה שמשאיר פער של חודש ועשרה ימים לאחר סיום החוזה שלי. בכוונתי לשלם על התקופה הנוספת ולהשאיר את הבית במצב טוב. לבעל הבית יש שני צ'קים לביטחון ומזומן בסכום שכר הדירה. בחוזה יש סעיף של 500 ש"ח ליום כפיצוי על איחור בפינוי. עדכנתי את בעל הבית בתקווה להבנה, אך הוא חתם על חוזה עם שוכר חדש ודורש שאפנה בזמן. אין לי מקום להתפנות אליו במועד סיום החוזה ולא יכולת לטרטר את אימי וילדיי. מה האפשרויות שלי להישאר בבית לתקופת המעבר?

בן שאל/ה:
2/5/2024 ב 20:22

חידוש חכירה

שלום , אנחנו לפני רכישת דירה הרישום בחברה משכנת "חלמיש" יש חוזה חכירה מהוונת ל 49 מול חברת חלמיש שאמור להסתיים בעוד 6 שנים. בחוזה החכירה לא מופיע אזכור על אופציה לתקופה נוספת רק התקופה הנוחכית בלבד מה החוק אומר גבי חידוש חכירה בתום התקופה כשלא מופיע בחוזה המקורי האופצייה לכך. האם יש אפשרות רחוקה לאבד זכויות בנכס בסוף התקופה ? שאלה נוספת לכבי סוג החכירה.. רשום בחוזה החכירה רשום " שעל החלקה הוקם בניין הכולל לפחות שתי דירה" זה נחשב בנייה רוויה ?

יעקב שאל/ה:
2/5/2024 ב 15:32

עבודה אונליין

שלום למחפשי העבודה מהבית! 😊 דרושים לעבודה מהבית! 50-36 ש"ח ממוצע לשעה במשרות שלנו! תחילת העבודה במיידי! משרות בקלדנות, הזנת תוכן ונתונים, כתיבה והעתק הדבק! מעוניינים בפרטים? לפרטים שילחו לנו הודעה בוואטספ 055-7042211

נטע שאל/ה:
14/12/2023 ב 16:54

העלאת השכירות עם חידוש החוזה

הי, האם בעל הדירה יכול להעלות את מחיר השכירות עם חידוש החוזה כראות עיניו? או שיש הגבלה כלשהי על גובה ההעלאה? (עד אחוז מסויים)? תודה רבה 🙏.

כוש שאל/ה:
10/12/2023 ב 12:29

דירה שניה. מס שבח

ברשותנו דירת מגורים שניה שבעת רכישתה שילמנו מס שבח כדין. כעת אנו מעוניינים למכור דירה זו ולרכוש דירה אחרת במקומה. האם עלינו לשלם שוב מס שבח בנוסף למס שבח? תודה.

ארז שאל/ה:
17/11/2023 ב 09:12

אירוח משפחות מהצפון

האם קיים הסכם או חוזה כלשהו שצריך או כדאי להחתים עליו לפני שמפנים את הדירה לטובת משפחה מתארחת מהצפון? האם יש היבט ביטוחי שצריך עליו את הדעת? תודה

משה שאל/ה:
4/11/2023 ב 21:40

טאבו

חנייה בטאבו שלא נרשמה אצל המפקחת על הבנייה אני גר בבניין משנת 71. במסמך שקבלנו מהקבלן מצוין ששטח מתחת לבניין שייך ל-3 דירות בצידו המערבי של הבניין, הצד האחורי. אנחנו חונים שם שנים רבות ללא שום הפרעה מצד דיירים או מבקרים. לפני שנה הופיע שכן חדש שהחליט שנושא זה לא מופיע בטאבו ולכן הוא חונה לנו בחנייה כשהיא פנויה. בבירור שעשינו עולה שעו"ד מטעם הקבלן לא סיים את תפקידו ולא רשם את הדירות בטאבו, כי נפטר. פנינו לעו"ד שאמרה שזה הליך ארוך מאד ודורש להחתים את כל הדיירים כולל הדייר הסורר, ולא לשלח להם זימון לבית המשפט. האם יש דרך קלה יותר? תודה

יעקוב שאל/ה:
11/10/2023 ב 13:28

מס שבח 25% האם סופי

אני מבקש לברר. קיבלתי לשלם מס שבח על דירה שמכרתי. במסמך מס הכנסה כתוב ליד סכום הרווח "ריאלי לאחר מעבר 25%" וחישוב המס הוא 25% מסכום הרווח. השאלה שלי האם זה מס סופי. כי הבנתי שאפשר לעשות פריסת רווח. השאלה שלי אם אחרי הפריסה יכול לצאת שמכיוון שהמס השולי שלי גבוה מ 25% אצטרך לשלם מס שבח לפי המס השולי

נועה סלומון שאל/ה:
18/9/2023 ב 19:47

העברת בעלויות

שלום, אני נמצאת בסיטואציה כזאת: לי יש דירה יחידה בבעלותי ללא משכנתא כבר כ 12 שנה ואני מעוניינת לתת אותה מתנה להוריי ומצד שני לאחותי יש דירה שניה בבעלותה גם מעל 12 שנה והיא מעוניינת לתת אותה במתנה לי. שווי הדירה שלי כ 1,900,000 שח שווי הדירה של אחותי כ 1,600.000 שח. השאלה שלי האם ניתן לעשות את שינויי הבעלויות ללא תשלום כלשהוא של מס שבח או מס רכישה? ושאלה שניה, האם שכשאני ירצה למכור את הדירה שקיבלתי במתנה מאחותי בעוד מספר שנים אצטרך לשלם מס שבח על השבח שאחותי צברה ?

אברהם שאל/ה:
1/9/2023 ב 09:47

דרכי פעולה מול עו"ד שלא השלים את רישום הנכס כפי שהתחייב

שלום וברכה לפני כשנתיים (!) רכשתי דירה יד שניה. מאז ועד היום, העו"ד שלי לא רשם את הנכס על שמי, כל פעם עם תירוצים מתירוצים שונים. אנו רודף אחריו בלי סוף, כמעט אף פעם לא עונה לי לטלפון ולווטסאפ ואני עומד חסר אונים מול הסיטואציה. השאלה שלי היא: 1. האם ניתן לבצע את הרישום באמצעות עורך דין אחר. 2. באלו אפיקים אני יכול לפעול מול העורך דין, שקיבל את מלוא שכ"ט ולא השלים את עבודתו (ועל הדרך האכיל אותי מרורות ועוגמת נפש של רדיפה אחרי הרוח). תודה רבה.

אדיר שאל/ה:
31/8/2023 ב 00:32

העברת מגרש

שאלה, זוג ללא ילדים קנה מגרש לפני 3 שנים וחצי, הבעל נפטר, האלמנה מעוניינת להעביר לאחיין/ אח שלה במתנה, עדיין יש מיסוי מאוד גבוה, האם ניתן לקבל הקלה במס? מה ניתן לבצע?

בני שאל/ה:
29/8/2023 ב 16:57

חישוב הברוטו בדירה חדשה מקבלן, אם כולל את שטח המדרגות?

חתמתי חוזה לפני כשמונה שנים עם קבלן לקניית דירה 120 מ"ר ברוטו, כיום השלד מוכן והגיע שלב התכנון של עיצוב פנים, הקבלן רוצה לשום את ה120 מ"ר של שטח הדירה כולל החדר מדרגות והמבואה לבית (דבר שמוריד בערך 10 מ"ר), והשאלה שלי א. מה מכניסים בחישוב הדירה לפי הברוטו ? ב. האם זה השינוי שנעשה בצו מכר דירות (טופס של מפרט) תיקון התשס"ח 2008, שמה שנכלל בדירה זה רק כל קירות חיצונים והמשותפים חצי חצי ללא מרפסות שמש דהיינו מה שמבפנים הבית לפי שטח פלדלת ללא החלקים המשותפים כגון חדר מדרגות מחסנים חניות וכדו' ? ג. אם האמור בשאלה ב' נכון שברוטו זה לפי שטח פלדלת ללא שטחים משותפים, האם בחוזה שלי שנכתב רק 120 מ"ר ברוטו ללא שום פירוט אחר זה עונה להגדרה של שטח פלדלת ? אשמח שתפנו אותי למיקום המדויק בחוק. תודה רבה על הפורום המיוחד הזה !!! הדברים האלה עושים את העולם ליפה וטוב יותר!!!!!! תודה רבה.

מאיר ניסן שאל/ה:
29/8/2023 ב 16:12

עבודה קלה מהבית

דרושים לעבודה קלה בכתיבת מאמרים! לא נדרש ניסיון! שעות עבודה גמישות! פרטים בוואטספ 050-2332971 הילה

שלמה שאל/ה:
26/7/2023 ב 11:33

מקרקעין

שלום, מבקש לברר: אני מתגורר בבית דו משפחתי על מגרש של 1200 מ"ר. מעולם לא היה הסכם שיתוף ביננו ובין הדו שלנו. כעת אנו רוצים למכור את הנכס ולא יכולים כיוון שאין הסכם שיתוף. הדו שלנו אינו מעונין לשתף פעולה למרות כל המאמצים. איזה סעד משפטי יש לי? האם אפשרי פירוק שיתוף במקרקעין? כיצד אני כופה עליו.?

Avi שאל/ה:
3/7/2023 ב 18:12

בקשה מבית המשפט ממי שלא צד בתיק

שלום רב. נודע לי פתאום ש 2 בעלי הבניין בו אני משכיר דירה רבו בינהם ובית המשפט מינה כונס נכסים למכירת הבניין. הבניין במצב גרוע ואני שלחתי כבר מכתבי התראה על מצב הבניין ושהם חייבים לטפל בנזילות וכו. האם אני יכול להגיש בקשה לבית המשפט בעניין המכירה שישאיר כסף בצד לשיפוץ המבנה על פי דו"ח שמהנדס עשה לי. האם אפשר להגיש בקשה למרות שאני לא צד בתיק? תודה

גלית גנקין שאל/ה:
25/6/2023 ב 21:02

הפרת חוזה שכירות

בספטמבר האחרון שכרתי דירה יחד עם שני שותפים, באפריל האחרון התחייבנו להמשיך גם לשנה הבאה וקיבלנו אישור מבעלת הבית. שניים מהשוכרים החליטו שלא מעוניינים להמשיך לשכור יחד איתי למרות שהתחייבו, אני מעוניינת להישאר בדירה, בעלת הבית מחייבת את שני השוכרים להישאר בדירה ורוצה שאני אצא מהדירה. החוזה מתייחס אלינו כצד ב' ביחד. האם היא יכולה להחתים רק אותם? האם אני חייבת להתפנות מהדירה?

מחפש עורך דין? קבל הכוונה אישית

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית