חפש נושא
חפש עו"ד
עורכי דין >  מאמרים ומידע >  זיכוי מעבירה של נהיגה בזמן שכרות

 זיכוי מעבירה של נהיגה בזמן שכרות

מאת: עורכת דין כרמית  תירם
מנהלת פורום דיני תעבורה ותנועה
פורסם: 28/1/2010
כידוע כאשר אדם נעצר לבדיקת שכרות הוא נלקח למכשיר המכונה "ינשוף" אשר קובע מה מידת השכרות של הנהג. החוק קובע כי נהיגה כשהכמות עולה על 240 מקרו גרם הינה עבירה.

אלא שהחוק קובע כי מידה זו היא בזמן הנהיגה ולא שעה, שעתיים או שלוש לאחר מכן. כלומר, בין הזמן שבו נהג הנהג לבין הזמן בו נערכת הבדיקה יש פער. במקרים בהם רמת השכרות גבוהה מאוד פער זה יהיה כמעט חסר משמעות. מתי יש לפרק זמן זה משמעות? 

כאשר רמת האלכוהול היא גבולית למידה הקבוע בחוק משמע עד 300 מקרוגרם כפי שנקבע על ידי בית המשפט לתעבורה בירושלים בעניין ת' 9817/07 מד"י נ' סנפירי.

בית המשפט קבע כי יתכנו מקרים כי בעת הנהיגה מידת האלכוהול היתה מתחת למידה האסורה בחוק אבל כאשר הנהג הגיע לבדיקה המכשיר יראה מידה גבוהה יותר. מדוע?

אלכוהול שנכנס לגוף עובר תהליך שנקרא "תהליך הספיגה". תהליך מושפע מגורמים שוני.ם חלקם פיזיולוגיים וספציפיים לכל אדם ואדםכמו מבנה גוף, משקל וכו'. אך ישנם גם גורמים אחרים כגון: האם שתיית האלכוהול הייתה על בטן "ריקה" או "מלאה". כיצד שתה - האם שתה לאט ובפרק זמן ארוך או ששתה ב"מכה" אחת את כל המשקה. כל אלא יכולים להשפיע על המהירות בה נספג האלכוהול בדם.

תהליך הספיגה הוא תהליך הדרגתי בו רמת האלכוהול עולה עד נקודת השיא ואז היא מתחילה לרדת. לכן יתכנו מקרים בהם אדם נהג ברמת אלכוהול מותרת ואילו כאשר נבדק היה כבר בשיא תהליך הספיגה ולכן הבדיקה תראה כי נהג ברמה גבוהה יותר של אלכוהול מזו שנהג בה באמת.

לכן ביהמ"ש לאחר שבחן את הנתונים קבע כי כאשר מדובר במקרים בהם רמת האלכוהול שנמצאה בבדיקה היא עד 300 מקרוגרם, בתנאים מסויימים יש לזכות את הנאשם מעבירה של נהיגה בשכרות.

אם נתפסתם נוהגים בשכרות החוק קובע כי תאבדו את רישיון הנהיגה לפחות לשנתיים. ישנם מקרים רבים בהם התייעצות עם עורכי דין  המבינים  בתחום יכולה לקצר את התקופה ואף להביא לזיכוי כמו במקרה שהוצג.


האמור לעיל מהווה מאמר כללי ואין לראות בו ייעוץ משפטי מכל סוג. לייעוץ פרטני בנושאי דיני תעבורה, תאונות דרכים, פלילים יש לפנות ל: משרד עורכי דין - כרמית תירם
סמן ושתף
 צור קשר עם העו"ד   חזרה לקטגוריה דיני תעבורה ותנועה   הדפס מאמר   שלח לחבר
* האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
 נושא   כינוי   תאריך ושעה 
2. לא ידעתי חצי מהדברים הכתובים פה... יוסי 11/2/2010 6:30:04 PM  
1. עורך דין תעבורה לעזרה דודו 4/2/2010 11:59:07 AM  
כתבות הקשורות לנושא
מהי מהירות מופרזת?
חייב מוגבל באמצעים
חקירת יכולת
צו הפטר בפשיטת רגל כקרש הצלה
יתרונות הליך פשיטת רגל מול הוצאה לפועל
עורכת דין כרמית  תירם
דיני תעבורה ותנועה
עורכת דין כרמית  תירם
עו"ד מיכל  ישראלי
רשלנות רפואית
עו"ד מיכל  ישראלי
עו"ד דיאנה רוזנבוים
דיני מקרקעין
עו"ד דיאנה רוזנבוים
עו"ד עמית ביר
דיני נזיקין ותאונות
עו"ד עמית ביר
עו"ד קרן בק פוגל
דיני חברות וקניין רוחני
עו"ד קרן בק פוגל
עורך דין יעקב לביא
דיני מיסים
עורך דין יעקב לביא
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
מאמרי מערכת
 מאמרי מערכת ליגל אינפו
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
דיני עבודה ועמותות
עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד
מעונין להופיע פה?