פורסם ב 10/2/2018 ע"י מאמרי מערכת ליגל אינפו

אנשים רבים תוהים, האם בכל מקרה שבו הם נעמדים לחקירה במשטרה, והוכחה נגדם האשמה כלשהי - הדבר אומר שהולך להיפתח נגדם תיק פלילי.

ניתן בהחלט לומר שבימינו אם שוכרים מבעוד מועד עורך דין פלילי מוביל ומנוסה, ומצליחים להוכיח תנאים מסוימים, אפשר שהדבר יגמר באזהרה מסוימת, או בסגירה של התיק עקב חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור. חשוב לציין, שמדובר ברוב המקרים בעבירות שמתוארות בתור עוון ולא בתור פשע, וכן כאשר מצליחים להוכיח שמדובר בעבירה חד פעמית מסוגה, או שהיא שייכת לתחום אפור מסוים (כמו עבירות נוער, סמים וכיו"ב). אז באיזה מקרים למעשה אנחנו יכולים להימנע מפתיחה של תיקים פליליים?

מקרים של עבירות נוער

ניקח לדוגמא מקרה שבו חבורת נערים שודדת אנשים, וגוררת איתם נער, אשר מצד אחד לא משתתף בשוד עצמו, ואף מביע את מורת רוחו, אולם הוא מפחד לפנות לרשויות החוק. למרות שהאחריות הפלילית חלה על כל אדם החל מהגיעו לגיל 12, הרי החוק מבדיל בין נער בין 15 שלא עשה דבר בנדון, לבין אדם מבוגר ושקול בן 40. לכן, כאשר המשטרה עוצרת את חבורת הנערים, והם מגלים שאחד מהם כלל לא עסק בנושא, וכי מדובר בנער נורמטיבי אשר ביצע מעידה חד פעמית - התיק נסגר מולו. כמובן שגם במקרה כזה חשוב לשכור את שירותיו של עו"ד פלילי מקצועי, שיוכל לסייע לנער כבר בשלב החקירה, שכן עבורו החוויה היא לא מוכרת.

יש מקרים כמו של קטין אשר קונה אלכוהול. חשוב לציין, שאם המשטרה תופסת קטין אשר קונה אלכוהול מבעל עסק - האחריות היא בכל מקרה לעולם לא תהיה על הקטין, והדבר לא יכלול פתיחת תיק פלילי נגדו. האחריות במקרה זה, היא דווקא על המוכר, שכאדם מבוגר מצופה ממנו לשיקול דעת.

ומה עם סמים?

בתחום של לקיחה ומכירה של סמים, חשוב לדעת מה היחס של החוק ושל המשטרה. ראשית, לא כל מקרה שבו אדם נתפס לוקח סמים, יוגדר דווקא בתור "שימוש עצמי" - הדבר תלוי בין השאר בכמות הסם שנתפסה, וכמובן האם מדובר באישום ראשון או שכבר קיימים אישומים קודמים. אם נתפסתם מחזיקים כמות קטנה של סמים, ומדובר בפעם ראשונה - פנו אל עו"ד פלילי, שיוכל להוכיח את אשר קרה, וכך אולי תצליחו במחיקת רישום פלילי או בהקטנת העונש.

יש אפילו מקרים אשר המשטרה, טוענת כי מדובר בסחר סמים - מדובר על אדם שלקח פעם ראשונה בחייו סמים, ונתן לידיד. גם פה, אם תפנו אל עורך דין פלילי שיעזור לכם בחקירה מול המשטרה, תוכלו להוכיח כי אכן כך קרו הדברים.

* זקוקים לשירותיו של עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה? לחצו כאן.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

השקעות נדל"ן בעיר חיפה

העיר חיפה התפתחה מאוד בשנים האחרונות, ולכן הביקוש לנדלן עולה. כנסו לקרוא!

עורך דין מייצג בבית משפט אבל מי מייצג בבית דין רבני

שמעתם אולי על טוען רבני... חשבתם מי מייצג אתכם בבית דין רבני? מה ההבדל בינו לבין עורך דין, האם שני התפקידים יכולים ללכת יחד ומי יכול לתפקד כטוען רבני?
 

תביעות קטנות

סיקור מקצועי מיוחד בנושא תביעות משפטיות קטנות - כיצד ניתן להתנהל ולהתמודד עם תביעות מסוג זה בצורה נכונה ויעילה? 

מה ההבדל בין משפט צבאי למשפט אזרחי?

מה הן מערכות המשפט הצבאיות? מה ההבדלים בין המשפט הצבאי לאזרחי, ומה נקודות ההשקה ביניהם? כנסו למאמר למידע המלא

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי