פורסם ב 22/6/2009 ע"י עו"ד עמית ביר

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה -  1975 [להלן: "החוק"], קובע כי אדם אשר נפגע בתאונת דרכים בישראל, וניזוק נזקי גוף ונפש, זכאי לפיצוי מחברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב המעורב בביטוח חובה.

במקרה של מות הנפגע זכאים התלויים והעיזבון לפיצוי בגין תאונת הדרכים.

במאמר מקביל סקרתי את ראשי הנזק אותם ניתן לתבוע מחברת הביטוח. על פי רוב, ראש הנזק העיקרי בתביעת פיצויים הינו ראש הנזק של הפסדי השתכרות והפסד כושר השתכרות. כמו כן, לעיתים, כאשר התאונה גרמה לפגיעה קשה, היקף הנזק הנתבע בגין סיעוד ועזרת הזולת הינו גבוה מאוד ומשמעותי.

לעיתים קרובות יכולה להיווצר בעייתיות, כאשר לנפגע ו/או למשפחתו נגרמים הפסדים והוצאות כתוצאה מהתאונה ומייד לאחריה וכל זאת בעוד שהדיון בין הנפגע לבין חברת ביטוח יכול להתארך למשך זמן ארוך, במקרים מסוימים אפילו מספר שנים.

המחוקק שהיה מודע לבעייתיות הנ"ל הסדיר במסגרת החוק הליך של תשלום ביניים אשר נקרא "תשלום תכוף".

עיקרו של התשלום התכוף הינו לתת מענה ויכולת קיום לנפגע, אשר בעקבות התאונה נשמט מתחת רגליו הבסיס הכלכלי לקיומו ולקיום בני משפחתו (לאור המצב הרפואי אשר מונע ממנו לעבוד) ואף לממן סיוע ועזרה נדרשת ומיידית בעקבות הפגיעה בתאונת הדרכים.

את התשלום התכוף דורש העו"ד המטפל מחברת הביטוח, במשלוח טופס המיועד לכך ובתוספת מסמכים להוכחת הנדרש ובאם חברת הביטוח אינה מגיעה להסדר עם הנפגע , אזי ניתן לפנות לבית המשפט כדי ששם ייפסק הפיצוי בגין התשלומים התכופים אשר מגיעים לתובע. הדיון בבית המשפט נעשה בצורה מהירה ויעילה וללא קשר עם שאר ההליכים בתיק העיקרי.

הסדר זה הינו ייחודי וקיים רק לטובת נפגעי תאונות דרכים (ולא לנפגעי תאונות אחרות) וזאת לאור עובדת היות החוק, חוק סוציאלי במהותו.

הפיצוי אשר מקבל הנפגע (או בני משפחתו) במסגרת התשלומים התכופים ניתן "על חשבון" הפיצוי הסופי שזכאי הנתבע לקבל בסיום ההליכים והוא אמור להתקזז בסיום ההליך.

 

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

התמודדות מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

הו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים וכיצד ניתן להתכונן אליו על הצד הטוב ביותר כדי להשיב אליכם את רישיון הנהיגה? כנסו לקרוא!
 

תהליך הגשת תביעה עבור קצבת נכות כללית

מהי קצבת נכות כללית למעשה, על הנסיבות, התהליך להגשת התביעה, שיעורי הנכות הנדרשים ועוד עובדות חשובות בנושא, בסיקור המיוחד שלפניכם.

מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין במקרה של פריצה לבית?

אף אחד לא היה רוצה להיקלע למצב שבו פרצו לו לבית. מעבר לגניבה של חפצים - אנשי רבים שחוו זאת מעידים שהם חשים שחדרו להם לפרטיות וחיללו את המקום הקרוב ביותר לליבם. לאחר שמתאוששים מהפריצה, ללא קשר לקושי הכרוך בחזרה לשגרה - חשוב לברר נושאים שונים בנוגע לפריצה עצמה, כמו גם לאופי החפצים שנגנבו. רצוי לעשות זאת בליווי של עורך דין הבקיא בתחום.

מעוניינים להתמקצע כעורכי דין בתחום דיני נזיקין?

החלטתם להיות עורכי דין, אבל לא יודעים איזה? נשמח להציג לכם את אפשרות ההתמחות בנזיקין. על הנייר אולי נשמע משעמם, אבל בפועל האמת רחוקה מכך!

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי